Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsme oči pilotů, odkrývá tajemství své práce letecký návodčí

  11:20aktualizováno  13:16
Armáda jejich totožnost i tváře přísně tají. Mají elitní výcvik u britských kolegů i první bojové zkušenosti v Afghánistánu. Řeč je o české jednotce leteckých návodčích, kteří navádějí letouny a vrtulníky na cíle ke zničení.
Letečtí návodčí - Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control)...

Letečtí návodčí - Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V ostrých misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce doslova jako předsunuté oči. Často nepozorovaně a z úkrytu rozhodují o výsledku bitvy. Stejně jako jejich kolegové v zahraničí patří čeští letečtí návodčí mezi elitu. Úzce specializovaná jednotka vznikla přitom teprve nedávno a její příslušníci už získali bojové ostruhy v Afghánistánu.

"V Afghánistánu jsme působili na faktické cíle. Nebyly to operace typu najdi a znič, ale řešili jsme většinou případy, kdy by kanony 12,7 milimetru na humrech situaci nezvládly," potvrzuje jeden z leteckých návodčích Pavel Ditrich.

předsunutý letecký návodčí

Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii. Při skutečném bojovém nasazení návodčí rozhodují o tom, zda letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Jejich úkolem je tak nepozorovaně proniknout často i hluboko do týlu nepřítele, najít cíl a zaměřit ho. Podobně jako agenti často používají civilní převlek, musí se umět orientovat v neznámé zemi i splynout s tamějšími lidmi. Každoroční manévry Flying Rhino (Létající nosorožec), které právě vrcholí nad Českem, pak návodčím slouží jako možnost pro jejich certifikaci, tedy získání osvědčení k jejich bojovému nasazení. Výcvik leteckých návodčích trvá několik let a velmi náročné je i samotné výběrové řízení k jednotce. - více o cvičení Flying Rhino čtěte zde

Jméno si vymyslel sám, to pravé prozradit nesmí. Nepatří totiž mezi vojáky, jejichž tváře objevíte na titulních stránkách nebo v televizi. Kvůli své práci zůstávají návodčí v anonymitě a jejich totožnost kvůli jejich vlastní bezpečnosti i budoucím misím armáda úzkostlivě tají.

Bojových zkušeností nasbíral během svého působení v Afghánistánu řadu. Naváděl na cíle americké letouny F-15, F-18, bitevní A-10 Thunderbolt nebo třeba bezpilotní letouny Predator nesoucí laserem naváděné střely. "Člověk tady něco cvičí a pak zjistí, že naostro to všechno funguje. Dodalo mi velký pocit jistoty, že člověk je schopný řídit prostor, aby to bylo bezpečné," shrnul své dojmy z mise Ditrich.

Ve skutečné operaci prý jde oproti cvičení všechno daleko jednodušeji a rychleji a návodčí má daleko více prostředků.

Úspěšnost navedení se blíží maximu

Úspěšnost navedení letounu k cíli ke zničení je podle něj prakticky maximální. Například dánští návodčí, kteří v Afghánistánu rovněž působí, uvádějí úspěšnost až 95 procent.

V ostré akci působí návodčí podle Ditricha jako bezpečnostní prvek. "Je tam proto, aby situaci zhodnotil. Velitel se rozhodne zničit cíl a návodčí je tam garantem, že to proběhne, jak to proběhnout má. Pokud to nejde, má návodčí povinnost akci stopnout," konstatuje Ditrich.

Případů, kdy museli návodčí útoky letounů nebo vrtulníků zastavit, je podle jeho slov mnoho. Jak dodává, takzvaně "stopnout" misi musí návodčí vždy, když se v okolí cíle nečekaně objeví například civilisté nebo nebojové jednotky, pokud se do prostoru dostanou přátelské jednotky nebo by situace na bojišti mohla ohrozit naváděný letoun. "Piloti vědí, že jsme někde na zemi a celou situaci vidíme," dodává Ditrich.

"Pro nás je to nejdůležitější prvek v prostoru. Má přímý kontakt s cílem, s nepřítelem," tvrdí pilot bitevního vrtulníku a velitel 221. letky Rudolf Straka z Náměšti nad Oslavou.

Základem je angličtina, myšlení i kondice

Jak se stát leteckým návodčím? Dostat se k elitní jednotce není vůbec jednoduché. Kromě výborné angličtiny je hlavním předpokladem také bezpečnostní prověrka na stupeň tajné. Samozřejmostí je pak podle Ditricha logické myšlení, výborná kondice i fyzická zdatnost.

"Člověk musí být natolik schopný, aby se vyrovnal s dost širokým spektrem témat," tvrdí návodčí.

Většina nových návodčích se podle jeho slov k jednotce rekrutuje z řad průzkumných jednotek. "Hlásí se k nám dost lidí, ale pečlivě si vybíráme," říká s tím, že není mnoho vojáků, kteří by výborně ovládali jazyk a zároveň byli i fyzicky zdatní.

Nákladný výcvik trvá obvykle dva roky. Teprve pak může být návodčí nasazen do mise. Předpokladem ale je, že zájemce o takovou práci už z dřívějška dokonale ovládá například techniky maskování, taktiku, pozorování, skryté přesuny nebo infiltraci. "Máme i zájemce z jiných oborů, kteří se takové dovednosti musí teprve naučit, a výcvik tak trvá déle," konstatuje Ditrich.

V operačním nasazení je návodčí podle něj jen několik let. Jednotka má velkou "odchodovost", a velení proto stále nabírá nové členy. "Návodčím nejste celý život. Pokud děláte práci déle než šest nebo sedm let, mělo by dojít ke změně, aby se zúročily vaše zkušenosti někde jinde," říká Ditrich.

Návodčím pomáhá moderní technika

Nejdůležitějším vybavením návodčího je vysílačka. Musí mít perfektní spojení jak s letounem, který navádí, tak se svým velitelem, který dává úkoly. "Vy sám nikdy nerozhodujete, že tohle a tohle zničíte. Jste tam jako součást palebné podpory, koordinační prvek a poradní orgán velitele," vysvětluje Ditrich.

Kromě vysílaček je pak návodčí vybaven nejrůznějšími laserovými dálkoměry, GPS, měřiči úhlů a zařízeními pro průzkum a zaměřování cílů v noci. "Třeba naše brýle pro noční vidění mají větší dosah než tradiční vybavení," nastínil Ditrich.

Ačkoliv podle něj návodčí nejčastěji vysílají takzvaně "nahlas", tedy na rádiových vlnách, i sem pomalu přichází digitalizace. "Dvě poslední soupravy pro návodčí, které jsme si nechali poskládat, jsou už plně digitální. Na druhou stranu jsem to viděl fungovat zatím jen na kurzech nebo předváděcích akcích," říká Ditrich.

Autoři: , natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...