Ďáblický hřbitov v Praze s čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje

Ďáblický hřbitov v Praze s čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Jména mrtvým. Projekt hledá Kubiše, Gabčíka i další v masových hrobech

  • 45
Pomoci identifikovat jména mrtvých v masových hrobech, kde se nacházejí ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů dvacátého století, třeba i Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří uspěli při atentátu na Reinharda Heydricha, má nový projekt Jména mrtvým. „Hlavním motivem je vrátit bezejmenným kostrám jejich jména,“ řekl soudní znalec Daniel Vaněk.

„K projektu jsme se spolu s kolegy z Centra pro dokumentaci totalitních režimů odhodlali, protože máme pocit, že stát je v té otázce příliš pomalý,“ uvedl ve čtvrtek v Senátu, kde o projektu Jména mrtvým informovali spolu s místopředsedou horní komory parlamentu Jiřím Šestákem.

Vaněk přiznal, že zatím není známo, kolik ostatků by se mělo identifikovat. V první fázi půjde o sběr informací od pozůstalých zemřelých, zajištění vzorků DNA, informace o zraněních, která utrpěli. Autoři projektu proto zřídili i formulář, který je na webových stránkách www.jmenamrtvym.cz.

V dalších fázích projektu se plánuje archeologické ohledání pohřebišť, vyzvednutí ostatků, jejich antropologické ohledání a genetická identifikace. První fázi projektu jeho organizátoři financují z vlastních zdrojů.

Budou se zkoumat ostatky v Ďáblicích, ale i v dalších hrobech

Například na Ďáblickém hřbitově v Praze se patrně nalézají i ostatky výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří před 75 lety provedli úspěšný atentát na nacistického protektora Reinharda Heydricha.

V Ďáblicích je ve společných hrobech patrně 2800 rakví. Podle posledních výsledků archivního výzkumu, který publikoval vedoucí Kabinetu dokumentace a historie při Vězeňské službě ČR Aleš Kýr, jsou to také ostatky 137 popravených či zemřelých politických vězňů z období po převratu v únoru 1948.

„Nejde ale jen o Ďáblický hřbitov, ale i o další lokality, na které nesmíme zapomínat,“ řekl Vaněk. Jde o masové hroby v Brně, Ostravě, Valdicích a dalších lokalitách. Budou se ale zkoumat nejen těla patří obětem totalitních režimů, která jsou v hromadných hrobech.

„Nemohu vnitřně unést, aby se ještě po smrti kádrovalo a dělaly se identifikace pouze nějakých vybraných ostatků, které jsou některým skupinám bližší,“ uvedl. Podobné projekty probíhají či probíhaly v Polsku, ve Španělsku, kde jsou v hromadných hrobech oběti Francova režimu, v Guatemale či v Bosně a Hercegovině.

Jednoznačná a nezpochybnitelná identifikace kosterních pozůstatků se v současné době provádí pomocí analýzy DNA, kdy jsou porovnány výsledky genetické analýzy z kosterních pozůstatků a srovnávacího biologického materiálu získaného od příbuzných zemřelých.

Projekt podpořili tři kandidáti na Hrad: Drahoš, Horáček a Hilšer

Na projektu spolupracují předseda Sdružení bývalých politických vězňů Jiří Línek, místopředseda Konfederace politických vězňů ČR František Šedivý, historici z Centra pro dokumentaci totalitních režimů Petr Blažek, Pavel Žáček, Peter Rendek, Jan Kalous a Radek Schovánek, a výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Dr. Neela Winkelmannová.

„Již existuje i seznam podporovatelů tohoto projektu, kteří tomu dávají váhu natolik silnou, aby i budoucí parlament a ministerstva tento projekt podporovaly a umožnily pokročit v tom výzkumu a v otevření naší historie,“ řekl ve čtvrtek Šesták.

Na seznamu podporovatelů projektu Jména mrtvým jsou například vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, lidovecký ministr kultury Daniel Herman, předseda ODS Petr Fiala či tři kandidáti na příštího prezidenta Jiří Drahoš, Michal Horáček i Marek Hilšer (seznam podporovatelů zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue