Ministr vnitra Radek John na ideové konferenci VV mluvil o tom, že současná vláda musí udělat obrat v boji proti korupci. Pokud příští rok neprojdou protikorupční opatření, zváží strana odchod z vlády.

Ministr vnitra Radek John na ideové konferenci VV mluvil o tom, že současná vláda musí udělat obrat v boji proti korupci. Pokud příští rok neprojdou protikorupční opatření, zváží strana odchod z vlády. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Johnův plán proti korupci: 57 změn, na nichž závisí existence vlády

  • 315
Stát víc dohlídne na to, aby strany nemohly "fixlovat" ve svých zprávách o hospodaření. Aktivní občané dostanou šanci napadnout smlouvu, kterou uzavřela obec a kvůli níž utíkají veřejné prostředky. I to je ve strategii protikorupčních opatření ministra Radka Johna. Když nebudou konce roku 2011 přijaty potřebné zákony, Věci veřejné by zvážily odchod z vlády.

S čím tedy počítá více než padesátistránkový materiál z dílny ministerstva vnitra, který má iDNES.cz k dispozici? Třeba s tím, o co ministerstvo vnitra usiluje dlouhodobě - s možností beztrestnosti pro toho, kdo pomůže svým svědectvím rozkrýt závažnou organizovanou kriminalitu, na níž se dříve sám podílel. Možnost svobody pro korunního svědka prosazoval už exministr vnitra Martin Pecina ve vládě Jana Fischera.

Co obsahuje protikorupční strategie

Korunní svědek - beztrestnost za klíčové svědectví o závažné organizované kriminalitě

Protikorupční testy spolehlivosti - pro osoby působící ve veřejné moci

Zvýšení pravomocí NKÚ - možnost dohlížet i na hospodařením územních samospráv i veřejnoprávních korporací

Jmenovité zveřejňování výsledků hlasování - i z uzavřených jednání rady obcí

Přísnější pravidla pro veřejné zakázky - zájemci o tendry musí rozkrýt, kdo je ovládá, nižší limit pro povinnost vypsat veřejnou zakázku (1 milion korun)

Větší dohled nad hospodařením stran - neměly by si samy vybírat auditory finančních zpráv

Trestní odpovědnost firem - možnost i rozpustit "zločineckou" firmu

Návrh strategie proti korupci obsahuje celkem 57 konkrétních opatření

Protikorupční "testy spolehlivosti", které se nyní týkají jen policie a její inspekce, se mají rozšířit na další osoby působící v orgánech veřejné moci. NKÚ má dostat šanci kontrolovat hospodaření územních samospráv a veřejnoprávních korporací.

K omezení korupce má přispět lepší veřejná kontrola nakládání s majetkem obcí a krajů. "Aktivní občané, respektive členové zastupitelstva, často poukazují například na to, že obec nevymáhá nároky ze smluv, které uzavřela, a ty jsou pak promlčeny," upozorňuje ministerstvo vnitra. A navrhuje možnost podat žalobu na platnost smluv uzavřených obcí.

Povinně mají být také jmenovitě zveřejňovány informace o hlasování na radnicích, a to i z uzavřených jednání rady.

Pod větší kontrolou má být hospodaření politických stran

V boji proti korupci musí být podle strategie více pod kontrolou i politické strany. "Vzhledem ke struktuře výročních zpráv není možné zjistit, jak skutečně strana hospodaří se svými finančními prostředky, především výdaje jsou uváděny velice obecně," píše se v materiálu ministerstva vnitra. Za vadu považuje i to, že samy strany si vybírají auditory zpráv o hospodaření. Pravidla pro průhlednější financování stran má podle návrhu vnitro předložit do poloviny roku 2011.

Změnit se má i jednací řád Sněmovny, aby se snížila možnost podávat pozměňovací návrhy k zákonům, které mohou být ovlivněné lobbisty. Ty budou moci být předloženy teprve po projednání a zdůvodnění v parlamentních výborech, jejichž jednání jsou veřejná. Zvýšit se mají také tresty za korupční jednání, když se jich dopustí "úřední osoby".

Zpřísní se pravidla pro veřejné zakázky?

Velkou změnou mají projít veřejné zakázky, jimiž ročně proteče téměř pětina ročního HDP státu. O tyto zakázky se podle protikorupční strategie budou moci ucházet jen firmy, které se symbolicky "svléknou" a zcela rozkryjí, kdo je ovládá. Snížit se mají finanční limity pro povinné vypisování tendrů a u velkých zakázek (například nad 100 milionů) se má hledat alespoň pět firem, které se mohou do výběrového řízení přihlásit.

Premiér Petr Nečas při rozhovoru s Barborou TachecíNa nedávném koaličním jednání se špičky vládních stran shodly, že bude zavedena trestní odpovědnost právnických osob. Tedy, že firmám bude hrozit vysoká pokuta propadnutí majetku či dokonce zrušení. "Nestojíme o to být na nějakých černých listinách OECD," řekl iDNES.cz k nutnosti zavést trestní odpovědnost firem premiér a předseda ODS Petr Nečas.

"Chceme být první, kdo udělá obrat v boji proti korupci. Budeme doufat, že i vláda nás podpoří," řekl na víkendové ideové konferenci VV k nachystané protikorupční strategii, která má celkem 57 bodů, ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John.

Jeho strana se pak na návrh šéfky poslanců Kristýny Kočí shodla, že když neprojdou zákony navržené ve "Strategii vlády v boji proti korupci na období let 2010 až 2012", Věci veřejné by měly uvažovat o tom, že koalici opustí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video