Severokorejský vůdce Kim Čong-il vítá na letišti v Pchjongjangu čínského premiéra Wen Ťia-paa (4. října 2009)

Severokorejský vůdce Kim Čong-il vítá na letišti v Pchjongjangu čínského premiéra Wen Ťia-paa (4. října 2009) | foto: AP

Jsme otevřeni rozhovorům o jaderném programu, říká opět KLDR

  • 3
Severní Korea je otevřena rozhovorům o svém kontroverzním jaderném programu, zaznělo opět v Pchjongjangu. Prohlásil to severokorejský premiér Kim Jong-il při setkání se svým čínským protějškem Wen Ťia-paem. Podobný signál vyslala KLDR už v polovině září, při setkání s velvyslancem čínského prezidenta.

Čínský premiér Wen Ťia-pao přiletěl do Pchjongjangu na třídenní návštěvu. Na letišti ho přivítal osobně severokorejský lídr Kim Čong-il. Ťia-pao se poté odebral k jednání s premiérem KLDR Kim Jong-ilem. Ten i přes podobnost jmen není s "drahým" vůdcem nijak spřízněn.

Detaily jejich následné schůzky, která je jednou z mála podobných setkání nejvyšších představitelů obou zemí, zatím nejsou známy "Severní Korea se zavázala k denuklearizaci Korejského poloostrova a chce se snažit uskutečnit tento cíl prostřednictvím dvoustranných i mnohostranných jednání," citovala ale později čínská televize premiéra KLDR.

Podle tiskových agentur je samotný fakt, že tajnůstkářský Kim Čong-il přišel sám vítat premiéra Číny, signálem, že KLDR bere velmi vážně dobrou úroveň vztahů s Čínou. Ta je hlavním spojence KLDR, zemi podporuje politicky i ekonomicky.

Podle expertů nebudou návštěvu čínského premiéra provázet trvrdá jednání, ale ponese se spíše v duchu sousedské dobré vůle. Přesto analytici upozorňují, že Čína by do KLDR neposlala tak vysoce postaveného činitele, kdyby ji Pchjongjang předem neujistil o možnosti zmírnění napětí kolem severokorejských jaderných aktivit.

Vztahy stalinistického státu s jeho hlavním ekonomickým partnerem byly na bodu mrazu od května, kdy KLDR provedla druhý jaderný test a odzkoušela několik raket. Vykoledovala si tím také nové mezinárodní sankce. Rada bezpečnosti OSN vydala rezoluci, který KLDR zakazuje další jaderné a raketové testy a kromě toho zavádí už zmíněné sankce týkající se zbraní i finančních dohod.

Režim Kim Čong-ila dlouho tvrdil, že se bude o jaderném programu své země bavit pouze s Washingtonem. Vypověděl letos i takzvaná šestistranná jednání a ze svého jaderného zařízení vyhnal mezinárodní inspektory.

První náznak změny přišel v polovině září. Kim Čong-il, také po setkání se zástupcem Číny, přislíbil ochotu zasednout k mnohostranným i bilaterálním rozhovorům o jaderném programu. - více o tehdejší čínské misi v Severní Koreji se dočtete zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video