Slavnostní předávání dekretů nově jmenovaným profesorům se konalo 12. června ve Velké aule pražského Karolina (12. 6. 2015). | foto: ČTK

Česko má 42 nových profesorů. Při jmenování chyběl prezident i ministr

  • 203
Čtyři desítky nových profesorů dostaly v pátek v Karolinu jmenovací dekrety. Slavnostní ceremoniál probíhal netradičně. Stejně jako loni v prosinci chyběl prezident Miloš Zeman, a tentokrát i ministr školství a tři navržení akademici, jejichž dekrety Zeman odmítl podepsat.

Ceremoniál byl již jednou odložen, proto tentokrát proběhl i přesto, že byl před týdnem Marcel Chládek odvolán z funkce ministra školství a jeho nástupkyně Kateřina Valachová bude jmenována až příští středu.

Dekrety předal náměstek pro vysoké školy a výzkum Jaromír Veber. V Karolinu je osobně převzalo 32 profesorů a šest profesorek, čtyři akademici na ceremoniál nedorazili.

Velké zastoupení mají mezi nově jmenovanými mají lékařské obory, kterým se věnuje jedenáct nových profesorů. Jmenováni byli například i profesoři v oborech rybářství, bezpečnost a požární ochrana nebo pěstování lesa.

V úvodním slovu se prorektor Karlovy univerzity Aleš Gerloch dotkl role prezidenta při jmenování profesorů. „Platná úprava stanovuje, že profesory jmenuje prezident. Pozice hlavy státu je v našich podmínkách tradiční. Jedná se o svého druhu supervizi. Prezident autoritativně jménem státu stvrzuje rozhodnutí,“ řekl Gerloch.

Prezident podle něho má právo určitého kandidáta odmítnout, avšak měl by doložit, že se nejedná o významnou vědeckou osobnost a přesvědčit o tomto rozhodnutí předsedu vlády nebo kabinet jako celek.

Slovo poté převzal náměstek Veber. „Přes různé mediální kauzy jsem přesvědčen, že naše školství a vysokoškolský výzkum nejsou špatné, o čemž svědčí četná hodnocení i mezinárodní srovnání. Je na nás, ministerstvu školství, abychom vytvořili co nejlepší podmínky. A je na vás, nově jmenování profesoři, abyste našli zalíbení ve vašem oboru, nejen k vašemu osobnímu prospěchu, ale k prospěchu celého školství,“ řekl Veber.

Do prezidenta si nenápadně „šťouchl“ v proslovu i jeden z nově jmenovaných profesorů. „Snaha mocných univerzitu omezovat je stejně stará jako snaha univerzity se omezování bránit. Univerzita nemá sloužit jako zrcadlo oslavující současně mocné,“ řekl.

Po ukončení ceremoniálu Veber novinářům řekl, že to, že sám předával dekrety bylo pro něho nečekané. Přednost by prý dal tomu, kdyby se ceremoniálu účastnil prezident nebo ministr či ministryně školství. „To tomu obřadu dodává vážnost,“ zdůraznil Veber.

Tři muži zůstávají bez dekretu. Nepodepíši, trvá na svém Zeman

Předávání dekretů neproběhlo v původním termínu, tedy 7. května, neboť krátce před tím vyšla najevo neochota prezidenta podepsat dekrety docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera (více čtěte zde).

Jejich jména přitom dříve projednaly a schválily na svých zasedáních vědecké rady Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické. Zemanovo jednání vyvolalo bouři nevole celé akademické obce. Rektoři byli připraveni jmenování bojkotovat a omlouvali se i novopečení profesoři. Ceremoniál byl proto odložen.

Tentokrát rektoři dorazili, přestože Ošťádal, Eichler i Fajt stále nebyli jmenováni. Prezident trvá na svých výhradách, rektoři zase na tom, že pro nejmenování těchto kandidátů není žádný zákonný důvod.

Naposledy profesoři slavnostně přebírali jmenovací dekrety v prosinci v Karolinu. Předával jim je tehdejší ministr Chládek, prezident Zeman se slavnostního ceremoniálu kvůli jiným povinnostem nezúčastnil (více čtěte zde).

Ačkoli v pátek prezident nedorazil, ve středu na Pražském hradě jmenoval tři profesory navržené Univerzitou obrany v Brně: Štefana Čorňáka, Stanislava Floruse a Jana Furcha. Ocenil prý dopis rektora Univerzity obrany, ve kterém se zaručil za „osobnostní a morální integritu“ navržených (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video