Jsme optimisté, ale Taliban se nevzdává

  • 1
Muhammad Karím Chalílí, jeden z klíčových afghánských politiků a velitelů, říká, že někdejší bojovníci Talibanu stále čekají na šanci vrátit se, ale že mír v zemi přesto není ohrožen. V rozhovoru pro MF DNES také vysvětluje, proč je pro budoucnost země důležitá Velká džirga, shromáždění všech vlivných osob, které má tento týden dát Afghánistánu novou vládu.

Jak moc je mír křehký?
Věříme, že mír bude trvalý, a vše, co děláme, směřuje jen k tomu, aby mír vydržel napořád. Jsme velmi optimističtí. Tady v Bamjánu jsme velmi intenzivně bojovali proti terorismu - důkazem je, že mnoho mých lidí bylo zabito, mnoho domů vypáleno. Všichni lidé z Bamjánu a přilehlých oblastí, a to jsou velká území, přijali přechodnou vládu pana Karzáího. Naše oblast je velice mírumilovná, nejmírumilovnější z celého Afghánistánu, a všichni podporují kábulskou vládu.

Jak probíhají přípravy na kábulské shromáždění?
Druhé kolo voleb v bamjánské oblasti skončilo, lidé vybrali své zástupce, přímou volbou bylo zvoleno 50 až 55 delegátů, kteří odjedou do Kábulu. Situace a podmínky během voleb byly velmi dobré a mírumilovné, naše strana volby nijak neovlivňovala, byly to volby lidu a lid vybral své zástupce. Během voleb zde nebyla ozbrojená policie, ani žádní ozbrojenci.

Co očekáváte od kábulského shromáždění?
Vše nyní závisí na jeho výsledku. Já a mí lidé jsme velice šťastní, že je u moci pan Karzáí, i když je možné, že v jeho kabinetu nastanou nějaké změny. Je to na panu Karzáím, zda zůstane premiérem. My se plně podřídíme závěru, který přijme Velká džirga.

Jakou funkci byste chtěl mít vy?
Já mám velice dobrý vztah s Kábulem a velice dobrý vztah s mými lidmi, takže svou roli vidím v udržování a prohlubování těchto přátelských vztahů. Pro sebe nechci nic, žádnou roli a žádnou pozici, ale když mi Velká džirga dá nějakou funkci, jsem připraven ji přijmout.

Afghánistán býval v minulosti mocensky roztříštěn do jednotlivých oblastí. Bude v budoucnu více centralizovaný?
Věřím, že když tu bude dobrá správa a systém bude spravedlivý, naši lidé budou novou vládu poslouchat. Něco jiného je Taliban a Al-Kajda. Kdykoliv uvidí nějakou možnost, jak se vrátit k moci, zkusí to. Jak víte, boj proti terorismu stále pokračuje, Al-Kajda je stále aktivní. Když nic víc, asi se bude aspoň snažit terorizovat obyvatelstvo.

Jak dlouho si myslíte, že zde budou muset zůstat mezinárodní síly?
Boj proti terorismu je velmi složitá věc, a to zejména zde v Afghánistánu. Nyní jsou afghánský lid, přechodná vláda a jednotky ISAF spojeni v boji proti Al-Kajdě. Ale ani Američané, ani náš lid si nepřeje, aby zde zahraniční jednotky zůstaly příliš dlouho. Podle mého názoru jsou v boji proti terorismu nejdůležitější čtyři věci, aby Afghánci mohli v boji proti terorismu pokračovat sami.

Za prvé: vytvoření národní armády, za druhé: posílení policie, za třetí: vznik silné zpravodajské služby, za čtvrté: neustálé vyzývání všech lidí, aby sami bojovali proti Al-Kajdě, to znamená hlavně, aby neposkytovali úkryt členům Al-Kajdy, Talibanu, teroristům. Kdyby je lidé podporovali, armáda, policie a zpravodajská služba by nezmohly nic. Když jim lidé nebudou pomáhat a poskytovat úkryt, vše skončí úspěchem.

Za jak dlouho si myslíte, že budete mít plně funkční armádu, policii a zpravodajskou službu?
Afghánistán prošel dlouhou, velice obtížnou válečnou dobou, takže potřebujeme na všechno trochu času, abychom mohli tyto služby obnovit. Nyní budeme mít přechodnou vládu a já doufám, že vše se ustaví během této doby.

Budou obnoveny sochy Buddhů?
Lidé z celého světa si stěžují a litují, co se stalo se sochami Buddhů. Ale činí to až poté, co se to stalo. Já byl v tu dobu jen padesát kilometrů odsud a oni mi mohli tenkrát pomoci, potřebovali jsme střelivo, munici, podporu. Já bych sem přišel a zabránil bych tomu a nikdo nemusel být svědkem té celé katastrofy v Afghánistánu. Nikdo to však neudělal. Byl tu tým japonských vědců, chtějí do rekonstrukce investovat veliké peníze. Ale kdyby přišli tenkrát a dali ty peníze Severní alianci a nám, nikdy by se to nestalo.

Jaký je vztah místních obyvatel k sochám Buddhů?
Údolí se k těm Buddhům nikdy nemodlilo. Lidé jsou ze zničení soch smutní ze dvou důvodů. Za prvé, protože Buddhové ukazovali celému světu, že v naší oblasti byla velmi významná kultura před dvěmi tisíci lety. Ty sochy byly částí historického Afghánistánu, a Taliban tedy zničil kus historie naší země. Pro obyvatele z naší oblasti, kteří jsou velmi chudí, bylo také dobré, že mnoho buddhistů navštěvovalo sochy, hodně turistů se na ně přijíždělo podívat, takže to byl dobrý zdroj příjmů. Proto jsou velmi smutní, ale nikdo nelituje zničení soch jako nějakých Bohů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video