Súdánský prezident Umar Bašír krátce před vyhlášením oficiální výsledků referenda (7. února 2010)

Súdánský prezident Umar Bašír krátce před vyhlášením oficiální výsledků referenda (7. února 2010) | foto: AP

Jižní Súdán slaví samostatnost. Prezident Bašír ji uznal dekretem

  • 24
Súdán oznámil konečné výsledky referenda o odtržení jihu země. Pro samostatnost se vyjádřilo 98,83 procenta lidí. Už dávno předtím slavily vznik 54. státu černého kontinentu v ulicích tisíce lidí. K jejich radosti přispěl i súdánský prezident Bašír, který samostatnost formálně uznal dekretem.

"Nyní jsem ve vlastní zemi občankou první kategorie," radovala se Abiong Nyoková. V centru Džuby slavila spolu s dalšími stovkami lidí už odpoledne. Konečné oficiální výsledky referenda, které se konalo minulý měsíc, se na místním plátně objevily až za několik hodin.

"Dnes už se války nebojím, to je minulost... Naši vůdci se se severem přátelí, ale já jim nikdy nezapomenu, co jsem viděl," řekl křepčící Riak Maker. Oficiální výsledky pro něj byly jen formalitou. Už dávno se vědělo, že obyvatelé jihu řekli samostatnosti striktní ano.

Výsledkem se budeme řídit, stvrdil Bašír

Poslední krok na historické cestě k nejmladšímu státu planety by měl Jižní Súdán udělat 9. července, kdy vyprší platnost dohody z roku 2005 o ukončení občanské války mezi muslimským severem a křesťanským a animistickým jihem země. Během konfliktu zahynuly dva miliony lidí.

Ekvátorie nebo Nilská republika?

O súdánském referendu a rozdělení země

Ještě před začátkem bujarých oslav vystoupil súdánský prezident Umar Bašír a prohlásil, že rozhodnutí obyvatel jihu bude respektovat. "Konečné výsledky referenda jsou známy a jsou ve prospěch odtržení. My se konečným výsledkem budeme řídit," oznámil prezident.

Vytrvalý odpůrce odtržení překvapil pozorovatele svými vstřícnými poznámkami poprvé těsně před konáním referenda. Zpravodaj BBC James Copnall tvrdí, že obyvatelé jsou však k jeho slovům opatrní a čekají, zda po silných prohlášeních budou následovat i činy.

Uznání by se Bašírovi, na kterého je stále vydaný mezinárodní zatykač, vyplatilo. Washington už signalizoval, že je připravený vyškrtnout Súdán z listu sponzorů terorismu. Na jih zase čekají bolesti spojené se zrodem nového státu.

CO ČEKÁ SAMOSTATNÝ JIH

Sever a jih v případě rozdělení ještě čeká vyjednávání o vypořádání včetně sporných otázek vymezení hranic nebo občanství. Bašír již dal najevo, že v případě rozdělení nebude mít nikdo dvojí občanství súdánského severu i jihu, přestože súdánská ústava to nyní v zásadě umožňuje.

Na jih navíc čeká úkol získat členství v takových mezinárodních organizacích, jako je OSN a především pak Světová banka či Mezinárodní měnový fond, s nimiž by se otevřely cesty k financím nutným pro obnovu válkou poničené země.

Jih i sever budou muset sepsat novou ústavu a na obě nově vzniklé země čeká řešení celé škály problémů. Jak napsala agentura Reuters, sever je v ekonomické krizi, sužuje ho rostoucí inflace a nedostatek deviz, zatímco jih bude potřebovat co nejvíc peněz na rekonstrukci země.

Jih hodlá vydat novou měnu, což by se podle expertů mělo obejít bez problémů. Zahraniční dluh Súdánu ve výši 40 miliard dolarů by podle severu měl být "společnou odpovědností" obou zemí, ale jih zatím nejeví ochotu část dluhu převzít. Hlavním důvodem je to, že případné zadlužení by mohlo stát v cestě zisku půjček od Světové banky a MMF.

autor: ČTK

Súdán

Súdán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue