Jsem pro vstup do EU, ale bez nadšení

Zlín - Bez zvláštního nadšení bude hlasovat v červnovém referendu pro vstup Česka do Evropské unie místopředseda Senátu a předseda ODS Mirek Topolánek. „Pro a proti jsou u mne v poměru 5,1 k 4,9, nikoli deset k nule," přiznal Topolánek při včerejší besedě se studenty v posluchárně Univerzity Tomáše Bati. Nezvykle otevřeně hovořil i o negativních stránkách a nebezpečích spojených se vstupem naší země do EU.

Mezi důvody, proč pro nás vstup do EU nebude znamenat jen přínosy, uvedl Topolánek na prvním místě dlouhodobě klesající tempo hospodářského růstu evropského společenství. Ten se snižoval z přibližně šesti procent v roce 1950 až na současné asi jedno procento. „Pokud si neponecháme některé vlastní komparativní výhody, budeme i my společně s ekonomikou EU klesat," poznamenal Topolánek.

Obává se také rizika vyššího daňového zatížení. Zanedbatelné podle něj nejsou ani administrativní náklady EU. A vzhledem k tomu, že už loni v EU padl dřívější princip solidarity, nelze v Česku čekat žádné velké příjmy ze společné pokladny unie. Podle Topolánka budou po třech letech členství naše platby do EU větší než to, co nám unie v podobě různých dotací vrátí zpět, abychom to u nás znovu přerozdělili podle pravidel EU. Topolánek není nadšen ani z evropské byrokracie nebo z osmdesáti tisíc stran nejrůznějších europředpisů, které dnes platí.

„Nejsem evropský hurá-optimista a mám spoustu výhrad, ale musíme tam všichni... V konečném výsledku by měl být náš vstup výhodný," říká předseda ODS.

A kdybychom řekli v referendu NE? zněl jeden z dotazů. „Nic mimořádného by se asi nestalo. Přežili bychom to. Ale po dvou letech by evidentně došlo k novému referendu," domnívá se Mirek Topolánek.

Je to lepší než se učit, přivítali studenti besedu

„Samozřejmě je to lepší než se učit," zhodnotila včera realisticky účast své třídy na besedě s Mirkem Topolánkem studentka třetího ročníku Obchodní akademie Zlín Martina Kocháňová. Studentům tak odpadla hodina češtiny a ekonomiky.

O nečekané změně v pravidelném vyučování se studenti dozvěděli až v pondělí ráno. „Paní profesorka přišla do třídy a řekla nám, že jdeme na nějakou přednášku o Evropské unii. Tak jsme se hned sbalili a šli jsme," líčí studentka přípravu na besedu a vysvětluje tím, že nemá připraveny žádné dotazy. Studenti univerzity dostali na besedu pozvánky, ale jejich účast byla zcela dobrovolná a individuální. Přesto byla posluchárna téměř plná.

„Dobré to bylo," pochválila řečníka po skončení hodinové besedy další ze studentek obchodní akademie, Kateřina Tomková. Z jeho výkladu ji nejvíc zajímalo, jak tomu u nás bude se zaváděním eura. Překvapilo ji, že Topolánek odhaduje zavedení evropské měny v Česku přibližně až na rok 2010. Ještě však nemá osmnáct let, takže v referendu hlasovat nebude. „Ale kdybych tu možnost měla, hlasovala bych pro vstup do EU," zdůraznila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video