Voják jihosúdánské armády během nácviku na oslavy vyhlášení nezávislosti (6....

Voják jihosúdánské armády během nácviku na oslavy vyhlášení nezávislosti (6. července 2011) | foto: AP

Jižní Súdán míří k další občanské válce, v bojích zahynuly stovky lidí

  • 73
V Jižním Súdánu propukly nové boje mezi povstalci a vládními jednotkami. Od čtvrtka v hlavním městě Džubě zemřelo 272 lidí, z toho 33 je civilistů. V zemi rostou obavy, že se může znovu rozhořet občanská válka ukončená loni v srpnu uzavřením mírové dohody.

„Nepřetržité boje pokračují asi od 08:25 s těžkými zbraněmi v okolí mise OSN,“ napsali zástupci mírové mise OSN (UNMISS) na Twitteru. Podle Reuters se intenzivní střelba ozývá také v okrajových čtvrtích Gudele a Jebel, kde jsou kasárna oddílů někdejších povstalců.

Podle jednoho ze svědků, jehož citovala na svém webu televize al-Džazíra, byly při bojích v ulicích tanky, ozývala se střelba a střílelo se i z vrtulníků. Situací v zemi se bude ještě v neděli na podnět Spojených států zabývat Rada bezpečnosti OSN, uvedli diplomaté.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v neděli oba vůdce vyzval k „rozhodným krokům“, jimiž by získali zpět kontrolu nad bezpečností v metropoli, a požádal je, aby svým silám nařídili vyklidit ulice a stáhnout se do kasáren. „Toto nesmyslné násilí je nepřijatelné a mohlo by poškodit pokrok dosažený v rámci mírového procesu,“ řekl šéf OSN.

Oddíly prezidenta Jižního Súdánu Salvy Kiira v neděli odpoledne napadly také sídlo viceprezidenta Rieka Machara. V neděli podvečer to uvedl jeho tiskový mluvčí James Gatdet Dak. „Rezidence dr. Machara byla dnes dvakrát napadena střelbou z tanků a vrtulníků z Kiirovy strany,“ uvedl Dak. Později se podle něj situace uklidnila.

Strana prezidenta Kiira na sdělení Macharova tábora o napadení neodpověděla. Kiirův ministr informací Michael Makuei předtím prohlásil, že situace je pod kontrolou.

Ostré střety v Džubě vypukly v pátek, kdy se Kiir a Machar setkali v prezidentském paláci. Cílem schůzky bylo uklidnit situaci po čtvrteční smrti pěti vojáků, která byla podle jihosúdánských vládních zdrojů důsledkem nedorozumění. Ani jeden ze státníků při páteční střelbě zraněn nebyl.

Střelba v Džubě pokračovala v pátek až do noci v okolí mise OSN (UNMISS), kde se ukrylo nejméně tisíc civilistů. V areálu mise byla ošetřena řada zraněných, z nichž nejméně jeden člověk zemřel. Některé mezinárodní organizace, například Mezinárodní měnový fond (MMF), evakuovaly své zaměstnance a jejich rodiny do keňské metropole Nairobi.

Právě v sobotu se původně obyvatelé Jižního Súdánu chystali slavit páté výročí vzniku svého státu, který vznikl rozdělením tehdy největší africké země Súdánu. V prosinci 2013 ale vypukla v Jižním Súdánu občanská válka poté, co prezident Kiir obvinil svého bývalého viceprezidenta Machara z pokusu o převrat. Ozbrojený konflikt měl i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Letos v dubnu se Machar vrátil do metropole Džuby jako viceprezident v nové vládě národní jednoty, která vznikla na základě mírové dohody ze srpna 2015, jež měla ukončit válku v zemi. Ta si vyžádala na 300 000 obětí a přes milion lidí vyhnala z domovů.

O klid v oblasti má zájem sousední Keňa, která v neděli vyzvala oba vůdce, aby vyřešili krizi a odsunuli těžké zbraně a vojenské jednotky z civilních oblastí metropole. Mluvčí keňského prezidenta Manoah Espisu řekl, že Keňa je připravena pomoci k obnovení pořádku v Džubě.

Džuba, Jižní Súdán

Džuba, Jižní Súdán

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video