Lékař Radovan Čech napouští obvazy roztokem s larvami červů. Přiloží je pak na

Lékař Radovan Čech napouští obvazy roztokem s larvami červů. Přiloží je pak na ránu na noze pacientky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice předvedla unikátní léčbu, pacientka dostala obvaz s červy

  • 156
Mokvající rána, na kterou lékař přikládá obvaz plný červů. Tak vypadá netradiční léčebná metoda, kterou používají v jihlavské nemocnici. Říká se jí larvoterapie. Tuto unikátní léčbu ve středu předvedl lékař Radovan Čech na jedné z pacientek.

Pacientce jihlavské nemocnice, říkejme jí třeba Marie, je pětasedmdesát let. Je diabetička. Kvůli špatně se hojící chronické ráně přišla o palec na levé noze. A rána se stále ne a ne zahojit.

Larvoterapie v nemocnici Jihlava

Larvoterapií léčí v jihlavské nemocnici pacienty pátým rokem. Ročně ji absolvuje kolem pěti až deseti pacientů. "Letos jsme jich od začátku roku měli pět," uvádí lékař Radovan Čech. Léčba rozsáhlejšího rázu, na které je třeba použít tři stovky červů, vyjde na tři tisíce korun. Hradí ji pojišťovna. Podle údajů nemocnice tuto metodu jiné zdravotnické zařízení na Vysočině momentálně neposkytuje.

A tak přišla na řadu tato unikátní metoda. Lékaři jí provedli larvoterapii. Po přiložení larev bzučivky zelené (mouchy, kterou si mnozí lidé pletou s klasickou "masařkou") na ránu prý u ní nenásledovalo žádné šimrání nebo nepříjemné pocity, jak by se mohlo zdát. "Teď nic necítím, to spíš asi až později, aspoň tak to říkal pan doktor," uvedla žena, která si nepřála zveřejnit jméno.

Pacientka leží v jihlavské nemocnici už dva týdny. Když jí unikátní metodu doktor navrhl, neváhala prý ani minutu a na léčbu kývla. "Pan doktor mi vše vysvětlil, takže jsem se nerozmýšlela. Věřím mu," řekla s nadějí v hlase penzistka.

Žádná zvláštní omezení jí prý zdravotníci nedali. Chodit může, jak jí to poraněná noha dovolí. A lékařům věří, že jí larvoterapie pomůže. "Obvaz mi sundají v sobotu. Věřím, že to bude lepší," dodala pacientka s úsměvem.

Larvoterapie je jedna z moderních léčebných metod. "Používá se na chronické rány, u kterých by byl zákrok skalpelem příliš agresivní. Larvy oproti skalpelu dokážou jemněji detekovat hranici mezi mrtvou a zdravou tkání. To znamená, že do zdravé nezasahují. Často nemocného díky svým schopnostem zachrání od amputace končetiny," popsal doktor Radovan Čech neinvazivní zákrok, který můžou lidé absolvovat i ambulantně.

Metoda je založená na jednoduchém principu. "Larvy mrtvé a postižené tkáně pojídají a tím ránu čistí. Navíc ji dráždí, což způsobuje rychlejší hojení. Dokážou často zničit bakterie, které jsou jinak odolné vůči řadě antibiotik," vyzdvihl hlavní přednosti metody Čech.

Při netradiční terapii používají lékaři 150 nebo 300 larev, podle závažnosti poškození tkáně. Larvy, které mají při aplikaci asi 3 milimetry a ke konci léčby narostou až do jednoho centimetru, se v ráně ponechávají většinou čtyři dny.

"Někdy může nemocného překvapit červ vylézající z obvazu. Oni se leckdy po tom, když se nají, což bývá většinou poslední den léčby, totiž snaží dostat ven," říká s úsměvem doktor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue