Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

John chce odposlechy zdarma. Operátoři se bojí raketového nárůstu

  • 116
Ministr vnitra Radek John chce změnit zákon, aby policie nemusela platit operátorům za odposlechy. Operátoři ale tuto službu státu zdarma poskytovat nechtějí. Bojí se, že odposlechů výrazně přibude. Otázkou je i to, zda stát má právo na bezplatnou službu. Nejspíš by mu hrozily žaloby.

Hlavním heslem ministerstva vnitra nyní je: každý milion je dobrý. Sto osmdesát milionů chce ministr Radek John ušetřit tím, že přestane platit mobilním operátorům za služby spojené s odposlechy. "Je absurdní, aby policie platila za to, že dělá svou práci a chrání občany před zločinci," říká.

Zástupcům mobilních operátorů to však absurdní nepřipadá. Johnův úsporný plán mohou ohrozit. Jak může spor nadnárodních telekomunikačních kolosů a ministerstva vnitra dopadnout?

1. Vzroste počet žádostí o odposlechy?

Operátoři vyhrožují, že když bude služba zdarma, nebude policii ani soudy nic omezovat a počet odposlechů nekontrolovatelně naroste.

Experti oslovení MF DNES se na jednoznačném stanovisku neshodnou. "Kdyby za odposlechy stát neplatil, v praxi by to vedlo k nárůstu," řekl například právník Petr Kolman z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

"S argumentem operátorů, že jedním z důvodů je regulace, nesouhlasím. Měli bychom chtít, aby důvodem odposlechu nebylo to, jestli je zpoplatněný, ale jestli je nutný. Navíc to schvalují soudy," říká bezpečnostní odborník ČSSD Jeroným Tejc. Podobně argumentují i dva bývalí ministři vnitra, František Bublan z ČSSD a Ivan Langer z ODS.

Počty policií odposlouchávaných telefonů v letech 1999 až 2008.

2. Má stát právo vyžadovat službu zdarma?

Jednoznačná odpověď neexistuje ani na otázku, jestli má Česko po operátorech, tedy soukromých firmách, právo vyžadovat nějaké služby zdarma, i když jde o "veřejný zájem".

Operátoři si pochopitelně myslí, že nikoliv. "Policie by měla platit za data, která jí operátoři ze zákona musí na vyžádání dodat a s nimiž jsou spojené náklady v řádu desítek milionů korun ročně," uvedl mluvčí společnosti Vodafone Miroslav Čepický s tím, že jinak počet žádostí stoupne.

"T-Mobile je sice připraven poskytovat státu spolupráci ve veřejném zájmu, ale za omezení užívacího práva k našemu majetku nám musí poskytnout plnou kompenzaci," sdělila mluvčí firmy Martina Kemrová.

Také podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského nemají operátoři důvod na Johnovy požadavky přistupovat. "Odpor operátorů proti těmto návrhům je samozřejmý, zajišťování této služby pro ně znamená náklady, takže by byli sami proti sobě, kdyby přistoupili na to, že poskytování služby policii bude bezplatné," myslí si Moravanský.

Stejně mluví Ivan Langer. "Když si stát objedná nějakou službu, tak za ni má zaplatit. Policie nemůže být výjimkou. Za benzin nebo chlebíčky k občerstvení na nějaké své akce si také platí," říká Langer.

"Do roku 2005 to bylo také zadarmo a fungovalo to. A je to tak i v jiných zemích," reaguje John.

3. Přijde popotahování po soudech?

Ani jeden ze tří oslovených operátorů sice zatím neřekl, že by se novému zákonu bránil soudní cestou, podle odborníků je to však reálné. "Asi by to zkoušeli žalovat. Zvlášť když nejde o pár korun, ale o desítky milionů," řekl Kolman.

4. Zhorší se kvalita služeb pro policii?

Je možné, že když si stát vynutí poslušnost zákonem, operátoři se vzepřou. Třeba tak, že začnou dělat "naschvály" a pokusí se policii spolupráci pořádně otrávit. To však samozřejmě nikdo nepřizná. "Už nyní jsme policii k dispozici čtyřiadvacet hodin denně 365 dní v roce. Při výrazném nárůstu požadavků ze strany policie bychom současnou rychlost a kvalitu spolupráce mohli udržet jen velmi těžko," podotkl Čepický za společnost Vodafone.

5. Podaří se vůbec Johnovi změnu prosadit?

John věří, že pro potřebnou změnu zákona získá podporu koalice. Zatím o tom však nejednal. "Já to předložím vládě, a pokud bude jiný názor, tak se musí zohlednit, že na to prostě nemáme. Uvidíme, jak to proběhne ve Sněmovně, očekávám silný lobbing mezi poslanci," říká John.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video