Někdejší místopředseda ODS Jiří Pospíšil odchází z ODS, v níž byl přes 15 let.

Někdejší místopředseda ODS Jiří Pospíšil odchází z ODS, v níž byl přes 15 let. | foto:  František Vlček, MAFRA

Exministr Jiří Pospíšil opustil ODS, poslancem zůstává

  • 368
Bývalý ministr spravedlnosti a někdejší místopředseda občanských demokratů Jiří Pospíšil opustil ODS. Na nedávném kongresu strany neuspěl při snaze udržet se v řadách místopředsedů. Za důvod označil ztrátu důvěry. Přemsl Sobotka ho vzápětí označil za egoistu.

"Důvodem mého odchodu je oboustranná ztráta důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Tato situace mě mrzí, ale nezbývá mi nic jiného než ji respektovat, a proto jsem se rozhodl z ODS odejít," oznámil Pospíšil ve stručném tiskovém prohlášení.

Doplnil, že odchází také proto, aby ODS byla jednotná a schopná úspěšně zrealizovat svůj restart. "A v souvislosti s tím přeji novému vedení občanských demokratů, aby se mu podařilo udělat z ODS opět silnou pravicovou stranu," uvedl politik, který patřil mezi nejpopulárnější tváře občanských demokratů.

Poslanecký mandát si Pospíšil ponechá. Podotkl k tomu, že jej získal díky velkému množství preferenčních hlasů. "Rád bych se i nadále věnoval především justičním tématům, která byla vždy svým způsobem nestranická," končí Pospíšilovo tiskové prohlášení.

V rozhovoru pro iDNES.cz Pospíšil na kongresu ODS naznačil, že ztráta pozice v ODS může být trestem za to, že se snažil posílit nezávislost státních zástupců (rozhovor čtěte zde).

Podívejte se, co říkal Jiří Pospíšil delegátům na nedávném kongresu ODS:

19. června 2013

Pospíšilovým odchodem se nevyplnilo očekávání nového předsedy ODS Petra Fialy, který se nedávno nechal slyšet, že Jiří Pospíšil bude nadále výraznou tváří ODS. Nyní Fiala na svém twitterovém účtu uvedl, že Pospíšilovy důvody jsou "dlouhodobé, osobní i politické".

Dlouhodobé osobní i politické důvody, říká Fiala

V obsáhlejším tiskovém prohlášení předseda Fiala uvedl, že se ve středu s Pospíšilem setkal. "Obsáhle jsme mluvili o důvodech, které ho vedou k odchodu z ODS. Jsou dlouhodobé, mají osobní i politické pozadí, proto je jeho rozhodnutí v tuto chvíli nezměnitelné. ODS se po hluboké krizi začíná obnovovat. Kongres byl v tomto směru jen prvním krokem."

"Není šťastné, že ji právě nyní opouští její výrazný představitel, který se významně podílel na politice ODS v posledním desetiletí. ODS je a zůstává stranou otevřenou pro všechny, kteří sdílejí pravicový pohled na společnost a kteří chtějí i v politicky nepříznivých podmínkách prosazovat základní hodnoty svobody a demokracie," dodal Fiala.

Nezvykle ostře pospíšilův krok komentoval  bývalý šéf Senátu Přemysl Sobotka. "Jiří Pospíšil svým krokem jen potvrdil, že je ve své podstatě konjunkturalista a egoista, kterému na ODS nezáleželo a nezáleží. Pro prvním neúspěchu utéci umí jen slaboch a tímto krokem jen odhalil své vnitřnosti. Může to být někomu líto, ale takový politik s těmito vlastnostmi je špatný politik," uvedl Sobotka.

Podobně mluví i první místopředseda Jan Zahradil. "Z vyjádření Jiřího Pospíšila z posledních dnů se dalo očekávat, že z ODS odejde. Je to jeho rozhodnutí a má na něj plné právo. Osobně ale myslím, že to, co se jeví nyní jako porážka, se může změnit ve vítězství. On se ale rozhodl takto," řekl iDNES.cz.

Členem ODS byl Pospíšil od roku 1998

Jiří Pospíšil zahájil svou politickou kariéru v ODA v roce 1994 ve věku 19 let. Absolvoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, v roce 1998 vstoupil do ODS. Za pět let, v roce 2003, se stal předsedou plzeňské organizace této strany, po dvou letech postoupil do její výkonné rady a v letech 2010-2014 byl stranickým místopředsedou.

Do Poslanecké sněmovny se dostal při volbách v roce 2002 a zůstal v ní dosud, necelý rok byl také jejím místopředsedou. Působil v ústavněprávním výboru Sněmovny, dlouhodobě se zabýval otázkami justice. V době, kdy ODS byla v opozici, byl stínovým ministrem spravedlnosti, tento resort pak spravoval v letech 2006-2009 spolu s Legislativní radou vlády.

Po vypuknutí aféry na plzeňské právnické fakultě nastoupil jako krizový manažer a fakultu během září až listopadu 2009 vedl. Poté se vrátil do exekutivy, v Nečasově vládě zaujal znovu post ministra spravedlnosti.

Pospíšilova ministerská kariéra skončila překvapivě 27. června 2012, když ministra z funkce na návrh premiéra Petra Nečase odvolal prezident Václav Klaus. Nečas jako důvod uvedl, že ztratil důvěru v Pospíšilovu schopnost ministerstvo manažersky a rozpočtově zvládnout. Podle Pospíšila ale mohlo být skutečným důvodem to, že se chystal jmenovat Lenku Bradáčovou do funkce pražské vrchní státní zástupkyně.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video