Radek John

Radek John | foto: Michal Sváček, MAFRA

Johnův audit vnitra potvrdil špatné hospodaření, padnou trestní oznámení

  • 183
Obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek. Takový je nejčastější prohřešek, který ministerstvo vnitra zjistilo ve forenzním auditu na policejním prezidiu, ředitelství hasičského sboru a Zařízení služeb MV. V nejbližších dnech se rozhodne, na koho úřad podá trestní oznámení a kdo bude za pochybení potrestán.

Audit zjistil, že ve všech sledovaných organizacích ministerstva vnitra byly v řadě případů větší veřejné zakázky účelově děleny na zakázky malého rozsahu. Obcházel se tak zákon o zadávání veřejných zakázek.

Kolik na tom tratil stát, zatím není jasné. "Momentálně vyčíslujeme, jaké jsou škody a v kolika procentech zakázek se našla pochybení," uvedl ministr vnitra Radek John.

Pochybení jsou datována do doby, kdy vnitro vedli Ivan Langer z ODS a Martin Pecina, kterého do úřednické vlády premiéra Fischera nominovala ČSSD.

Audit

Audit zadalo ministerstvo firmě Ernst & Young v listopadu 2010. Probíhal v Zařízení služeb ministerstva vnitra, na generálním ředitelství hasičů a na policejním prezidiu. Auditoři prověřovali hospodaření od ledna 2008 do června 2010. Ministerstvo firmě za hloubkovou kontrolu zaplatilo téměř dva miliony korun.

"V některých případech jsou pochybení natolik závažná, že podnět k prošetření těchto případů podáme rovnou orgánům činným v trestním řízení," řekl John.

Podle něj by podobné praktiky měl zarazit projekt Vzorný úřad, který ministerstvo spustí 1. února. Na internetu budou zveřejněné všechny zakázky nad 100 tisíc.

Jeden případ u vedení hasičů už prošetřuje policie

Nejvíce pochybení auditoři zjistili v Zařízení služeb MV. V této organizaci docházelo například k uzavírání smluv bez výběrových řízení, dělení veřejných zakázek, propojování dodavatelů, vyzývání nevhodných společností k podání nabídky či střetu zájmů zaměstnanců.

Ministerstvo audit zadalo právě kvůli podezření z nezákonného jednání v Zařízení služeb MV.

Organizace například dojednala zakázku na praní a čištění prádla za 54 milionů bez výběrového řízení. Policejní uniformy prala firma Langerova známého za 54 milionů.

Nesrovnalosti se objevily i při rekonstrukci lovecké chaty na Tokáni či dostavbě hotelu Vltava.

Na Generálním ředitelství hasičského záchranného sboru audit objevil oslovování stejného okruhu dodavatelů, spolupráci konkurenčních firem, které se ucházely o zakázku, a obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Kvůli nadlimitní veřejné zakázce, která se týkala nákupu ochranných oděvů, bylo ještě před začátkem auditu podáno trestní oznámení. Věc prošetřuje policie. Jedná se o podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a také z nekalé soutěže.

Na policejním prezidiu se objevil střet zájmů

Také na policejním prezidiu audit zjistil dělení veřejných zakázek či velmi malou úsporu peněz při veřejných soutěžích.

Ministerstvo bude například prověřovat výměnu výtahu v objektu Perštýn, kdy byla shodná adresa vybrané společnosti a zaměstnance policejního prezidia. Nabídka vítězného uchazeče navíc přišla tři dny po vypršení lhůty.

"Při nákupu spotřební elektrotechniky zadavatel specifikoval, od jakých zadavatelů má být výrobek, takže zakázka byla šitá na míru," popsal jiný konkrétní případ John.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video