Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rodiny amerických vojáků prchaly před Kim Čong-unem, trénovaly evakuaci

  • 49
Spojené státy mají v Jižní Koreji tisíce vojáků, spolu s nimi jsou zde i jejich rodiny. Ty i kvůli nevyzpytatelné KLDR musí myslet na to, jak by se v případě války rychle dostaly ze země. Před několika dny proto absolvovaly cvičnou evakuaci na japonský ostrov Okinawa. Server CNN popsal, jak by případný úprk před severokorejskými vojáky vypadal.

Přítomnost amerických vojáků v Asii není ničím novým. Zejména v Japonsku je angažování americké armády dlouhodobě diskutovanou záležitostí. Pentagon má nezanedbatelný počet „svých lidí“ také v Jižní Koreji, kde jich operuje přes 28 tisíc. Krok je to pochopitelný. Hovoří pro něj historické události i současné hrozby ze strany lídra KLDR Kim Čong-una.

O přesunu jaderných zbraní do Jižní Koreje nejednáme, tvrdí USA

Spolu s mnohými vojáky jsou v Jižní Koreji také jejich rodiny. I přes mír musí stále myslet na možnost, že budou muset jednoho dne ze svého nového domova prchnout. Ať už kvůli válce, či přírodní katastrofě, připomíná Justin Sturn, který je autorem evakuačního plánu. A právě na takové scénáře lidé před pár dny trénovali.

Všichni rodinní příslušníci amerických vojáků absolvovali cvičení, při kterém si vyzkoušeli evakuaci ze základny v Soulu až na japonský ostrov Okinawa. Reportéry CNN celou operací provedla Nicholle Martinezová a její dvě dcerky Briannah a Alannah, jejichž otec je vojákem americké armády.

Americká základna v Pchjongtcheku.
Zabezpečování americké základny ve městě Pchjongtchek.

Armáda se snaží situaci nasimulovat co nejvěrněji. Každý člověk si může při evakuaci vzít jen 27 kilogramů osobního majetku. Co by si jako první vzala Martinezová? „Určitě svůj telefon,“ vypálí bez rozmyšlení. Osmiletá Alannah volí deku. Šestiletá Briannah by si vybrala panenku od tatínka. Martinezová vysvětluje, že balí jen nejnutnější věci. Pracuje sice jako fitness instruktorka, moc dobře však ví, že při evakuaci je dobré mít co nejlehčí batoh.

Proti KLDR půjdeme společně, dohodly se USA, Japonsko a Jižní Korea

Evakuovaní lidé jsou v první fázi svezeni na vojenskou základnu Yongsan Garrison. Všichni dostávají speciální náramky, které zaznamenávají jejich polohu. Následuje bezpečnostní kontrola, případná registrace domácích mazlíčků a rychlé instrukce, jak použít plynovou masku v případě biologického útoku. Allanah si po chvíli stěžuje, že evakuace je příliš dlouhá. Odlet komerčním letem by podle ní byl rychlejší.

Sturn vysvětluje, že v případě přírodní katastrofy by americká vláda své obyvatele skutečně evakuovala na palubě běžných letadel. „ My tady ale zkoušíme nejhorší možný scénář a tím je vstup severokorejských vojsk,“ popisuje.

Po registraci a rychlém načrtnutí plánu evakuace čeká na účastníky cvičení asi hodinový pozemní přesun z registračního místa do tábora Camp Humphreys ve městě Pchjongtchek. Civilisté zde projíždějí kolem armádní techniky. Cílem je přistávací plocha pro helikoptéry CH-47 a Chinook. Na palubě si lidé vyslechnou bezpečnostní instrukce a dostanou špunty do uší.

McDonnell Douglas C-17 Globemaster III přilétá na základnu v Pchjongtcheku.
Americká základna ve městě Osan.

Stroje s nimi směřují dál na jih do města Tegu na americkou základnu Camp Walker. Zde dostanou jednoduchou večeři a stráví tu noc. Čeká je budíček v pět hodin ráno, rychlý nástup do aut a cesta na základnu letectva Korejské republiky v Kimhe.

VIDEO: Amerika ukázala KLDR svaly, nad Koreu vyslala své bombardéry

Na přistávací dráze je pro ně přistavena legenda amerického letectva C-130 Hercules. Připoutat, špunty do uší a letoun se za hřmění motorů zvedl k nebi. Příští stanice – Okinawa, kde má americká armáda několik velkých základen.

Přistání na japonském letišti je pro dcery Martinezové to nejlepší z celého dobrodružství. „Myslela jsem si, že pojedeme nějakým tajným tunelem,“ vypráví Alannah. „Tak zavři oči a představuj si to,“ odvětí ji na to její matka.

Ona na rozdíl od dětí přemýšlí i o tom, jaká by byla skutečná evakuace. Že by za sebou musela nechat všechen majetek, jí nevadí. „Nejdůležitější je, že bychom se s dětmi dostaly do bezpečí,“ vysvětluje. Tížilo by ji něco dalšího. „Vědět, že za sebou nechávám svého manžela, to by bylo to nejtěžší,“ dodává.

Evakuace začne v Soulu (červeně), pokračuje směrem na jih přes Pchjongtchek (modře), Tegu (oranžově),  Kimhe (růžově) a letecky na Okinawu.

Evakuace začne v Soulu (červeně), pokračuje směrem na jih přes Pchjongtchek (modře), Tegu (oranžově), Kimhe (růžově) a letecky na Okinawu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video