Jedna ze třech obžalovaných Lucie Šlégrová na srazu pravicových radikálů ve Svitavách

Jedna ze třech obžalovaných Lucie Šlégrová na srazu pravicových radikálů ve Svitavách | foto: Radek Cihla, MAFRA

Jsou to hovada, řekl znalec o neonacistech. Soud zváží, zda je podjatý

  • 373
Mostecký soud začal projednávat případ Lucie Šlégrové, která v říjnu 2010 spolu se dvěma dalšími příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) nesla na předvolebním mítinku symboly soudem rozpuštěné Dělnické strany. Proces ovšem zastínil výrok znalce Ivo Svobody, který obecně už dřív označil neonacisty za hovada.

V případě, který soud začal projednávat, jsou obžalováni tři lidé - kromě Lucie Šlégrové ještě David Kundla a Petr Sobhlavský. Všem hrozí za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka jeden až pět roků za mřížemi. Trojice totiž předloni v říjnu dorazila na mítink DSSS v Mostě a Litvínově s vlajkou zakázané Dělnické strany. Její logo přímo odkazovalo k vlajkám nacistických organizací, policie proto trojlístek radikálů zadržela (více čtěte zde).

Jenže líčení začalo tím, že Petr Kočí, advokát příznivců DSSS, napadl soudního znalce Ivo Svobodu, který v případě připravoval některé posudky. Ten totiž pro časopis Týden řekl na adresu neonacistů: "Je potřeba mít určitou dávku ostražitosti a pracovat. Nevšímat si pomluv a urážek, protože tato stupidní deprivovaná hovada neumí jiným způsobem komunikovat."

Svoboda to řekl obecně k radikálům, kteří na svých webech napadají soudní znalce, policisty, nebo třeba ty, kteří monitorují jejich činnost. Kočí přesto tvrdí, že znalec je podjatý. A soud se skutečně začal podnětem zabývat.

"Pokud to znalec řekl, zakládalo by to důvod k podjatosti. Zjistíme to u něj i vydavatele a případně přibereme jiného," řekl mostecký soudce Pavel Plch, který se případem zabývá. Kvůli zpochybnění znalce soudce případ následně odročil na 11. dubna.

Svoboda se agentuře ČTK odmítl k případu vyjádřit.

Pro advokáta Kočího to není první podobný postup, který v případě obhajoby příznivců ultrapravice použil. Nedávno na sebe upoutal pozornost, když označil dalšího soudního znalce Michala Mazla za Žida a žádal jeho vyloučení z jiného soudního procesu se Šlégrovou (o jejím obvinění zde). Soud však jeho námitku shledal irelevantní (čtěte zde).

Soud rozhoduje podruhé

Mostecký soud už případ trojice příznivců DSSS řešil jednou a loni v dubnu rozhodl trestním příkazem, ale obžalovaní proti tomu podali odpor a soud kvůli tomu nařídil hlavní přelíčení.

Příznivci radikální pravice se už dříve přiznali, že vlajku nesli. Podle jejich slov to bylo na protest proti rozpuštění Dělnické strany a prý nevěděli, že jejím používáním se dopouštějí trestného činu.

Nejvyšší správní soud rozpustil předchůdkyni DSSS v únoru 2010. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus. Jeho rozhodnutí posléze potvrdil i Ústavní soud (o tom více zde).

,

Video