Barmská televize vysílala záběry ze schůzky Su Ťij s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska

Barmská televize vysílala záběry ze schůzky Su Ťij s velvyslanci Ruska, Singapuru a Thajska | foto: Reuters

Jsem nevinná, řekla Su Ťij soudu. Junta ji může držet doma ještě půl roku

  • 2
Barmská disidentka Su Ťij u soudu prohlásila, že neporušila žádný zákon a cítí se nevinná. Junta ji soudí za údajné porušení pravidel domácího vězení a chce ji poslat až na pět let za mříže. V domácím žaláři Su Ťij strávila třináct z posledních devatenácti let, volná měla být zítra. Generálové ale tvrdí, že zbývá ještě půl roku.

Proces se Su Ťij začal minulý týden v rangúnské věznici Insein. Junta viní 63letou šéfku opozice, že porušila pravidla domácího vězení, když do svého domu v Rangúnu předminulý týden pustila Američana Johna Yettawa. Ten přeplaval jezero Inya a v domě zůstal dva dny. - o návštěvě Američana si přečtěte zde

Dnešní slyšení bylo za týden teprve druhé, jehož se mohli zúčastnit novináři a diplomaté. Předsedající soudce se obžalované zeptal, zda porušila pravidla. "Neporušila," prohlásila Su Ťij. "O návštěvě jsem se nedověděla hned. Moje asistentka mě v pět hodin informovala, že do domu přišel muž," řekla.

John Yettaw na fotografiích, které se našly na fotoaparátu mezi jeho osobními věcmi

O inkriminované návštěvě vypovídala Su Ťij před tribunálem poprvé. Soudcům řekla, že Yettaw opustil její dům 5. května ve 23:45. "Vím jen, že šel na břeh jezera. Nevím, jakým směrem, byla tma," řekla disidentka.

Su Ťij podle svědků hovořila necelou půlhodinu. Než ji eskorta vyvedla ze soudní místnosti, disidentka ještě stačila pozdravit přítomné novináře a diplomaty. "Děkuji vám za váš zájem a podporu. Vždycky je dobré vidět lidi zvenčí," řekla.

Junta: Chtěli jsme ji pustit

K probíhajícímu procesu také promluvili členové barmské junty. Policejní generál Myin Thein prohlásil, že vojenská vláda vážně uvažovala o propuštění opoziční političky, a to z humanitárních důvodů. Nakonec se pro to nerozhodla právě kvůli nelegální návštěvě Johna Yettawa.

Soudní budovu v Rangúnu obklopily policejní zátarasyBarmská opozice a exil tvrdí, že by poslední trest domácího vězení Su Ťij měl vypršet zítra. Proto prý junta s rozsudkem tak spěchá. Myin Thein to ale popřel. Řekl, že si nejznámější disidentka světa ve vězení odpykala teprve čtyři a půl roku ze svého pětiletého vězení. "Trest nastoupila 28. listopadu 2004. Vláda ji proto může legálně věznit ještě šest měsíců," prohlásil.

Za porušení podmínek domácího vězení hrozí Su Ťij až pět let vězení. Podle opozice je její odsouzení téměř jisté. Junta ji totiž bude chtít podržet pod zámkem až do roku 2010, kdy se v zemi konají parlamentní volby.

Generálové se obávají opakování situace z roku 1990, kdy hnutí Su Ťij vyhrálo volby s osmdesátiprocentní podporou. Junta tehdy výsledky ignorovala a uvrhla ji do domácího vězení. V něm strávila 13 z posledních 19 let.

Na obranu Su Ťij se dnes postavili i šéfové diplomacií ze 45 evropských a asijských zemí. Na summitu ASEM v Hanoji vyzvali barmskou juntu, aby propustila politické vězně a před volbami příští rok umožnila svobodnou politickou soutěž.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video