Muzeum socialismu v německém Radebeulu

Muzeum socialismu v německém Radebeulu - Samoobsluha neboli konzum, i tady se našly nedostatkové delikatesy | foto: Vratislav Konečný, iDNES.cz

Jsme občané druhé kategorie, myslí si 19 let po sjednocení východní Němci

  • 10
Většina obyvatel někdejšího komunistického východního Německa se téměř 19 let od sjednocení necítí jako plnohodnotní občané. Každý desátý obyvatel bývalé NDR by si navíc přál návrat komunistického státu. Vyplývá to ze studie berlínského sociologického výzkumného centra.

V takzvaných nových spolkových zemích podle studie stále panuje všeobecně rozšířená nespokojenost s politikou i sociálními poměry.

PRŮZKUM

Sociologické výzkumné centrum pro Berlín a spolkovou zemi Braniborsko se v reprezentativním průzkumu ptalo letos v dubnu 1900 východních Němců starších 18 let.

Podle výsledků průzkumu zveřejněných v deníku Süddeutsche Zeitung sice 67 procent lidí z východní části Německa pokládá demokracii za "důležitou", ale pouze 11 procent vyjádřilo spokojenost s provozováním politiky v Německu.

Naopak nespokojenost nebo dokonce velkou nespokojenost se stavem demokracie vyjádřilo 42 procent východních Němců. Neutěšená situace pak obyvatele bývalé Německé demokratické republiky žene do rukou extremistů.

Mnoho východních Němců smýšlí xenofobně

Plných 41 procent respondentů se netají s názorem, že v Německu žije příliš mnoho cizinců. Přistěhovalci podle 35 procent dotázaných vyostřují mnohé sociální problémy jako jsou bytová tíseň, nezaměstnanost a kriminalita. Ve východní části země přitom žijí jen dvě procenta cizinců, daleko méně než na západě.

Muzeum socialismu v německém Radebeulu

Muzeum socialismu v německém Radebeulu

Nespokojenost se současnou situací také podle odborníků vyvolává stesk po "starých časech". V aktuálním průzkumu si každý desátý obyvatel z východu přeje návrat komunistického státu. Jako důvod tito lidé většinou uváděli nedostatečnou důvěryhodnost nynějších politiků.

BYT Z DOB KOMUNISMU

V Lipsku se našel byt, kde od dob NDR nikdo nebyl

Z jiného průzkumu, který v červnu zveřejnil ústav Emnid, vyplynulo, že většina východních Němců posuzuje pozitivně někdejší komunistickou NDR. Údajně 49 procent obyvatel "nových" spolkových zemí zastává názor, že NDR měla "více dobrých než špatných stránek", a dalších osm procent se domnívá, že se tehdy žilo šťastněji než dnes. - přečtěte si Za NDR se žilo lépe, myslí si většina východních Němců

Špatná nálada se projeví i ve volbách

Chmurná nálada lidí se podle expertů projeví i v parlamentních volbách, které se v zemi uskuteční na konci září. Pouze 0,4 procenta dotázaných v nynější studii věří předvolebním prohlášením politiků. Téměř 60 procent respondentů naopak uvedlo, že politikům nevěří.

Kde udělali soudruzi chybu?

Největší skanzen socialismu v bývalé NDR

Ve srovnatelném průzkumu, který byl proveden v původních spolkových zemích spolkové republiky, naopak 61 procent občanů vyslovilo spokojenost se současným politickým systémem.

Velké rozčarování panuje ve východní části Německa kvůli sociálním poměrům. Rovných 77 procent tamních obyvatel si stěžuje, že životní poměry na východě země dosud nedosáhly západní úrovně.

Většina východních Němců se stále necítí být "dostatečně integrována coby spolkoví občané", poznamenal Gunnar Winkler, předseda spolku Volkssolidarität (Národní solidarita), jenž je zadavatelem průzkumu.

Muzeum socialismu v německém Radebeulu

Muzeum socialismu v německém Radebeulu

Východní Němci jsou obecně se svými životy stále nespokojenější a plní obav z budoucnosti. Za spokojené se označilo 44 procent dotázaných, přičemž ještě v roce 2000 to bylo 58 procent.

Winkler označil východoněmecké výsledky vzhledem k probíhajícímu "supervolebnímu" roku za "nesmírně znepokojivé". Němečtí občané se letos vydají k hlasovacím urnám v několikerých zemských volbách a hlavně ve volbách do Spolkového sněmu, které byly vypsány na 27. září. Jen o několik týdnů později, 9. listopadu, Německo oslaví 20. výročí pádu Berlínské zdi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video