Stát schvaluje i sanaci neexistujících ekologických škod, domnívá se předseda VV Radek John.

Stát schvaluje i sanaci neexistujících ekologických škod, domnívá se předseda VV Radek John. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

John: Stát platí škody po ropných vrtech, jako bychom byli Kuvajt

  • 165
Do plánu na likvidaci údajných ekologických škod bylo zahrnuto tolik ropných vrtů, že kdyby všechny opravdu byly ropné, byla by na tom Česká republika lépe než Kuvajt, tvrdí předseda Věcí veřejných Radek John. "Obáváme se, že stát rozděluje peníze i na likvidaci neexistujících ekologických zátěží," řekl John.

Místopředseda VV Tomáš Jarolím v souvislosti s ekologickou zakázkou na sanaci ropných vrtů na Hodonínsku, kterou loni v prosinci schválila vláda, podal trestní oznámení na neznámého pachatele. "Z vrtů na Hodonínsku neuniká ropa, ale někomu peníze do jeho kapsy. Tady si někdo ze státu dělá dojnou krávu," řekl Jarolím.

Na Hodonínsku stát podle VV zbytečně utrácí miliardy korun. Případ fakticky odstartoval v roce 1997, kdy povodeň na jižní Moravě vyplavila do vody ropné skvrny z vytěžených vrtů na polích nedaleko Hodonína. Firma, která je předtím odkoupila od Moravských naftových dolů, ale zkrachovala a povinnost zlikvidovat vytěžené sondy a sanovat ekologické škody tak přešla na stát.

Jarolím ukázal prstem na Dalíka, Hávu, Kalouska a Topolánka

Tomáš Jarolím

"Stát jen za pouhé zacementování sto jedenácti vrtů zaplatil soukromé firmě 40 milionů korun. Pak se začala ale připravovat velká ekologická zakázka a do sanace bylo připojeno nejdřív sedm vrtů v majetku Moravských naftových dolů a posléze i další více než čtyři stovky starých vrtů z období protektorátu a z padesátých let. A to přesto, že většina z nich narazila pouze na vodu, nikdy nezpůsobily ekologickou škodu," upozorňuje Jarolím.

V roce 2007 přešla povinnost likvidovat staré ekologické škody na státní podnik Palivový kombinát Ústí nad Labem. Ten požádal o vypsání ekologického tendru a ministerstvo financí mu vyšlo vstříc. Soutěž vyhrála firma MND miliardáře Karla Komárka.

Komárek nechce, aby ho VV tahaly do bojů v koalici

Skupina MND patřící Karlu Komárkovi se ohradila proti tomu, aby ji Věci veřejné vtahovaly do vnitropolitického boje. "V regionu Jižní Moravy se nachází stále přes tisíc starých ropných sond, které vznikly během téměř stoleté těžby ropy a zemního plynu v tomto regionu. Likvidace těchto sond neproběhla vůbec nebo způsobem, který odporuje současné legislativě," uvedl mluvčí Daniel Plovajko.

"Prohlášení strany Věci veřejné a srovnání s Kuvajtem pravděpodobně pramení z neznalosti dané problematiky. Skupina MND ani žádná z „dceřinek“ nikdy nezpracovávala analýzu, na jejímž podkladě byly určeny konkrétní lokality pro likvidaci ekologických škod," uvedl Plovajko.

Dodal, že ministerstvo financí vyhlásilo 6 veřejných zakázek na likvidace starých ekologických zátěží. "Společnost MND Drilling & Services uspěla pouze ve 2 ze 6 výběrových řízení, a to navíc vždy v konsorciu s dalšími společnostmi. Jednou v konsorciu se společností Geosan a v druhém případě v konsorciu se společností Strabag," sdělil iDNES.cz Plovajko.

"Palivový kombinát je jedna velká černá díra na peníze, a to nejen v souvislosti s jihomoravskými vrty. Figuruje i v kauze paroplynové elektrárny Úžín, jejímiž zakladateli jsou lobbista Dalík a zbrojař Háva, a má akcie na doručitele. Od ministra Kalouska v době vlády Mirka Topolánka obdrželi dotaci na likvidaci ekozátěží v hodně 800 milionů korun a následně tuto společnost prodávají Čezu za 50 milionů korun," tvrdí Jarolím.

Kritiku práce ministerstva financí odmítl mluvčí úřadu Ondřej Jakob. "Vše probíhalo podle zákona, transparentně a pod odbornou supervizí," reagoval Jakob. Dodal, že odborným gestorem celého programu je primárně ministerstvo průmyslu a obchodu. "Ministerstvo financí pouze vypisuje výběrové řízení. Vše vždy bylo schváleno vládou, a to i za účasti ministra Radka Johna, jako například v prosinci 2010," uvedl Jakob.

Případ je podle VV dalším argumentem proti obří ekozakázce

Na případ se rozhodly Věci veřejné upozornit v souvislosti s chystanou ekologickou superzakázkou, se kterou strana nesouhlasí.

Z čísel, která zveřejnilo ministerstvo financí po rozbalení obálek s nabídkami od firem, vyplývá, že nejméně od státu žádá společnost Marius Pedersen Engineering - 56,8 miliardy korun. Geosan Group by staré ekologické škody odstranil za 57,8 miliardy a společnost Environmental Services za 65,5 miliardy.

Obří zakázka ale podle Johna znemožňuje efektivní kontrolu. "Jsem přesvědčen, že rozepsání na mnohem menší zakázky bude stát mnohem méně peněz," říká předseda Věcí veřejných Radek John.

Proti ekologické superzakázce je také premiér Petr Nečas. "Můj názor na tuto zakázku se nemění. Měl jsem a nadále mám celou řadu námitek a pochybností. Zveřejněné ceny tyto námitky a pochybnosti nejen nerozptýlily, ale posílily," uvedl předseda vlády.

Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká 510 lokalit po celé České republice. Jsou mezi nimi například areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD či Benzina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video