Jižní Korea hájila své vody střelbou

Loď jihokorejského námořnictva zahájila výstražnou palbu proti severokorejskému hlídkovému plavidlu, které překročilo spornou námořní hranici. Incident se odehrál krátce před tři čtvrtě na sedm středoevropského času. Severokorejské plavidlo se čtrnáct minut pohybovalo mimo své vody. Zpátky ho zahnaly varovné výstřely. V oblasti panuje zvýšené napětí, poté co Pchjongjang prohlásil, že nezastaví jaderný program navzdory dohodám z roku 1994.

Washington a jeho spojenci se před týdnem rozhodli, že přestanou do Severní Koreje dodávat paliva. Chtějí tak potrestat Pchjongjang za porušení dohod o zastavení jaderného programu.

Před osmi lety přislíbila komunistická Korea zmrazit program vývoje jaderných zbraní výměnou za dodávky paliv. V pondělí KLDR uvedla, že "má právo mít jaderné a další mocné zbraně".

Poslední tanker s 42 500 tunami topné nafty dorazil do země v úterý. V době obnovení embarga už totiž plul na místo určení. Odstřižení životně důležitých dodávek postihne Korejce v zimě, kdy teplota klesá hluboko pod nulu.

Ve sporných korejských vodách se naposledy střílelo v červnu. Na moři tehdy zahynulo šest jihokorejských námořníků, devatenáct jich bylo zraněno. Na sever se nevrátilo nejméně třináct námořníků.

Severní Korea nikdy neuznala tzv. severní hraniční linii ve Žlutém moři, která je pokračováním linie příměří. Hranice je pozůstatkem korejské války z let 1950 až 1953. Mezi oběma korejskými státy de facto trvá válečný stav. Příměří po válce nikdy nenásledovala mírová smlouva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video