Začátek dopisu, který napsal Ivan Jonák z vězení redaktorovi iDNES.cz.

Začátek dopisu, který napsal Ivan Jonák z vězení redaktorovi iDNES.cz. | foto: Ivan Jonák

Sahure, zdraví z vězení Ivan Jonák. Na svobodě bude už na konci dubna

  • 94
Ivan Jonák, odsouzený za nájemnou vraždu své ženy k osmnáctiletému trestu, opustí na konci dubna vězení. Odpykal si trest. "Očistím své jméno," tvrdí o svých plánech. Mluví také o vydání knihy, a nabídkách od příbuzných či přátel, aby u nich po propuštění žil.

Dopis z vězení zaslaný redaktorovi iDNES.cz začíná pozdravem Sahure. "Sahure je staroegyptský pozdrav a jméno králů - faraonů. Znamená: Nechť vás Bůh slunce ochraňuje," vysvětluje Ivan Jonák.

Dopis zdobí také jeho kresby. Ve vězení se majitel Discolandu Sylvia věnoval mimo jiné malování obrazů. Díla, která namaloval v době, kdy si odpykával svůj osmnáctiletý trest, je možné vidět na Jonákových webových stránkách, jež vede jeho dcera.

Dcera Sylvie, která otce navštěvovala ve vězení, mu nabídla, aby u ní po návratu z vězení bydlel. "Chce, abych u ní bydlel. Má vnuka mého - jsem děda a miluje mě," píše Jonák.

Praha, Švýcarsko nebo Srí Lanka? Jonák zatím neví, kam zamíří

Kde však bude bydlet se zatím nerozhodl. Mimo nabídky od dcery mluví o Švýcarsku. "Jedna známá žije ve Švýcarsku  ve městě Thun," píše. Další nabídku dostal  ze Srí Lanky a kamarád mu nabízí bydlení na pražském Barrandově. "Vyklidil mi celé přízemí vily, koupil mi auto - mercedes a půl roku mi bude platit benzin, jídlo, prostě vše,"  popisuje nabídku Jonák.

Nabídky dokládá dopisy, které mu tito lidé do vězení zaslali. Jonák iDNES.cz také zaslal zprávy od spoluvězňů, které ukazuje, jaké postavení ve vězení měl.

"S úctou nepiš. Já nenaučil tebe nic. Starej pes všechno umí. Co umí štěně? Nic," píše Jonákovi Antonín Wertheim odsouzený na 16 let za vraždu. (více o něm zde)

"Hlavně ať se dáš do pořádku se zdravím, což v civilu jde o moc lépe. Já myslel, že si zajdeme pro toho tvého německého přítele,"  vzkazuje Jonákovi doživotně odsouzený Robert Tempel. "Ještě krysy nezaplatily to, co nám provedly," dodává o několik řádek níže Tempel. (více o odsouzení Tempela zde)

Ivan Jonák

Německým kamarádem míní Tempel Helmuta Hugera, Jonákova společníka z Discolandu Sylvia. O něm je Jonák přesvědčen, že stál za pokusem o jeho vraždu v roce 1994. Tehdy vyvázl bez zranění po výbuchu nálože pod jeho vozem a následně přežil i střelbu, kdy byl zasažen do hlavy.

Dalším, koho Jonák vnímá jako pachatele všeho zla, je Jaromír Prokop. Ten byl mimo jiné odsouzen v souvislosti s takzvaným Berdychovým gangem, ale nikdy nebyl dopaden.

Ve vězení se naopak spřátelil s Borisem Ingrem, který si odpykává patnáctiletý trest za vraždu své manželky spisovatelky Simony Monyové (více čtěte zde). "Je to vzdělaný a kultivovaný člověk," řekl Jonák v pořadu Frekvence 1 Pressklub a naznačil, že Ingr podle něho mohl být odsouzen neprávem.

Očistím svoje jméno, plánuje Jonák

Jonák vůbec plánuje, že na svobodě dosáhne verdiktu, že byl ve vězení neoprávněně. "Budu bojovat o očištění svého jména a já jej, myslím, očistím. Donutím vládu, že sestaví vyšetřovací komisi na vraždy spáchané na mě," tvrdí v dopise. Píše také, že za jeho odsouzení byly rozdávány luxusní vozy značek BMW a Mercedes.

Plánů, čím se bude na svobodě živit, má Jonák mnoho. "Mám nabídnutou krátkodobou práci v redakci Blesku. A chci si založit knižní vydavatelství," řekl pro Frekvenci 1.

Mimo to plánuje, že na svobodě uspěje s prodejem svých obrazů a chce také vydat autobiografickou knihu, kterou napsal. "Někteří lidé říkají, že to bude bestseller," říká. Ven z vězení by měl Jonák vyjít už za několik dní, na konci dubna. Zatím byl převezen z Valdic na Pankrác.

Podnik Discoland Sylvia se vzkřísit zatím nechystá, scházejí mu k tomu totiž finance. Budovu v pražské Libni však prodat nechce. "Discoland jsem postavil pro svoje děti," vysvětluje.


Video