Tradiční tanečnice během oslav třetího výročí Jižního Súdánu v Džubě (9....

Tradiční tanečnice během oslav třetího výročí Jižního Súdánu v Džubě (9. července 2014). | foto: Reuters

Nejmladšímu státu světa jsou tři roky. Není co slavit

  • 24
Jižní Súdán si připomíná tři roky od vyhlášení nezávislosti. Zatímco bohaté elity slaví, obyvatelé africké země moc důvodů k radosti nemají. Sužují je etnické konflikty, hladomor a šířící se nemoci. „Mysleli jsme, že když získáme nezávislost, tak si každý bude užívat života,“ říkají obyvatelé zbídačené země.

V nejmladším státě světa nefunguje nic, jak by mělo. I když se jeho obyvatelé na nezávislost těšili, při letošním bilancování optimismem zrovna nečíší. „Nyní přišly třetí narozeniny a já nemám co oslavovat,“ řekl BBC John Wirol, který žije se svou rodinou jako uprchlík v hlavním městě Džubě.

Myšlenky na nového člena světového společenství byly zakotveny už v mírové smlouvě z roku 2005, kterou po vleklé občanské válce podepsala súdánská vláda s rebely z křesťanského jihu. O šest let později se obyvatelé jihu v referendu rozhodli pro nezávislost. Zrodila se nová země, kterou nazvali Jižní Súdán.

Z oslav nezávislosti však brzy vystřízlivěli. Země sice oplývá ropným bohatstvím, řeší však problém, jak vytěženou surovinu dopravit ke kupcům. Mladý stát je totiž závislý na svém severním sousedovi, který mu nechtěl umožnit dál používat své ropovody, rafinérie ani vývozní terminál.

Nejnestabilnější stát světa

V zemi, kde existuje nejméně šedesát různých kmenů, brzy vypukly etnické spory. Bezpečnostní složky čelily obvinění, že se dopouštějí zvěrstev na civilistech. A aby toho nebylo málo, nastalo obrovské sucho, které východ země uvrhlo do hladomoru.

A mělo být hůř. Minulý rok prezident Salva Kir obvinil viceprezidenta Rieka Machara z pokusu o puč a zbavil ho funkce. Oba politici jsou z různých etnik a mezi jejich vojáky v Džubě brzy vypukly boje, které se rychle rozšířily po celé zemi.

Násilí si vyžádalo tisíce mrtvých a vyhnalo z domovů přes milion obyvatel. Jižní Súdán se tak podle americké organizace The Fund for Peace stal nejvíce nestabilním státem světa. Letos v květnu se obě strany dohodly na příměří, nicméně je oboustranně porušováno a v zemi sílí hlasy volající po federalizaci.

„Jsme ve válce, nejprve musíme zajistit mír a pak se můžeme bavit o federalizaci,“ řekl televizi al-Džazíra mluvčí prezidenta Ateny Wek Ateny.

Mezinárodní společenství nevyvíjí žádný tlak, aby se spor uklidnil. OSN varuje, že čtyři miliony obyvatel jsou ohroženy nedostatkem potravin. Uprchlíci sami mají k oslavám jen málo důvodů, přesto političtí představitelé třetí výročí nezávislosti slaví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue