Vicepremiérovi Radku Johnovi se stále nepodařilo přesvědčit premiéra Petra Nečase, aby si s sebou na Úřad vlády směl přivést Michala Moroze. Johnovo setrvání ve vládě je tak nejisté.

Vicepremiérovi Radku Johnovi se stále nepodařilo přesvědčit premiéra Petra Nečase, aby si s sebou na Úřad vlády směl přivést Michala Moroze. Johnovo setrvání ve vládě je tak nejisté. | foto: Michal Sváček, MAFRA

John nepřesvědčil premiéra o Morozovi. Ve hře je jeho odchod z vlády

  • 218
Kvůli obsazení "protikorupčního úřadu" Radka Johna nakonec může vypuknout další vládní krize. Předseda VV nepřesvědčil premiéra Petra Nečase, že si s sebou na Úřad vlády může vzít Michala Moroze. "V srpnu požádal o prověrku a dodnes ji nemá, to považuji za výrazně komplikující prvek," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Nečas.

"Z hlediska pracovně-právních vztahů odpovědnost před zákonem nese hlava příslušného orgánu státní správy, což je vedoucí Úřadu vlády. To je zákon, přes to nejede vlak," prohlásil Nečas. Jeho odmítavý názor na to, že by bývalý náměstek na vnitru Moroz mohl být zaměstnancem Úřadu vlády, se tak neposunul ani o milimetr.

John přitom opakovaně řekl, že když nebude moci sám rozhodnout o svých nebližších spolupracovnících, vládu opustí. To by takřka určitě vedlo k další koaliční roztržce.

Michal Moroz

"Buď bude Úřad vlády respektovat lidi, které John nabídne, nebo do toho nepůjde. Část těch projektů si může přenést i do pozice vlivného poslance," řekl Johnův poradce Jan Kubáček.  I vicepremiér a předseda VV potvrdil, že na Morozovi trvá. Podle Moroze, který dříve působil v soukromé bezpečnostní agentuře, jde o spor, ve kterém se spolu musí domluvit politici. Zájem o práci v Johnově týmu má.

"Jednáme, budeme jednat a věřím, že nalezneme uspokojivé řešení," nechává Nečas otevřený prostor ke smíru. Situací může zamíchat volba předsedy VV, kde John obhajuje pozici. Pokud by neuspěl a stranu vedl některý z jeho protikandidátů - Vít Bárta, Karolína Peake, Michal Babák či Dagmar Navrátilová, Johnovu pozici by to výrazně oslabilo.

Naopak když ho véčkaři v referendu a pak i strana ve funkci potvrdí, Nečas těžko bude moci nerespektovat zásadní personální požadavek lídra koaliční strany. Statut svého úřadu má John vládě dát do konce května, v té době už bude jasné, jestli se v čele Věcí veřejných dokázal udržet.

Starosto, vyvěsil jste zakázky?

Nový Johnův tým by měl fungovat trochu jako Česká obchodní inspekce a kontrolovat, jak úředníci bojují s korupcí. Přirovnání k inspekci použil v nadsázce poradce Kubáček. Oponenti se už o vicepremiérovi pro boj s korupcí vyjádřili s pohrdáním jako o zbytečné "trafice", která má pouze udržet Johna ve vládě.

Ve vládním výboru pro koordinaci boje s korupcí má pracovat necelých třicet lidí, z toho třináct bude placených, zbytek budou poradci nejspíš bez nároku na plat.

Pracovníci budou podle Kubáčka objíždět radnice a kontrolovat, jestli starostové vyvěšují veřejné zakázky na internet a zda i jinak předcházejí korupci. Johnův úřad také bude udělovat firmám a úřadům certifikáty kvality. Kromě toho chce dopracovat zákon o inspekci bezpečnostních sborů a zákon o úřednících.

Kromě Moroze chce John spolupracovat i s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem, kterého exministr životního prostředí Pavel Drobil odvolal, když zjistil, že si ho Michálek tajně nahrával, aby měl důkaz o pokusu manipulovat se zakázkami ve fondu.

Kubáček jednal i s dalším odvolaným náměstkem z vnitra Františkem Vaverou, ale toho asi nezíská. "Stále jsem na ministerstvu vnitra a tam bych rád v práci pokračoval," odpověděl Vavera. Podobně se má stěhovat z ministerstva vnitra poradní sbor pro boj s korupcí, který vede politička VV Markéta Reedová. I ta by ale ráda dál pracovala pod křídly vnitra a požádala kvůli tomu o schůzku s novým ministrem Janem Kubicem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video