Václav Klaus s americkým prezidentem Barackem Obamou při jeho loňské návštěvě v Praze

Václav Klaus s americkým prezidentem Barackem Obamou při jeho loňské návštěvě v Praze | foto: Michal Růžička, MAFRA

Jméno pro schůzku vládců světa? Třeba „pražská dohoda“, říká diplomat

  • 90
Prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíší na Pražském hradě ve čtvrtek smlouvu o jaderném odzbrojení. Podle českého velvyslance ve Washingtonu Petra Koláře je to pro obě velmoci dobře zvolené místo. "Summit se klidně může zapsat do historie jako pražská dohoda," míní.

Není to od prezidenta USA Baracka Obamy laciný marketingový tah sejít se s ruským prezidentem přesně po roce, kdy v Praze vyzval Rusko ke snížení počtů jaderných hlavic?
Ne laciný, ale promyšlený. A za sebe dodávám, skvělý tah. Moderní politika se bez nápaditého a vtipného marketingu i show - v dobrém smyslu toho slova - neobejde. Pokud chcete, aby vám lidé naslouchali, když hovoříte o důležitých věcech, tak je musíte nadchnout, a ne nudit dobře míněnými, ale uspávacími frázemi.

Český velvyslanec v USA Petr Kolář

Takže kulisou pro tuhle politickou "show" se stává Praha. Proč padla volba právě na ni?
Praha je ideálním místem pro podepsání smlouvy o snížení počtů amerických a ruských jaderných zbraní. Důvody jsou nasnadě. Rusko nebere Česko jako nepřátelské území. Chápou, že jsme sice v NATO, ale Moskva nemá ambice nás z aliance vykloubit. Všímají si i toho, že Češi nejsou vůči Rusům paranoidní. Když Obama vyrukoval před rokem na Hradčanském náměstí s iniciativou o snížení jaderných zbraní, nešlo jen o zvládnutou show, ale i o to, že v té chvíli mu po celém světě naslouchaly miliony lidí. Uznejte, že taková pověst není pro Prahu špatná.

Jsou i další motivy, proč se Washington s Moskvou shodly na Praze?
Jistě. Američané nás chápou jako spolehlivého spojence. Sice to často slyšíme, ale význam tohoto konstatování nedoceňujeme.

A jak podle vás může summit chápat ruský prezident Dmitrij Medveděv, respektive Rusové?
I pro ně je to skvělá příležitost ukázat, že jsou pro USA důležitým partnerem. A nevybrali by si k tomu zemi, kterou by považovali za nepřátelskou. Česko není jako člen NATO a Evropské unie zemí, kam by se Moskva mohla vrátit se záměrem srazit ji na kolena. Nemáme přehnané historické komplexy z Ruska. Nepodbízíme se mu, ale také ho zbytečně neinzultujeme. Koneckonců i fakt, že do Prahy přijedou čtyři evropští prezidenti a sedm premiérů, je důkazem toho, že Obama chce předejít obavám evropských zemí, že Amerika před Rusy vyklízí v Evropě prostor. V Praze proto zazní i jasné vyjádření, že smlouva START není oslabením bezpečnosti zemí Aliance.

Může se summit stát i tlustou čarou za všemi křivdami mezi Prahou a Moskvou?
Těžko říct. Osobně nemám vůči Rusku předsudky. Jde o důležitou zemi, s níž je však hodně práce. Vyplývá to i z jeho velikosti či zájmů. Dnešní Rusko opravdu není Sovětským svazem. Jde o mocnost, s níž je nutné jednat seriózně, neprovokovat a nedémonizovat ji. Ale zároveň se pevně držet českých národních zájmů. To je řeč, které Rusové rozumějí. Mimochodem, divil byste se, kolik předsudků mají Češi vůči USA.

Může se summit zapsat do historie jako "pražská dohoda" o jaderném odzbrojení?
Ale takhle se alespoň v Americe už mluví o loňském Obamově projevu. V médiích ho nenazvou jinak než "pražskou iniciativou". Nadcházející summit se tedy do historie může klidně zapsat jako "pražská dohoda". Proč ne?

Co může Česko z dohody mít?
Už dnes máme reputaci země, kterou stojí za to navštívit, než člověk umře. Země, která je natolik solidní a bezpečná, že se v ní mohou konat tyto summity. A že jsme konečně respektováníhodný partner pro spojence, ale i mocnosti, jako je Rusko. Až uvidíme v televizi CNN záběry Prahy či prezidenty podepisující smlouvu, budou Češi určitě hrdí na to, jakou máme prestiž.

Bez ohledu na rozhádanou politickou scénu?
Tak to vidí lidé, kteří žijí jen a jen českou politikou. Mají pocit, že jsme středobodem světa. Vlády přicházejí a odcházejí. Kdybychom soudili podle rozkmotřených politiků, tak by lidé nemohli jezdit do mnoha západních zemí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video