Ani rektor Josef Průša neuvažuje o tom, že by na sebe vzal odpovědnost a svůj post opustil. (Na snímku během mimořádného zasedání akademického senátu 29. září v Plzni).

Ani rektor Josef Průša neuvažuje o tom, že by na sebe vzal odpovědnost a svůj post opustil. (Na snímku během mimořádného zasedání akademického senátu 29. září v Plzni). | foto: ČTK

Jít proti děkanovi? A co můj plat? brání se učitelé na plzeňské fakultě

  • 561
Věděli, že někteří "elitní" studenti absolvují pětiletý magisterský program klidně za pár měsíců. Tušili i to, že si jejich kolegové vylepšují vědecké tituly opisováním. Přesto byla většina lidí na plzeňské právnické fakultě dlouhá léta zticha.

"Právnických fakult tady moc není, že," snaží se vlastní nečinnost vysvětlit například šéf katedry veřejné správy Tomáš Louda. "Nevím, jestli jste se dívala na to, jaký je plat vysokoškolského učitele, ale když jste jednou zvyklá býti vysokoškolským učitelem a nemáte vlastní advokátní kancelář, tak se jinak neuživíte," podává svérázné vysvětlení.

Pravdou je, že když na poměry na fakultě upozornila šéfka katedry trestního práva Helena Válková, stálo ji to místo.

Řádila na právech mafie?

Síť podvodníků prý ohrožovala bezpečnost země

Podezření měl podle Loudy řešit hlavně akademický senát. "I tam byli lidé, kteří o tom něco málo věděli," říká.

A proč on sám tedy neupozornil senát, když viděl, že nic nedělá? "Nestačí jedna paní povídala. Musíte mít důkazy. Nad tím, že nejmenovaný pražský starosta absolvuje celé studium včetně rigorózní zkoušky za čtyři roky, se můžete maximálně tak podivovat. Ale třeba může jít o extrémně nadaného studenta. A dokažte, že nemá talent," říká Louda. Nejmenovaný starosta Prahy 5 Milan Jančík nebyl jediným absolventem právnického rychlokurzu.

Možná jsme měli postupovat razantněji

Průšvihy na právech

1. Titul za dva měsíce

Někteří lidé vystudovali školu během prázdnin, stovky dalších absolventů údajně strávily na škole méně než předepsaných 5 let.

2. Neprůhledné přijímačky

Škola brala velkou část studentů na odvolání, a tedy bez jasných kritérií. Přitom na ní studovalo nezvykle mnoho známých lidí.

3. Záhadně ztracené diplomky

Závěrečné práce mnoha lidí chybějí v knihovně, týká se to i známých politiků.

4. Plagiáty vědeckých prací

Bývalé vedení fakulty odešlo po aféře s opsanou prací proděkana, opsaný byl i děkanův posudek na ni.

5. Napojení na soukromou školu

Studenti snadno přestupovali ze soukromé karlovarské školy do Plzně na "skutečná práva ".

6. Nedostatek učitelů

Předměty oficiálně garantovali i několik let zemřelí učitelé.

K dalším "extrémně nadaným studentům", kterým se podařilo proletět školou jako blesk, patřily například děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Doktorem se tu za šestnáct měsíců stal i pražský advokát Eduard Bruna, u kterého začínal Stanislav Gross. Další absolvent plzeňské fakulty.

Nad výkladem "svých" učitelů, proč tolerovali podezřelé praktiky, se podivuje rektor celé plzeňské univerzity Josef Průša. "Jestli někdo říká, že na dění na fakultě neupozornil proto, že se bojí o svůj plat, tak je velmi odvážný," řekl MF DNES Průša. To je na úrovni té státní zástupkyně, která nechtěla odejít, protože má hypotéku."

Ani Průša však neuvažuje o tom, že by na sebe vzal odpovědnost a z pozice rektora odešel. "Možná, že jsme mohli postupovat razantněji, ale o prázdninách se těžko působí razantně," přemýšlí o míře svého provinění. On sám prý věděl jen to, že na jeho právnické fakultě promují "různé celebrity a politici," ale nepřišlo mu na tom nic divného. O podivných machinacích prý netušil.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa přitom včera řekl, že situaci na fakultě s rektorem probíral před několika měsíci.

O tom, že na plzeňských právech není něco v pořádku, se navíc mluvilo už v době, kdy se tu stal doktorem pozdější premiér Stanislav Gross, autor nezvěstné rigorózní práce.

Jediný člověk, který tvrdí, že Grossovu práci viděl, je bývalý proděkan fakulty Milan Kindl. Muž, který teď kryl své dva spolupracovníky-plagiátory historkou, že jejich opsaná práce umístěná v knihovně byla jen pastí na neloajální kolegy.

Před lety dokázal stejně zaujatě mluvit i o Grossově práci, kterou měl údajně ve svém kabinetu. A i když ji odmítal ukázat, doporučoval dokonce Grossovi, aby ji vydal knižně. "Je to kvalitní práce. Zabývá se historií. Její jádro spočívá v období první republiky," chválil Kindl.

Policie, která se podvody na plzeňské univerzitě zabývá, bude muset zjistit, proč by vlastně vysokoškolští učitelé měli mocným lidem obstarávat právnické tituly.

Bude řešit i podezření šéfky akreditační komise, která podá trestní oznámení. Tvrdí, že nemuselo jít o obyčejnou korupci, ale o síť vlivných lidí, kteří by byli svým učitelům z Plzně zavázaní.

ANKETA

Proč jste to nechali dojít tak daleko?

Josef Průša, rektor univerzity
Nic jsem netušil, a to ani náznakem. Víte, v čem byl problém? Oni si na té fakultě žili svým vlastním životem, byl jsem s nimi v kontaktu jen na oficiální úrovni. Vyčítal jsem jim to. Za mnou sem chodí skoro procesí studentů ze všech možných fakult, jen z práv ne. Oni se necítili součástí Západočeské univerzity v Plzni. Řešili jsme to v určitých intervalech, ale to nevyřešíte příkazem, to se musí cítit.

Jaroslav Zachariáš, bývalý děkan fakulty
Požádal bych paní profesorku Dvořákovou, která nás hodnotí na základě nějakých svých kritérií, aby zachovávala mlčenlivost. Pokud říká, že jsme tady nějaká mafie, tak to asi žije ve virtuální realitě, to nemůžu komentovat.

Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu
Mám okruh svých studentů, je jich do padesáti a znám je. Ale mluvíme o těch, kteří ve škole nejsou. Kteří si nemohou vzpomenout ani na to, kdo byl vedoucím jejich diplomky. To prostě není možné. Nedovedu si představit, že bychom na škole nyní společně působili dál.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video