Důchodový systém. Školství. Zdravotnictví. Je to nekonečný příběh.

Důchodový systém. Školství. Zdravotnictví. Je to nekonečný příběh. | foto: Profimedia.cz

Jsme odsouzeni ke stálé reformě

  • 22
Pokouším se rozpomenout – bylo to na podzim třiadevadesátého roku, když Václav Klaus, tehdy premiér České republiky, prohlásil, že transformace v naší zemi skončila. A nastal mazec. Do premiéra se pustil každý, kdo udržel tužku v ruce.

Výčet nedodělků bobtnal jako těsto. Až musel každý – i ten nejzarytější – příznivec občanských demokratů uznat, že tentokrát Václav Klaus nadsadil.

Ještě tolik nám toho k fungování západních států chybí! Škoda. Vážně, škoda. Aspoň na okamžik jsem tehdy uvěřil v definitivní konec reforem. Tedy v to, o čem jsem byl přesvědčen, že existuje, ještě mnohem dřív – v báječném roce devadesát.

Když přicházeli reformní věrozvěsti Komárek, Klaus, Zeman ještě svorní a jednotní a všechno se zdálo zřejmé, přehledné a racionální.

Nejen pro mě byla tehdy reforma něčím konečným, ohraničeným. Něčím, co ke konkrétnímu datu začíná a jindy, po několika reformních letech, ke stejně exaktnímu datu končí. A potom? Potom začne obyčejný, všední, pochopitelně blahobytný, život.

Jenže reformy ve třiadevadesátém roce neskončily a neskončí ani teď. Balík těch nejnovějších, Topolánkových, schválil minulý týden Senát, a jen co padlo definitivní ano a já se s ulehčením zabořil do měkkého křesla, už se mluví o dalších.

Klid v nedohlednu
Důchodový systém. Školství. Zdravotnictví. Je to nekonečný příběh. A já se pomalu začínám smiřovat se skutečností, že reforma není něčím přechodným a výjimečným, ale naopak všedním, normálním stavem společnosti, v němž budu žít po celý život.

Že se nikdy nedočkám toho vysněného klidu. Protože nic takového neexistuje. A nikoli proto, že se předchozí reforma nutně nepovedla, jak tvrdí opoziční politici, když se konečně proderou k moci a vyhlašují tu svoji, konečně správnou reformu.

Nýbrž proto, že reforma není v podstatě ničím jiným než hledáním lepšího řešení. Karl Raimund Popper objevil dokonale jednoduchou a geniální věc: nehledejme důkazy pro dosud platné zákony a definice (říká se tomu verifikace), ale pokoušejme se je v každou chvíli zpochybnit a vyvrátit (falzifikace). Schválně, jestli obstojí!

Jedině takový přístup je zárukou pokroku a platí to o vědě, o které Popper uvažoval, i o společnosti. A tak pojďme vstříc dalším reformám, jakkoli se jich ujímají lidé více či méně osvícení, vstříc věčnému neklidu, plivání na minulost (spáleným zemím, policejním státům) a mesiášsky okázalému napravování chyb levice pravicí a pravice levicí. Vstříc dalším reformám. A po nich? Všechno začne nanovo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video