Jsem Buddha, ale zlý. Kdo je barmský diktátor Than Šwei, který se považuje za inkarnaci Buddhy?

  13:28
Barmě vládne jedna z nejcyničtějších junt, které kdy svět poznal. Jací vlastně jsou vládnoucí vojáci? O koho se opírají, kdo je sponzoruje? A jak zacházejí s opozicí i občany poté, co ničivý cyklon zasáhl jejich zemi?

Odklízení následků cyklonu Nargis v Barmě (květen 2008) | foto: ČTK

Velmi dobře živená, sebejistá novomanželka zářila štěstím. Aby ne. Hosté ji zavalili šperky, na svatbě nechyběly pětipatrový dort a šampaňské. Francouzské, samozřejmě. Jen dary pro mladý pár stály zhruba padesát milionů dolarů.

Svatebčané na videozáznamu z konce roku 2006 také projevují nadšení, byť patrně dosti strojené. Vdávala se totiž Thandar, dcera brutálního a zároveň skoro neznámého barmského diktátora, generála Thana Šweie.
A slavilo se v zemi, jejíž vesměs šlachovití občané si v průměru přijdou na dvě stovky dolarů ročně.

O půldruhého roku později Than Šwei opírající se o korumpované druhy v generálských uniformách zakázal humanitárním organizacím, aby pomohly Barmáncům zasaženým cyklonem Nargis.

Pomřou a je po problémech
Bezmála dva a půl milionu vyhladovělých lidí po útoku cyklonu dosud živoří. Diktátor zatím chladnokrevně vyjednává, kdo může přijít pomoci. A kdo ne.

Ba co víc, ve vládních médiích vyhlásil, že "vláda zareagovala pohotově a záhy poté, co živel udeřil, odstartovala záchranné i rekonstrukční práce". Podle zahraničních odhadů přitom od počátku katastrofy obdržela pomoc sotva třetina potřebných, a to často armádě navzdory.

Junta se dokonce pokusila humanitární dodávky rekvírovat. Tvrzení, že barmská junta úspěšně naplňuje znepokojivou vizi George Orwella, se přiblížilo pravdě. V tomto ohledu je příznačný název, který si junta zvolila - Státní rada pro mír a rozvoj (SLORC).

A pravé důvody, proč se armáda bojí vpustit zahraniční humanitární pracovníky do nejpostiženějších oblastí? Především do úrodné delty řeky Iravadi?

Jde o oblast, která v posledních (relativně) demokratických volbách roku 1990 volila demokratickou opozici. Pomoc si tak podle vojáků dvakrát nezaslouží. Cizinci mezi humanitárními pracovníky by navíc mohli zdokumentovat neschopnost junty.

Paranoidní režim navíc očekává příchod špionů, kteří naplánují invazi - a té se muži s lampasy bojí více než ďábla.

Nepřítel, kam se podíváš!
Že neznáte diktátora jménem Than Šwei? O moc lépe na tom nejsou ani obyvatelé Barmy, kterou generálové přejmenovali na Myanmarský svaz, což prý nezní tak koloniálně.

Podezřívavý, nevrlý, cukrovkou sužovaný, pětasedmdesát let starý voják a kdysi vášnivý golfista, který nedokončil střední školu a propadl i jako úředník, zato se naučil efektivně likvidovat protivníky, po diskusi se spoluobčany rozhodně netouží. A to s žádnými. Nejen s demokratickou opozicí v čele s nositelkou Nobelovy ceny míru Aun San Su Ťij, kterou pronásleduje právě proto, že je právoplatnou vítězkou voleb z roku 1990. A dcerou zbožštělého zakladatele nezávislé Barmy.

Strach má i z ostatních osmnácti juntistů, členů SLORC, které občas odmění za věrnost, jindy klepne přes prsty za troufalost. Expremiér i generálporučík Kchin Ňjun si však dovolil přisvojit tolik pravomocí, ba projevovat natolik nezávislé názory, že musel roku 2004 až za mříže.

Jeho hlavním i opravdovým nepřítelem jsou nebarmská etnika, která tvoří téměř třetinu obyvatel země. Především Karenové nyní zlobí juntu i se zbraní v ruce. Častý argument armády, že jen ona dokáže udržet Barmu pohromadě, převzala i část západních komentátorů. Přestože exiloví zástupci nebarmských etnik - aspoň zatím - hovoří pouze o federaci.

Than Šwei má i jiné libůstky: nabyl prý například dojmu, že je inkarnací historického Buddhy. Alespoň to tvrdí list The Observer, podle kterého již do národní svatyně - schwedagonské pagody v Rangúnu - přibyla socha Siddhárthy Gautamy, jejíž obličej nápadně připomíná generálův.

Pokud se Than cítí jako meditující princ, neprokazuje tím jen vlastní příslovečné megalomanství, ale i naprostou neznalost Buddhovy nauky. Mírumilovného učení, které je v Barmě zvykem i zákonem. A které režim k nelibosti (ve své většině) opozičně naladěného buddhistického společenství (sanghy) propagandisticky zneužívá.

S Totalem v zádech
Devatenáct drancujících generálů projevilo neschopnost v řadě oborů. Diktátorský spolek drží na nohou jen nerostné bohatství. A nemravný pragmatismus těch, kdo po něm touží: nejbližším i nejvlivnějším spojencem Barmy je komunistická Čína, mnohokrát prověřená patronka diktátorských režimů.

Ve zotročené zemi se však angažuje i Indie. Obojaký vztah chová k ometálovaným sousedům Thajsko, které sice hostí barmský exil, to mu však nebrání v čilém obchodu s juntou. Ostudnou kapitolou je barmské angažmá západních korporací, které se vysmívají jinak jednotné protijuntistické politice EU a USA. Společnosti Total i Chevron Unocal se vydaly na lov barmského bohatství, přičemž tvrdí, že myslí i na sociální programy pro obyčejné Barmánce.

Zatím je však barmský exil žaluje za to, že profitují z otrocké práce obyvatel země, které vojáci unesli na práce při budování potřebné infrastruktury. Obrazně řečeno: domky pro barmské zaměstnance zahraničních korporací stojí u silnice postavené desetiletými dětmi, které měly třeba tu smůlu, že nepatřily k barmskému etniku.

Do té díry v džungli? Nikdy!
Přesto existují bytosti, kterým Than Šwei naslouchá. A dokonce je ukázněně poslouchá.

Do prominentní skupiny patří astrologové. Když se generálové rozhodli, že si ve vnitrozemské džungli postaví zbrusu nové hlavní město s všeříkajícím názvem Příbytek králů (Neipyijto), optali se hvězdopravců, kdy se do něj přistěhovat.

První konvoj se na cestu vydal v jimi určený čas, v 6 hodin a 37 minut dne 6. 11. 2005. Druhá skupina, kterou tvořilo 1 100 vozů přepravujících 11 vojenských útvarů a 11 ministerstev, vyrazila 11. 11. 2005 v 11 hodin. Město, které vzniklo jako generálské útočiště před invazí zvenčí i před domácím povstáním, sužují nejen výpadky elektřiny, ale také fatální nedostatek obchodů. Diktátorova manželka se proto do "té díry v džungli" odmítla přestěhovat.

Nespokojenost s generály už tedy není jen výsadou prostých Barmánců. Arogance i neschopnost, které vojáci projevili po řádění cyklonu, je očividná. Režim v této podobě nemůže být věčný, i když může ještě řadu let jinak vyrovnaným, usměvavým Barmáncům znepříjemňovat život.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...