Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Ježek, MF DNES

John získal výhodu pro policisty. Většinu z nich ale více trápí nízké platy

  • 829
Ministr vnitra Radek John vybojoval na vládě ústupek, který má pomoci policistům. Oproti původnímu záměru by se jim nemělo danit odchodné, které dostávají, když policii opouštějí. "Ano je vidět, že si pan ministr z posledních událostí něco odnesl a začíná se o policii zajímat," komentoval krok šéf policejních odborů Milan Štěpánek.

"Podařilo se mi vyjednat, že oproti původnímu návrhu nebude daněno odchodné policistů," řekl John v úterý po jednání vlády. "Je to výrazný úspěch a signál dovnitř policie, že stojíme o zkušené příslušníky," dodal.

John si slibuje, že tím zapůsobí na staré a zkušené policisty. "Prosím všechny 'srdcaře', aby zůstali, zatli zuby a pomohli policii, hasičům a dalším bezpečnostním složkám přežít rok 2011, který, nemá cenu si to zastírat, bude enormně náročný," dodal ministr.

odchodné

Náleží policistům odcházejícím ze služby a může dosáhnout maximálně šestinásobku mzdy. Nárok na jeden plat odchodného začíná po šesti odsloužených letech a každé další tři roky vzroste o jeden plat.

Podle Štěpánka může rozhodnutí oddálit odchod lidí, kteří právě kvůli chystanému zdanění chtěli odejít od policie ještě letos.

Zda to ale zapůsobí, je sporné. Danění odchodného totiž není to hlavní, co policisty pálí.

U dopravky necelých 29 tisíc hrubého

Celé ministerstvo vnitra totiž musí v příštím roce ušetřit 8,3 miliardy korun, z toho 3,8 miliardy na platech. Jenom policie má na mzdách ušetřit 1,7 miliardy korun. Náklady na mzdy klesnou oproti letošku o deset procent. Podle Johna to znamená pro policisty snížení platů o 6,3 procenta z hrubého platu.

Lidé ale často policisty podezírají z toho, že argumentují nefér a výši svých platů záměrně zkreslují. iDNES.cz se proto pokusil zmapovat platy u skupiny policistů, které lidé vnímají asi nejvíce - dopraváků. Policejní prezidium na žádost redakce zpracovalo platové podmínky dopravních policistů ve všech krajích.

V celé republice je u tohoto útvaru zařazeno téměř 4 tisíce lidí. Jen málo přes 400 z nich přitom sedí v kancelářích, naprostá většina se naopak pohybuje přímo na ulici.

Jejich průměrný služební příjem včetně osobního příplatku, pracovních odměn, přesčasů, pohotovostí a náhrad je 28 994 korun hrubého. Pokud započteme případné kázeňské odměny, které ale nejsou automatické, plat se zdvihne o necelých 300 korun.

Šetříme, šetříme...

Kvůli zahájeným úsporám se přitom už v minulých měsících v některých krajích snížil počet policistů, kteří pracovali ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu služby, a brali proto o 10 procent vyšší základní plat. Krajští ředitelé také snižovali nebo úplně rušili rizikové příplatky.

Policisté tak často právem poukazují na "ošemetnost" oficiálních průměrných platů v rámci celé policie. Ten totiž dosahuje až 32 500 korun. Započítávají se do něj ale vysoké platy krajských ředitelů a dalších funkcionářů.

Platy se také radikálně liší kraj od kraje. Záleží totiž vždy na konkrétním řediteli, jak se vypořádává s nařízenými úsporami a snížením peněz na platy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video