Tomáš Baťa ml. a architektka Eva Jiřičná při otevření Univerzitního centra ve Zlíně. Ilustrační snímek

Tomáš Baťa ml. a architektka Eva Jiřičná při otevření Univerzitního centra ve Zlíně. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Architektka Jiřičná už nebude pro Zlín navrhovat, do soutěže nechce

  • 22
Zlínská radnice vypsala hned tři architektonické soutěže na obnovu centra města. Ani do jedné se ale nepřihlásila známá architektka Eva Jiřičná, která „postavila“ Kongresové i Univerzitní centrum. Jednu studii na obnovu centra už totiž pro město zpracovala.

Eva Jiřičná za bývalé primátorky Ireny Ondrové zpracovala pro město hned několik návrhů. Víc toho ale architektka pro své rodné město neudělá.

Alespoň ne v dohledné době.

Nemá totiž chuť se zúčastnit tří architektonických soutěží na úpravy centra Zlína, které tento týden zdejší radní vypsali (více o vypsání soutěží si přečtěte zde). Konkrétně jde o úpravy podchodu pod třídou Tomáše Bati, prostoru před Kongresovým a Univerzitním centrem a parku Komenského.

Jak se promění centrum Zlína

Podchod, kterým chodily ve slavných dobách Tomáše Bati a nástupnického Svitu desetitisíce lidí, se úplně změní. Jeho nadzemní část bude prosklená. Upraveny budou i pasáže uvnitř.

Prostor před Kongresovým centrem se zkultivuje.

Park Komenského bude připomínat více odpočinkovou zónu. Přibudou tam nové stezky, možná i vodní prvky.

"Pro Zlín jsem zpracovala studii. Udělala jsem ji nejlépe, jak jsem uměla. Pokud chtějí mít jiné řešení, tak ať ho hledají," řekla světoznámá architektka Jiřičná. "Nemrzí mě, že to dělat nebudu. Jde o Zlín, ne o Jiřičnou," dodala.

Architektonická soutěž je nejdemokratičtější způsob výběru

Pražský ateliér AI Design vedený Jiřičnou a Petrem Vágnerem minulé vedení radnice oslovilo společně s dalšími třemi architektonickými kancelářemi. A jejich návrh vybralo jako nejlepší.

Teď studie Jiřičné a AI Design za téměř milion korun zůstane ležet ladem.

"V zakázkách takového rozsahu musí jít o odborné rozhodnutí, ne o politické. Architektonická soutěž je ten nejdemokratičtější způsob výběru," zdůraznila náměstkyně zlínského primátora Eva Štauderová z hnutí M.O.R.

Radnice vypsala architektonické soutěže tuto středu, návrhy bude přijímat do půlky května. Pak o nich rozhodne sedmičlenná komise. Sedět v ní budou čtyři architekti, dva zlínští radní včetně primátora Miroslava Adámka a hlavní městská architektka Dagmar Nová.

Radnice by mohla přijít o 120 milionů z Evropské unie

Eva Jiřičná

"Paní Jiřičná se může do soutěže přihlásit jako každý jiný. Nebudeme nikoho preferovat. Jestli toho nevyužije, je to jen její věc," podotkla Štauderová.

Jiřičná ve své studii řešila menší část centra Zlína, než na kterou teď radní vypsali výběrové řízení. Opozice je z toho trochu nervózní. Ondrová z ODS, která po prohraných volbách rezignovala i na post zastupitelky, už dříve na adresu současných radních prohlásila "ať si dělají, co chtějí".

"My jsme to řešili komplexně, oni to rozbili. Uvidíme, jaký to přinese výsledek," připomněl zastupitel a bývalý náměstek Miroslav Hladík z ODS.

Šéf zastupitelů ČSSD Boris Popesko má strach z toho, že se architektonická soutěž protáhne a město přijde o desítky milionů korun, které má čerpat z Evropské unie. "To skutečně hrozí," myslí si Popesko.

Radnice počítá s tím, že na projekty získá 120 milionů korun z Unie. Jde o peníze, které se podařilo ušetřit na stavbě Kongresového centra. Problém je ale v tom, že město musí začít utrácet už letos. To nestihne. Reálný termín zahájení výstavby je až příští jaro.

"Jednáme proto o posunutí termínu. Snad to dopadne dobře," doufá radní Pavel Jungmann. Jasno by mělo být asi za dva týdny.

Opravu potřebuje hlavně podchod

Obyvatelé Zlína se na změny těší. Nejvíc se jim zajídá podchod pod třídou Tomáše Bati, který chátrá od 90.let minulého století. Jeho stěny jsou postříkané grafity, bývá tam nepořádek i smrad. Nelíbí se ani obchodníkům, kteří tam prodávají.

Ostuda Zlína - vchod do podchodu pod třídou Tomáše Bati.

"Je to tady škaredé. Jednou nám postříkali vandalové výlohu, nemohli jsme to dostat dolů. Ostatně sokl máme počmáraný pořád," řekla Marta Zaharowská, která v podchodu provozuje patnáct let butik.

Podle zlínského architekta Ivana Bergmanna by měla být nadzemní část podchodu mnohem menší, aby co nejméně narušovala prostor náměstí Práce.

"Vidím ji jako prosklenou. Pojatou technicky až výtvarně. Bez obchodů nebo služeb," naznačil Bergmann.

I když zatím není hotový projekt na opravu u podchodu, podle Jungmanna by měla být jeho nadzemní část nahrazená elegantními prosklenými výstupy. Má se tam objevit nový výtah, počítá se s modernizací vnitřních prostor.

Podle Jungmanna vyjde město majitelům obchůdků vstříc. Pokusí se jim umožnit, aby mohli mít i během stavebních úprav otevřeno. Pokud to nebude možné, nabídne jim zřejmě přiměřenou finanční kompenzaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video