Předseda VV Radek John a ministr vnitra Jan Kubice

Předseda VV Radek John a ministr vnitra Jan Kubice | foto: Jan Zátorský, MAFRA

John přílepek o tajení platů neřešil. Podepsal ho až Kubiceho náměstek

  • 36
K přílepku, který v tichosti zakázal zveřejňování platů a odměn ve státní správě, se ministři vnitra příliš nehlásí. Radek John tvrdí, že tehdy už resort nevedl, jeho následovník Jan Kubice případ zase nekomentuje. Přílepek ale podepsal právě jeho náměstek. Jediný, kdo přiznává chybu, je tak nakonec šéf resortu zdravotnictví Leoš Heger.

Právě výměna ministrů na vnitru zčásti zastírá to, kdo nese politickou odpovědnost za změnu, která zásadním způsobem překope zákon o svobodném přístupu k informacím.

Mezi dvěma ministry

21. dubna -  Radek John končí v rámci změn ve vládě premiéra Petra Nečase ve funkci ministra vnitra, prezident zároveň jmenuje Jana Kubiceho
27. dubna - začíná meziresortní připomínkové řízení k zákonu o zdravotních službách
2. května - funkce se ujímá náměstek Ondřej Veselský
11. května - ministerstvo vnitra podává připomínku ke zdravotnímu zákonu, zároveň končí lhůta pro meziresortní připomínkové řízení

Ministerstvo vnitra v květnu zaslalo resortu zdravotnictví připomínku k zákonu o zdravotních službách. Připomínka měla v rámci schvalování zdravotnického zákona změnit zákon o svobodném přístupu k informacím. A to tak, že by nově zakazoval úřadům nebo třeba ministerstvům uvádět platy nebo odměny jeho zaměstnanců.

John: O přílepku jsem nevěděl

Meziresortní připomínkové řízení k zákonu o zdravotních službách začalo 27. dubna. Tedy šest dnů po odvolání předsedy Věcí veřejných Radka Johna z funkce a šest dnů od jmenování jeho nástupce Jana Kubiceho. "Připomínku jsme zpracovávali během dubna, podali jsme ji 11. května," sdělil Vladimír Řepka z tiskového odboru.  Spolu s připomínkou vnitra jich ministerstvo zdravotnictví dostalo více než 1 500.

Pokud z ministerstva připomínka odchází, musí ji vždy odsouhlasit buď ministr, nebo jeden z jeho náměstků. V případě přílepku k zákonu o svobodném přístupu k informacím se pod něj podepsal Ondřej Veselský, náměstek pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví. Veselský se stal náměstkem 2. května. Do té doby vedl na ministerstvu odbor mezinárodního práva. Podle vnitra přípravu přílepku měl na starosti odbor dozoru a kontroly.

Ani Veselský, ani Kubice existenci přílepku iDNES.cz nekomentovali.

Ministerstvo vnitra ho odůvodňuje tím, že se snaží ochránit řadové zaměstnance před nepřiměřeným zásahem do jejich soukromí. "Doplnění bylo považováno za technicko-formulační změnu, neboť dosavadní dlouhodobý výklad tohoto ustanovení ze strany ministerstva byl takový, že na poskytování informací o platech a odměnách zákon nedopadá," míní vnitro.

"Pouze jsme využili toho, že zákon o svobodném přístupu k informacím byl otevřen v souvislosti se změnou zákona o svobodném přístupu k informacím na základě požadavku ministerstva zdravotnictví," řekl Veselský Českému rozhlasu.

Radek John iDNES.cz sdělil, že o existenci změny v žádném případě nevěděl. "Řešilo se to až v květnu, kdy už jsem nebyl na ministerstvu. Jsem pro zveřejňování všech platů a odměn ve veřejné správě. I zpětně, protože zhruba před čtyřmi lety podle mých informací dramaticky stouply," uvedl v SMS John.

John nedávno čelil kritice, že ještě ve funkci ministra vnitra rozdal deseti podřízeným na konci loňského roku skoro dva a půl milionu korun. Podle Aktuálně.cz byly nejvyšší odměny vyplácené tehdejším ministerstvem Ivanem Langerem (ODS). V roce 2008 rozdal mezi pět lidí 3 800 000 korun. Z toho dva z pěti náměstků dostali na odměnách každý 1 100 000 korun. Langer peníze hájil tím, že byly adekvátní k odvedené práci.

Pryč se změnou, předhánějí se politici

Zatímco k zodpovědnosti se nikdo nehlásí, odstranit přílepek chtějí poslanci napříč politickým spektrem. Po zveřejnění informace o změně po tom začaly volat ČSSD i ODS nebo VV.

Tím "vyvoleným", kdo nakonec odstranění přílepku prosadí, ale bude zřejmě poslanec za ODS, místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím. "Tento týden mi pan ministr vnitra zavolal, že má potíž, která vznikla v době, kdy byl ve funkci snad týden i s cestou. Řekl jsem mu, jaký je možný postup, aby se v zákoně změna neobjevila, a dohodli jsme, že ten postup zvolíme," popsal Vidím.

V úterý 16. srpna proto na výboru navrhne usnesení, které počítá s odstraněním změny provedené vnitrem. Pokud ho výbor nadpoloviční většinou hlasů přijme, ponese Vidím usnesení do Sněmovny, kde se o něm bude hlasovat při třetím čtení zákona o zdravotních službách. "Jsem přesvědčen, že se nenajde jediný člověk, který by hlasoval proti. Jsem si proto jistý, že ta změna projde," řekl poslanec.

Pro zrušení je i ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Beru chybu samozřejmě na sebe a mrzí mě to, protože s něčím takovým bych vědomě absolutně nesouhlasil. Připravili jsme již opravu a jsme zcela zásadně proti tomu, aby se jakékoli omezení poskytování informací veřejnosti redukovalo," řekl ministr ve čtvrtek v on-line rozhovoru pro iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video