Následky bojů u Mosulu (1. listopadu 2016)

Následky bojů u Mosulu (1. listopadu 2016) | foto: Reuters

Experti: Až IS padne v Iráku a Sýrii, novou základnu může mít v jižní Asii

  • 48
Ofenziva proti Islámskému státu u iráckého Mosulu graduje. Speciální síly dobývají město, které je centrem IS v Iráku. Až zde a také v Sýrii hnutí prohraje, nemusí to nutně znamenat jeho konec. Jeho nový vzestup může začít v oblastech Afghánistánu, Pákistánu a možná také Bangladéše, míní experti. Předvoj tam už úspěšně působí.

Speciální síly irácké armády minulý týden vstoupily na východní předměstí Mosulu, dobyly zde několik čtvrtí. Zdá se jen otázkou času, než Mosul padne. Moc samozvaného státu se hroutí také v Sýrii, kde očekávaná ofenziva na jednu z hlavních bašt Islámského státu, město Rakká začala v neděli (čtěte zde).

Křišťálová Lupa 2016

Protiterorističtí experti líčí různé scénáře, jež mohou přijít na řadu poté, co bude Islámský stát poražen v srdci svého chalífátu. Není vyloučeno, že nakonec se s různou intenzitou naplní všechny. Tedy že část přeživších bojovníků se rozptýlí v poušti, kde budou sbírat síly na další útoky, část z nich se vrátí do Evropy páchat nové atentáty a zbytek se připojí k dosavadním konkurentům IS na teroristickém poli, třeba k ožívající al-Káidě.

Renomovaný bezpečnostní expert Rohan Gunaratna, šéf singapurského Mezinárodního centra pro studium terorismu, však upozorňuje ještě na jednu – a nikoli nereálnou – možnost: Islámský stát (IS) se může docela dobře etablovat v některých regionech jižní a střední Asie. Toto území je podle něho zralé na nový vzestup IS. Zejména oblasti v Afghánistánu, Pákistánu a zřejmě také v Bangladéši, kde už předvoj organizace zapustil kořeny. Islamisté navíc ustavili své buňky také v Indii, na Šrí Lance a na Maledivách.

Návrat ke kořenům

Po americké invazi do Iráku v roce 2003 se epicentrum světového terorismu přesunulo z Afghánistánu do Iráku. Vrcholu bylo dosaženo po povstání v Sýrii v roce 2011 a následném vzestupu IS v regionu. Podle Gunaratny je dost pravděpodobné, že hlavní základna džihádu se brzy opět vrátí tam, kde vše začalo – do Afghánistánu a přilehlých oblastí.

Islámský stát tam za poslední dva roky přetáhl na svoji stranu několik místních teroristických skupin a tyto různorodé subjekty se mu podařilo sjednotit ve své filiálce Vilájet Chorásán. Jsou mezi nimi třeba balúčistánská frakce islámských radikálů Laškare Džhangvi, která koncem října zabila 61 policejních rekrutů v pákistánské Kvétě, nebo Džamat Ahrar, skupina, která se odtrhla od pákistánského Tálibánu.

Od dubna 2015 se islámské teroristické skupiny spadající pod Vilájet Chorásán přihlásily v Afghánistánu a Pákistánu k nejméně dvěma desítkám teroristických úderů, které připravily o život nejméně několik stovek lidí.

„Zvýšený výskyt, rozsah a intenzita útoků naznačují rostoucí hrozbu,“ píše Gunaratna. Podle něho musí vlády zmíněných států urychleně zintenzivnit spolupráci v boji s terorismem.

„Islámský stát cítí, že porážka jeho honosně budovaného chalífátu na území Sýrie a Iráku je nevyhnutelná, a proto se decentralizuje a za pochodu proměňuje v globální teroristické hnutí. Ze všech špatně ovládaných oblastí je afghánsko-pákistánské pomezí nejzralejší na jeho vzestup,“ dodává Rohan Gunaratna.

Přestože tam už působí Talibán, al-Káida a další desítka islamistických skupin, je navzdory těmto větším či menším rivalům Islámského státu potenciál pro jeho šíření značný. V regionu žije čtyřicet procent celosvětové muslimské populace a pro ideology IS je to více než lukrativní bojiště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video