Sajf Islám v zajetí povstalců na cestě do Zintánu (19. listopadu 2011)

Sajf Islám v zajetí povstalců na cestě do Zintánu (19. listopadu 2011) | foto: Reuters

Jsem služebník míru, balamutil Sajf Islám rebely. Zradil ho převaděč

  • 277
Někdejší korunní princ Kaddáfího režimu Sajf Islám je mistr útěků. V Tripolisu povstalce několikrát převezl, v poušti dokázal týdny unikat NATO i rebelům. Nakonec úprk nejhledanějšího muže Libye vyzradil pašerák a nepomohl mu ani beduínský mundúr Tuarega a malá lest.

Devětatřicetiletého Sajfa Isláma lapila i pohřbila média od začátku povstání nesčetněkrát - nakonec se však vždy musela opravit a ze senzační zprávy byla zase jenom pořádně hořká novinářská kachna. Tentokrát se titulek "Sajf Islám lapen" přepisovat nemusel.

Libyjci dopadli Sajfa Isláma

Při náletu NATO utrpěl lehké zranění

Ale kde udělal protřelý mistr úskoků chybu? Po Sajfovi Islámovi se zavřela voda, když povstalci začali bušit na brány Tripolisu. Mezi písečnými dunami obratně prokličkoval do režimní bašty Baní Valídu. Odtud často chodily falešné zprávy o jeho osudu.

Několikrát ho média pohřbila a znovu vzkřísila především před měsícem, kdy povstalci v Syrtě dopadli jeho otce. Tehdy se zřejmě syn zarputilého beduína vydal na cestu. Týdny se skrýval v pustině kolem ropného města Úbárí a osnoval útěk ze země.

Vystrašený převaděč promluvil

V pátek v noci se definitivně rozhodl, že si proklestí cestu k nigerské hranici. Kaddáfí kontaktoval místního převaděče Jusifa Sáliha al-Mahdího, aby ho propašoval do Nigeru. Jenže doba se změnila a pašerák nehodlal napomáháním exprominentovi riskovat život.

Dopadení Sajfa Isláma

Kontaktoval Přechodnou národní radu a vyzradil, kde se Kaddáfí se svojí družinou ukrývá. "Dostali jsme tip, kde pobývá poslední měsíc," líčil Wisam Dughaly, bojovník z brigády, která Sajfa Isláma nakonec zajala.

"Nemohli uprchnout, protože jsme měli dobrý plán," chvástal se Dughaly s tím, že Kaddáfí používal džípy s náhonem na všechny čtyři kola. Klec spadla v noci z pátku na sobotu kolem půl druhé ráno místního času asi sedmdesát kilometrů od Úbárí.

Jsem služebník míru, snažil se Kaddáfí přelstít povstalce

Patnáct povstalců ve třech autech podle britské BBC zastavilo Kaddáfího kolonu a požádali všechy cestující o doklady. Jeden z mužů v tradičním oblečení Tuarega se představil jako Abdelsalam, což znamená služebník míru.

Bojovníci ale Sajfa Isláma rychle poznali a bez bojů jeho i čtyři pobočníky zajali. "Na začátku se velmi bál. Myslel, že ho zabijeme," popisoval situaci Ahmed Ammar, který byl ve skupině, jež Kaddáfího syna lapila.

"Na rozdíl od toho, co říkají některá média, nám nenabízel peníze, nýbrž nás žádal, abychom ho zastřelili kulkou do hlavy a převezli do Zintánu mrtvého," zdůraznil velitel brigády Zintán Adžmí Atirí. Bojovníci ho ale uklidnili a Kaddáfí nakonec s deportací do Zintánu souhlasil.

Tady teď počká na vznik nové libyjské vlády, která bude o jeho osudu rozhodovat. Soud může čelit v Libyi, ale také v Nizozemsku, protože na něj zatykač za zločiny proti lidskosti vydal Mezinárodní trestní soud.

Sajfa Isláma nakonec chytili na jihozápadě země

Sajfa Isláma nakonec chytili na jihozápadě země


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video