Jiří Růžička, ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera (Praha, 28. dubna 2011)

Jiří Růžička, ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera (Praha, 28. dubna 2011) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Strategie? Spíš vítězství nějaké lobby, sepsul Chládkovu chloubu Růžička

  • 436
Ředitel jedné z nejúspěšnějších škol v zemi Jiří Růžička se pustil do Strategie vzdělávání do roku 2020, jíž se rád chlubí ministr školství Marcel Chládek. Podle něj to totiž není dobrý dokument. Šéf Gymnázia Jana Keplera v Praze tvrdí, že je víc vítězstvím nějaké lobby, než státu jako takového. „To přece nemůže nikdo myslet vážně,“ řekl Růžička MF DNES.

Růžička se proto diví, z čeho premiér Bohuslav Sobotka vycházel, když o Chládkovi řekl, že „byl nejlepším ministrem školství za posledních deset let“. „Končící pan ministr byl každou chvíli v televizi, kde vyhlašoval nové priority, ale byly to kroky chaotické, nepromyšlené,“ oponuje Růžička. „Pan ministr se bude chlubit Strategií vzdělávání do roku 2020, ale to není dobrý dokument,“ dodal.

Dokument, jehož dokončením se Chládek rád chlubí a chválí jej za to i někteří experti (více o hodnocení Chládka čtěte zde), Růžička navrch nepovažuje za strategii, jelikož budoucnost vzdělávání fakticky vůbec neřeší. „Úplně nejhorší je pro mě cíl podřídit dlouhodobou strategii vzdělávání potřebám zaměstnavatelů,“ říká ředitel pražského gymnázia.

Dodal, že víc než vítězství státu považuje dokument za vítězství nějaké lobby. „Jde to přesně proti tomu, kudy se ubírá celý civilizovaný svět. Já jsem mluvil s řediteli světových korporací a ti říkali: potřebujeme lidi, kteří budou umět několik světových jazyků, budou schopní se překvalifikovat, ochotní spolupracovat. A ne že budeme říkat, že potřebujeme obráběče, protože se tady zrovna postavila továrna,“ cupuje dokument Růžička.

Strategii do roku 2020 Chládek dokončil loni v květnu, padesátistránkový materiál se však začal připravovat už na začátku roku 2013 ještě za ministra Petra Fialy (více čtěte zde). Na jeho obsahu se podíleli i odborníci na vzdělávání či školské odbory. Posledním koncepčním materiálem podobného rozsahu byla takzvaná Bílá kniha z roku 2001.

Konec ministra Marcela Chládka

Chládek za svého zhruba rok a půl trvajícího působení v čele resortu také prosadil například zákaz sladkostí na školách, vybojoval čtyři miliardy navíc na platy učitelů, přišel s nápadem na povinnou maturitu z matematiky či registr učitelů. Mezi odborníky si však brzy vypěstoval řadu kritiků, neboť s nimi odmítal diskutovat (profil Marcela Chládka čtěte zde). Víc už toho ovšem nestihne.

Sobotka se ministra rozhodl odvolat minulý týden v pátek. Mimo jiné tím reagoval na informace MF DNES, která na základě výpovědí několika bývalých zaměstnanců resortu uvedla, jak se Chládek chová ke svým podřízeným. Už jednou přitom měl ministr kvůli stejnému důvodu problémy a Sobotka mu tehdy domlouval, aby své chování zlepšil. Zjevně se tak nestalo. Kdy přesně ale Chládek skončí, zatím není známo. Prezident Zeman se s ním chce před přijetím jeho odvolání sejít (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video