John: Věděl jsem jen o hrozbě korupce. Nic víc, to už je Langerova lež

  • 3036
Šéf fondu životního prostředí Libor Michálek už v létě sdělil ministru vnitra Radku Johnovi podezření, že může dojít ke korupci. Nemohl jsem nic dělat, neměl důkazy, řekl ministr. Tvrzení médií, že věděl o korupci, ale nic neudělal, označil John za lež z dílny exministra vnitra Ivana Langera.

Kauza korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) dostihla už i ministra vnitra Radka Johna. Týdeník Euro informoval, že ministr vnitra věděl o podivných praktikách ve fondu dříve než premiér Petr Nečas. John připustil, že se koncem léta s Michálkem sešel, v té době ale ministerský úředník prý nedisponoval žádnou konkrétní informací.

Špičky vládní koalice se kvůli kauze včera sešly, ale po dvouhodinové schůzce jen oznámily, že budou v jednání pokračovat v neděli.

dROBIL UŽ BYL NA POLICII

Právo informovalo, že Pavla Drobila už kvůli případu vyslechla protikorupční policie jako svědka. Totéž zřejmě čeká i premiéra Nečase.

"Langerův devastující vliv"

Ministr vnitra Radek John na mimořádné tiskové konferenci rezolutně popřel, že by on naváděl Michálka, aby místo za policií šel za novináři. A velmi ostře se pustil do Ivana Langera, který má na starosti financování ODS.

"Média spekulují o tom, že jsem inicioval a řídil útok na členy vlády a osoby blízké ODS. Kategoricky odmítám tato lživá obvinění šířená Ivanem Langerem a jeho blízkými," prohlásil John. "Zítřejší setkání K9 bude také o tom, jaká politická rozhodnutí přijmout, aby se zamezilo devastujícímu vlivu Ivana Langera na ministerstvo vnitra a policii," řekl John.

Langer mu kritiku vrátil prohlášením, že John zmařil vyšetřování a nehrál fér ani vůči svým stranickým kolegům (celý článek čtěte zde)

Věci veřejné svolaly kvůli údajnému vlivu Langera na vnitro na neděli mimořádné jednání svého poslaneckého klubu.

Michálek přišel za Johnem do Sněmovny

Michálek se na Johna obrátil koncem léta ve Sněmovně. "Požádal mě o radu, měl obavy, že na SFŽP může dojít k nestandardnímu nakládání s majetkem. Neměl v ruce nic konkrétního, vůbec nic, čím by své domněnky podpořil," řekl John.

Ministr podle svých slov úředníka upozornil, že by měl podnět zdokumentovat. Na to prý Michálek opáčil, že se jednání může konat v místech, kde jsou rušičky, a požádal o radu, jak je překonat.

"Řekl jsem mu, že takovou techniku mají někteří novináři, třeba Janek Kroupa z MF DNES," popsal ministr, který se s Kroupou osobně dobře zná ještě z novinářských časů. "Všechny tyto informace jsem v minulých dnech sdělil policii," dodal John.

Podle Euro.cz dal ministr vnitra Radek John podnět Inspekci policie, aby prošetřila jednání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Důvodem je páteční schůzka Martinů s premiérem Petrem Nečasem kvůli kauze údajné korupce na Státním fondu životního prostředí.

John označil skutečnost, že se předseda vlády sešel s Martinů ještě před jednáním špiček koalice, za šokující. Podivila se tomu také sociální demokracie.

O Johnovi se Michálek reportérovi nezmínil

Novinář MF DNES Janek Kroupa řekl, že se s ministrem vnitra Johnem o korupci nebavil. "O existenci pana Michálka jsem se dozvěděl 1. nebo 2. prosince, kdy nám zavolal," popsal reportér. Ani po telefonu Michálek nemluvil o tom, že by jednal s Johnem. "Pouze se představil se a řekl, že má důkazy o tom, že se děje korupce. To bylo celé," dodává Kroupa.

Ředitel SFŽP měl podle něj v té době nahrané schůzky s Knetigem, které si pořídil sám, a čekalo jej jednání s ministrem Drobilem. "Dal jsem mu slib, že když se na schůzce nic nestane, záznam obratem zničíme," říká Kroupa.

Nečas čelí trestnímu oznámení. Prezident mu věří

ČSSD kvůli kauze vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Opozice ale nemá potřebný počet hlasů.

Premiér, kterého se prý Michálek snažil kontaktovat také, čelí trestnímu oznámení. Prezident Václav Klaus se v rozhovoru pro Lidové noviny za Nečase postavil. Je v dané chvíli podle něj optimálním ministerským předsedou. "Vláda musí dostat šanci, aby předvedla, co umí. My jsme ztratili celou první dekádu 21. století, pokračovat takhle dál už není možné," řekl prezident (původní článek v LN čtěte zde).

Varoval také, že kabinet musí udělat několik nemilosrdných zásadních kroků. "Jestli je neudělá zase ani tato vláda, tak se suneme do bodu nula. Dosud to byly škrty, sice nutné, ale určitě ne žádný systémový krok," prohlásil pro Lidové noviny prezident.

Kdo je kdo v případu nahrávek

Ministr životního prostředí Pavel Drobil.Pavel Drobil
Ministr životního prostředí, poslanec a místopředseda ODS. Blízký spolupracovník premiéra Petra Nečase. Tlačil šéfa Státního fondu životního prostředí Michálka, že má poslouchat jeho poradce Knetiga. (Profil čtěte zde)

Martin KnetigMartin Knetig
Hlavní poradce a jeden z nejbližších spolupracovníků ministra Drobila. Na záznamu říká, že má na starosti financovaní ODS a budoucnost Drobila. Michálek tvrdí, že po něm chtěl manipulaci s výběrovými řízeními ve státním fondu. (Článek o úředníkovi zde)

Libor MichálekLibor Michálek
Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Do funkce si jej přivedl právě Drobil, dříve pracoval jako finančník třeba v ČNB. Odmítl nátlak Knetiga, nechtěl připustit vyvádění peněz z SFŽP. V pondělí byl odvolán. (Rozhovor s Michálkem zde)

Dušan Fibingr
První náměstek SFŽP. I jeho si přivedl Drobil, který na nahrávkách tvrdil, že za Fibingrem stojí vlivná skupina uvnitř Občanské demokratické strany. Podle Libora Michálka se podílel na přípravách manipulací výběrových řízení v SFŽP.

Státní fond životního prostředí
Organizace spadající pod ministerstvo životního prostředí. Spravuje a rozděluje miliardy z ČR i evropských fondů směřující k ochraně životního prostředí u nás. Peníze z něj tečou například na ekologické dotace, zateplování domů, recyklaci odpadu a podobně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video