Afghánský prezident Hamíd Karzáí ukazuje inkoustem obarvený ukazováček po svém hlasování v prezidentských volbách. (20. srpna 2009)

Afghánský prezident Hamíd Karzáí ukazuje inkoustem obarvený ukazováček po svém hlasování v prezidentských volbách. (20. srpna 2009) | foto: AP

Jsem vítěz, hlásí po volbách Karzáí. Lže, vyhrál jsem já, kontruje soupeř

  • 16
Přestože první předběžné výsledky afghánských prezidentských voleb mají být známy až v září, dva největší favorité už ohlásili vítězství. Nejprve tak učinil současný šéf země Hamíd Karzáí. A po něm i jeho největší rival, exministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. K volbám přišla podle odhadů polovina Afghánců. I přes hrozby Talibanu.

"Předběžné výsledky ukazují, že prezident získal většinu," řekl agentuře Reuters Dín Mohammad, jeden z členů volebního týmu Hamída Karzáího. "Druhé kolo tak nebude potřeba," dodal a odvolal se přitom na průzkumy téměř třiceti tisíc pozorovatelů od volebních místností.

"Není to pravda. My také říkáme, že možná nebudeme potřebovat druhé kolo a Abdulláh vyhrál," prohlásil zase Fazl Sangčarakí, mluvčí Karzáího největšího rivala.

A nejpravděpodobnější varianta podle analytiků? Vyhraje Karzáí, ale až v druhém kole. Na triumf v prvním je potřeba, aby adept dostal přes padesát procent hlasů. V předvolebních průzkumech měl Karzáí podporu asi 45 procent voličů, Abdulláh necelé třetiny.

Muži v afghánském Kábulu přišli volit svého prezidenta. (20. srpna 2009)

Muži v afghánském Kábulu přišli volit svého prezidenta. (20. srpna 2009)

Na oficiální výsledky si ale Afghánistán každopádně počká. Předpokládá se, že předběžná čísla by měla být k dispozici 3. září, ta konečná až o dva týdny později. O úřad hlavy státu se ucházelo skoro čtyřicet kandidátů včetně několika žen.

Krev tekla, ale nejhorší obavy se nenaplnily

Afghánistán si včera po uzavření volebních místností pořádně oddychl. Volby nakonec nebyly tak krvavé, jak se mnozí obávali. Taliban totiž hrozil, že hlasování zkropí krví. Což udělal, ale nikoli tak intenzivně.

Teroristé podle úřadů podnikli celkem 135 útoků, při nichž zabili devět civilistů a čtrnáct členů bezpečnostních složek. V noci ozbrojenci zaútočili i na auto převážející volební urny, zabili přitom jednoho člověka a boxy s hlasovacími lístky zapálili. - přečtěte si Afghánci vybírali prezidenta, i když na města létaly rakety radikálů

Policista kontroluje muže před volební místností. (20. srpna 2009)

Volby, které si Afghánci poprvé organizovali sami, byly z mnoha důvodů klíčové. Zemi zatím drží nad vodou západní peníze a především západní vojáci. Vysokou účastí u voleb mohli Afghánci naznačit, že nehodlají zemi ponechat napospas Talibanu.

Hlasování bylo také testem účinnosti nové strategie amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten považuje Afghánistán za jednu z priorit své zahraniční politiky. Nový šéf Bílého domu zdědil po Georgi Bushovi dvě války - kromě Afghánistánu ještě Irák. Ale zatímco tam se má americká přítomnost postupně snižovat (až do konce roku 2011, kdy mají vojáci odejít úplně), do Afghánistánu naopak Obama poslal posily.

Novou strategii ohlásil už koncem března a její součástí je i Pákistán, kam se přes hranici stahují teroristé. Zničíme je, slíbil americký prezident. V červenci pak začala mohutná ofenziva v údolí Hílmand na jihu země. - o Obamově strategii si přečtěte zde

Obama byl s průběhem včerejších afghánských voleb spokojen. "Měli jsme tady něco, co vypadá na úspěšné volby v Afghánistánu, a to navzdory úsilí Talibanu je překazit," prohlásil z Bílého domu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video