Ministr vnitra John podle Ivana Langera věděl, že Libor Michálek bude premiéra kontaktovat a že si ho hodlá nahrávat.

Ministr vnitra John podle Ivana Langera věděl, že Libor Michálek bude premiéra kontaktovat a že si ho hodlá nahrávat. | foto: Michal Sváček, MF DNES

John zmařil vyšetřování a nehrál fér ani vůči VV, vrátil úder Langer

  • 482
Exministr vnitra Ivan Langer z ODS odmítl, že by "šířil lži", jak o něm v souvislosti s korupční kauzou na ministerstvu životního prostředí řekl Radek John. Langer přešel do protiútoku, obvinil Johna ze zmaření vyšetřování a podvedení vlastní strany. Johna kritizoval i Martin Pecina z ČSSD.

"Média spekulují o tom, že jsem inicioval a řídil útok na členy vlády a osoby blízké ODS," řekl odpoledne ministr vnitra John v reakci na zprávy, že se už dříve sešel s jedním z hlavních aktérů korupční kauzy, která stála křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila.

John to odmítl jako Langerovo lživé obvinění, a o jednom ze svých předchůdců v úřadě dodal, že má "devastující vliv" na ministerstvo vnitra a policii (celý článek čtěte zde).

Ivan Langer takový výklad odmítl. "Je pro mne šokující přiznání ministra Johna, že poté, co byl panem Michálkem informován, tak namísto toho, aby věc předal policii, tak ji předal novinářům (to ovšem John nepřiznal, naopak to popřel, pozn. red.), čímž zmařil vyšetřování. Je pro mne šokující přiznání ministra Johna, že se tím podílel na provokaci na svého kolegu ve vládě a na připravované provokaci na předsedu vlády," řekl iDNES.cz Langer.

GLOSA: VŠICHNI VĚDÍ, NIC SE NEDĚJE

Premiér ví, ministři vědí a manipulace vesele běží dál

John podle Langera věděl, že Michálek bude premiéra kontaktovat a že si ho hodlá nahrávat.

Na otázku, zda podle něj může ministr vnitra setrvat ve funkci, Langer odpověděl, že to je otázkou pro Věci veřejné. "Nehrál fér ani s nimi. Poslal své kolegy na briefing, kde vyzvali premiéra Nečase k návratu z Bruselu kvůli nedostatku informací, přitom Radek John ty informace měl."

Podle Langera tak John nehrál fér ani vůči policii. "Protože věděl, že zmařil vyšetřování, a přitom dával prohlášení, že teď se ukáže, jak policie umí korupci vyšetřovat."

Ministr vnitra tvrdí, že žádnou konkrétní informaci v době schůzky s Liborem Michálkem nedostal. Langer si to ale nemyslí. "To říká Radek John. Když se podívám, jaká fakta vyplouvají na povrch, nemám sebemenší důvod mu věřit," řekl iDNES.cz

John prý měl aparát, kterému mohl podezření svěřit

tejc proti martinů

Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc řekl, že by John měl pomoci Michálkovi zpět do funkce. "Pokud se prokáže, že se policejní prezident Oldřich Martinů setkal s premiérem po jeho návratu z Bruselu a informoval jej o podrobnostech v kauze Drobil (ač jedním z možných podezřelých z trestného činu je právě premiér Nečas), bude mít Radek John mou plnou podporu pro odvolání Oldřicha Martinů," dodal Tejc. Policejního prezidenta ale odvolat nelze.

S mírnou nadsázkou lze říci, že šéf Věcí veřejných, které na nedávné ideové konferenci nakročily do politického středu, to schytal od svých předchůdců "zprava zleva". Pustil se do něj totiž také Martin Pecina, který byl ministrem vnitra ve Fischerově vládě. Nominovala ho tam ČSSD, za niž nyní sedí ve Sněmovně jako poslanec.

"Je moc dobře, že se alespoň něco událo, ale John měl po schůzce podle typu a závažnosti případu informovat příslušné orgány," myslí si poslanec.

Podle něj v úvahu přicházel policejní prezident, jeho náměstek, šéf některého z policejních útvarů či BIS. "Ministr musí v prvé řadě zajistit, aby nebylo mařeno vyšetřování takové věci," tvrdí Pecina. Johnův postup je podle něj na hraně trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele nebo maření vyšetřování.

Nahrávku neměl podle něj pořídit Michálek, ale policisté se souhlasem státního zástupce. "Pak by ji šlo použít jako hodnověrný důkaz u soudu při případném trestním řízení," podotkl bývalý ministr.

Michálek měl podle Peciny správně jít na policii nebo státní zastupitelství. V případě vysokých státních úředníků se ale prý podobný postup dá pochopit. Pecina uvádí, že podobné návštěvy zažil několikrát. "Spíše to byli kverulanti, vždy jsem ale informaci předal dál nebo člověka nakontaktoval na příslušné útvary," dodává poslanec.

Bezpečnostní informační služba upozornila, že by stejně nemohla nijak konat. "Úkoly mohou BIS zadávat pouze vláda jako celek, nebo prezident republiky... BIS nemá výkonné pravomoci, nemůže tedy vyšetřovat, nemůže nikoho vyslýchat nebo zadržet a do její působnosti nepatří kriminální delikty, jejichž rozkrývání je výhradně v pracovní náplni policie," sdělil dnes ČTK mluvčí BIS Jan Šubert.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video