Josef Mašín v roce 2005. Dnes žije v Kalifornii.

Josef Mašín v roce 2005. Dnes žije v Kalifornii. | foto: Radek Miča, MAFRA

Josef Mašín povzbuzuje morálku vojáků USA před odjezdem do Iráku

  • 1090
Zkušenosti Josefa Mašína z boje proti komunistickému režimu využívá americká armáda k povzbuzení morálky svých jednotek před odjezdem do Iráku. Muž, který se spolu se svým bratrem Ctiradem a nedávno zesnulým Milanem Paumerem prostřílel v roce 1953 do západního Německa, promlouvá k vojákům na základně Fort Bragg, kde sám také kdysi sloužil.

Americkým vojákům, kteří ukončili výcvik, vypráví o jednotlivých akcích kontroverzní odbojové skupiny. "Těm klukům se to moc líbí," řekl osmasedmdesátiletý muž zhruba padesáti Čechům, kteří si jej přišli do New Yorku poslechnout.

Publiku v krajanské budově Bohemian Hall v Queensu popsal, jak před sedmapadesáti lety neozbrojený přemohl pokladníka Josefa Rošického, který na něj mířil pistolí. "Já jsem šel k němu, usmíval jsem se a když jsem byl tak dva metry od něj, tak jsem po něm skočil a tím hmatem, který jsme se naučili, jsme mu vyrazil ruku nahoru. Nastavil jsem mu nohu a otočil jsem mu ruku, ve které neustále držel svou pistoli, na jeho záda," popsal dramatické okolnosti útěku Mašín.

"On stále držel tu pistoli, upadl na zem, já jsem padl na něj, on stále držel prst na spoušti, já jsem dal prst na tu spoušť přes jeho prst, dvakrát jsem zmáčknul a Rošický byl pryč," vyprávěl Mašín. Rošický byl podle něj člen komunistické strany a Lidových milicí. "Komunisté vyhlásili boj a my jsme ten boj přijali," řekl Mašín.

Bratři Mašínové a Milan Paumer.

Bratři Mašínové a Milan Paumer.

Debaty o činnosti odbojové skupiny bratří Mašínů zesílily po nedávné smrti Milana Paumera. Energický Mašín se svěřil, že mu je z diskusí někdy špatně. Podle něj lidé v Česku málo znají historii své země. Až ji lépe poznají, pochopí i motivy, které jej a jeho spolubojovníky vedly k odboji proti komunistickému režimu, který obyvatelům Československa "vyhlásil občanskou válku".

Mašínovým vystoupením v Bohemian Hall vyvrcholily oslavy 100. výročí jejího založení. Na posezení s krajany byl pozván i Ctirad Mašín, kvůli nemoci, kterou jeho bratr označil za pozůstatky věznění v Jáchymově, ale nemohl dorazit.

Skupina bratří Mašínů

Členové skupiny bratří Mašínů se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s Německou demokratickou republikou a v řadě incidentů zastřelili několik příslušníků policie. Ještě předtím při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem. Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni. Ctiradovi Mašínovi, Josefu Mašínovi a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti. Bratři Mašínové ale návrat odmítají. Vadí jim "kontinuita současných českých zákonů s komunistickými" a existence komunistické strany. Činnost skupiny dodnes v Česku dělí společnost. Zatímco jedni bratry a jejich spolubojovníky považují za hrdiny, podle druhých šlo o vrahy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video