Mladí Barmánci odpočívají ve stínu posvátné pagody Švedagon

Mladí Barmánci odpočívají ve stínu posvátné pagody Švedagon | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Jsme připraveni jít i do ulic, říká barmský opozičník na tajné schůzce

  • 1
Rangún (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Členům opoziční Národní ligy pro demokracii, jejíž členkou je i disidentka Su Ťij, jsou přisluhovači barmské junty stále v patách. Sraz s Nan Maungem si tak domlouváme na bezpečném místě a slova jako demokracie, junta nebo Su Ťij šeptáme. Opatrnost je na místě. Maungovi za schůzku hrozí vězení a mně vyhoštění ze země.

"Ahoj Pedro, za dvacet minut budeme v kavárně Tazaung. Nebudu sám, přijdou i dvě kolegyně," říká Maung rychle do telefonu a důsledně se vyhýbá mému pravému jménu i jakýmkoli podrobnostem. Přitakávám a prchám ulicemi Rangúnu na narychlo domluvenou schůzku.

Jsem tu první a vybírám strategické místo daleko od obsazených stolů. Tenhle hovor není určený cizím uším. Trojici z mladého křídla Národní ligy pro demokracii (NLD) poznávám okamžitě. Od osazenstva na místní poměry honosného podniku se vymykají už oblečením.

"Pedro?" ptá se suverénně Maung a přisedají si ke stolu. "Víš, my bychom si posezení v této kavárně asi nikdy nemohli dovolit, je to tu drahé," říká Maung. Trojici zvu a na chvíli si připadám jako západní novináři, kteří kdysi jezdili dělat rozhovory s českými disidenty.

Jenže barmský režim, na rozdíl od toho českého na konci osmdesátých let, dýchavičností netrpí. Rozhovor děláme jen pár dní poté, co generálové zosnovali jeden z největších švindlů barmské historie. Po dvaadvaceti letech uspořádali volby a chtěli tak západu zacpat pusu svou demokratizací.

Su Ťij pustili před týdnem. Kolikrát jste ji do té doby viděl?
Viděl jsem ji dvakrát. Jednou hned po propuštění a podruhé jen s několika přáteli. Vystoupila také na konferenci mladých příznivců NLD.

Co mladým členům NLD říkala?
Zdůrazňovala důležitost vzdělání a nabádala nás, abychom se zajímali o politiku.

BUDOVÁNÍ SÍTĚ NLD

Nan Maungovi (nejde o jeho pravé jméno) je jednatřicet let a pro Národní ligu pro demokracii pracuje od roku 1999. NLD získává příznivce především prostřednictvím internetu. Maung má na Gmailu několik schránek na různá jména a na Facebooku sedm profilů a dohromady kolem tisícovky přátel. Prostřednictvím jich oslovuje, stejně jako ostatní členové mladého křídla NLD, mladé lidi. Když mu odpoví, spojí se s nimi přes Gtalk a až po telefonickém hovoru může přijít první schůzka. Pro zájemce pak Maung zařizuje školení - podobné absolvují pracovníci nevládních organizací. Přitom jsou s Maungem stále ve spojení přes Facebook. Síť lidí se tak stává stále košatější.

Jaké chce Su Ťij podniknout další kroky, když je strana formálně zrušená?
Nejdříve chce sjednotit všechny skupiny uvnitř strany, které dosud působily samostatně. To samé by se mělo stát i ve společnosti.

Jak toho chce docílit?
Systematicky vytváříme síť příznivců a to i prostřednictvím internetu. Snažíme se přesvědčit mladé lidi, aby se zajímali o politiku. Su Ťij by chtěla spolupracovat se všemi lidmi, kterým na Barmě záleží.

Proč podle vás režim Su Ťij vlastně propustil?
Generálové chtěli před mezinárodním společenstvím získat vážnost a důvěru.

Nebojíte se toho, že junta Su Ťij znovu zatkne? Může to přeci udělat kdykoli.
Toho se velmi obáváme, ale síť bude fungovat i tak.

Hrozí v takovém případě násilnosti?
Nemyslím si, že by ji chtěli hned zatknout, ale v takovém případě jsme připraveni vyrazit do ulic. Proč myslíte, že systematicky budujeme síť? Musíme být připraveni i na tuto možnost.

Jak se staráte o bezpečnost Lady?
Nemáme žádné zbraně, a tak ji členové strany chrání vlastními těly. O její bezpečnost by se však měla postarat především vláda.

Jaké kroky teď Su Ťij chystá?
Snaží se kontaktovat diplomaty a lidi z etnických menšin. Vyčkává a mapuje možnosti. I vláda sleduje každý její krok a zjišťuje, v čem je silná a kde má slabiny. Ty pak třeba opět využije k jejímu uvěznění. Jsou to takové šachy.

Je v takovém ovzduší vůbec možný dialog, který Su Ťij vládě nabídla?
To bude záležet na tom, jak bude silná a jakou bude mít podporu ve společnosti. Důvěru vlády získá jen pokud bude mít silnou pozici.

Jak může pomoci západní společenství?
Mělo by teď tlačit na vládu, aby vedla s opozicí dialog.

Ale co Čína, Indie nebo Thajsko, které nad lidskými právy v Barmě hmouří oči a zajímá je pouze profit?
Možná se budete divit, ale už nás kontaktovali i Číňané a ptali se, co bude dál. Zatím to je pouze na nízké úrovni, ale i oni hrají šachy a zajímá je, v jakých rukou bude nerostné bohatství země, kdyby režim padl.

V Barmě se také občas mluví o české cestě k demokracii. Je to podle vás možnost?
Sametová cesta ke svobodě podle mého není možná, protože tu máme silnou armádu. Ale Václav Havel je pro nás rozhodně inspirací. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video