Zeman v Karolinu jmenoval nové profesory, Putna si na dekret počká

  • 697
Prezident Miloš Zeman v pražském Karolinu v úterý dopoledne jmenoval přes šedesát nových profesorů. Literární historik Martin C. Putna, kterého Zeman původně jmenovat odmítl, ale převezme profesorský dekret od ministra školství zřejmě až za dva týdny.

Prezident včetně Putny jmenoval celkem 66 profesorů, dekret si jich osobně převzalo 58. 

Kauzy se bez zmínění Putnova jména ve své úvodní řeči dotkl ministr školství Petr Fiala. Uvedl, že letos se jmenování profesorů věnuje větší pozornost než jindy a že se stalo předmětem diskuse, jejíž podstata ale směřuje hlouběji než jen k aktuálním událostem. "Intenzivně se věnujeme tomu, jaká má být funkce a úloha profesorů na českých školách," řekl ministr.

Jmenovaným profesorům Fiala řekl, že musí být excelentní vědci, vynikající pedagogové a na veřejnosti viditelní intelektuálové. Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl v ČT uvedl, že by považoval za nešťastné, aby spor kolem Martina Putny mladé akademiky odradil od veřejných vystoupení.

Prezident Miloš Zeman se o Putnovi také nezmínil. V projevu kromě jiného vzpomenul na svého profesora Pavla Hrubého, dlouhá léta vězněného komunisty. Na závěr pak zdůraznil, že profesor musí být vyzrálou osobností se schopností ovlivňovat své studenty.

Zeman původně podle zjištění MF DNES nechtěl Putnu jmenovat vůbec. Po silné kritice akademiků, politiků i veřejnosti se ale dohodl s ministrem školství Petrem Fialou, že Putnovo jmenování sice podepíše, dekret mu však nepředá on, ale právě Fiala (více čtěte zde).

Putna dostane jmenovací dekret profesora sociální a kulturní antropologie sice také v Karolinu, ale až později. S Fialou se předběžně dohodl na 25. červnu, řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Martin C. Putna (vlevo) přišel na pochod Prague Pride 2011 s provokativním plakátem.

Podle dřívějších vyjádření prezidenta je důvodů, proč Putnu nechtěl jmenovat více. Zeman ale zmínil jen Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", se kterým přišel na předloňský průvod homosexuálů Prague Pride. Literární historik tím reagoval na tehdejšího vysokého úředníka ministerstva školství a předsedu hnutí D.O.S.T. Ladislava Bátoru, který pochod kritizoval.

Vysoké školy Zemanův postup hodnotily jako nepřípustné porušování akademických svobod, někteří ústavní právníci zase jako překračování prezidentských pravomocí. Podle akademiků prezidentovi nepřísluší hodnotit osobní postoje navržených profesorů. Zeman zase oponoval tím, že jako přímo zvolený prezident nebude jen "podepisovačem papírů". 

Někteří akademici na předávání dekretů nedorazili

Z účasti na ceremoniálu se ministerstvu školství omluvilo sedm budoucích profesorů. "Příčinou jejich neúčasti mohou být zdravotní, pracovní nebo jiné důvody, to ministerstvo nijak neprověřuje," uvedl mluvčí Zeman.

Co říkali profesoři na nepřítomnost Putny?

Kvůli prezidentově postoji nedorazil například ekolog David Storch z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. "Tím, že se prezident Zeman rozhodl docentu Putnovi nepředat dekret osobně, převedl to z ceremoniální úrovně na osobní úroveň. Pokud by to tak neudělal, tak bych na předávání šel a přenesl bych i přes srdce, že s mnoha věcmi, které Miloš Zeman dělá, nesouhlasím. Ale takto jsem se rozhodl nejít," zdůvodnil svou neúčast pro iDNES.cz.

Profesoři, kteří se předání neúčastní, dostanou dekret poštou. Z rektorů například přijít odmítl Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity  (více o jeho postoji čtěte zde).

Stejně jako při jiných jmenováních předložil kandidáty na nejvyšší akademický titul Hradu ke jmenování ministr školství. Profesory po profesorském řízení navrhují vědecké rady univerzit.

V budoucnu možná nebude profesory jmenovat prezident, ale ministr školství. Zeman tento postup navrhl Fialovi 22. května a ministerstvo chce věc upravit novelou vysokoškolského zákona. Původně se spíše zvažovalo, že by tato pravomoc přešla na rektory vysokých škol.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video