V Lidicích si připomněli 67 let od vyhlazení obce. (13. června 2009)

V Lidicích si připomněli 67 let od vyhlazení obce. (13. června 2009) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jsem pro tvrdší postup proti neonacistům, řekl v Lidicích Klaus

  • 164
V Lidicích na Kladensku si dnes připomínají 67. výročí vyhlazení této obce fašisty. "Památka lidických obětí nás zavazuje, abychom hodnoty, na nichž stojí naše společnost, vždy rozhodně bránili a již nikdy nedopustili jejich ohrožení," řekl prezident Klaus na pietní vzpomínce. Uvedl také, že by proti neonacistům postupoval tvrději, než se děje v současnosti.

Pieta se nesla v duchu odmítnutí neonacismu a rasismu. "Lidice jsou památníkem rasové nenávisti, na kterou nesmíme nikdy zapomenout, jinak se vrátí v mnohem horší formě," uvedl také ve svém projevu Václav Klaus.

V Lidicích si připomněli 67 let od vyhlazení obce. (13. června 2009)

Jeho slova podpořil i slovenský velvyslanec Peter Brňo. "Musíme jednoznačně odmítnout nacionalismus a neonacismus a být ostražití," podotkl.

V Lidicích si připomněli 67 let od vyhlazení obce. (13. června 2009)

"Dnešní demokratický svět je založen na občanské angažovanosti a statečnosti," řekla Anděla Dvořáková z Českého svazu bojovníků za svobodu. Upozornila ale na vzrůstající vliv neonacismu v německé komunální politice a snahy poškodit česko-německé vztahy. "Děkuji panu prezidentovi za jeho neústupnost v názoru na výsledky 2. světové války. My odbojáři budeme vždy bránit svobodu," dodala.

Prezident se po projevu pozdravil s přeživšími lidickými ženami. Nejstarší z nich, Miloslava Jirasová, oslavila loni své 95. narozeniny.

V Lidicích si připomněli 67 let od vyhlazení obce. (13. června 2009)

Uvedl také, že je pro tvrdší postup proti neonacistům. "Já říkám pořád, že bych byl daleko tvrdší, než si troufají být někteří naši starostové, primátoři nebo ministři," podotkl s tím, že i existující legislativa nabízí možnost, jak jasně a razantně zasáhnout.

"Myslím, že to je velmi často strach těch politiků a starostů, aby si nenadělali nějaké další nepřátele, že to nedělají. Takže já pro to moc velkou omluvu nemám," dodal.

V Lidicích si připomněli 67 let od vyhlazení obce. (13. června 2009)

Na programu je kromě prezidentova projevu také přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. Vystoupí na ní i zpěvačka Lucie Bílá za klavírního doprovodu Petra Maláska.

"Na místě jsou stovky lidí. Kromě češtiny je slyšet i němčina či angličtina," popsal reportér iDNES.cz.

Lidice a Ležáky

Nacističtí okupanti vypálili Lidice a rovněž obec Ležáky na Chrudimsku v rámci odvety za úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který se stal obětí příslušníků československé antifašistické zahraniční armády. S jejími příslušníky nacisté obyvatele obou vesnic spojovali.

Lidice vypálili 10. června 1942. Přímo na místě zastřelili 173 mužů, ženy poslali do koncentračního tábora v Ravensbrücku a jejich 104 dětí do tábora v Lodži. Ležáky vyhladili nacisté o 14 dnů později. Ležácká tragédie si vyžádala životy 22 mužů, 21 žen a 11 dětí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video