Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jiří Paroubek: V EU naši vládu považují za exoty

  8:30
Velká opoziční strana musí dělat svoji zahraniční politiku, odbývá předseda ČSSD Jiří Paroubek kritiku, že svými cestami do ciziny poškozuje české zájmy. Sám pak vyčítá vládě politiku vůči EU. "Je zbytečně vyostřená a není dobře, aby do politiky chodili lidé, kteří mají mindráky z Unie," říká.

Premiér Topolánek v zahraniční politice velké úspěchy nemá, protože mu k tomu chybí potřebný rozhled a také vzdělání, říká Jiří Paroubek. | foto: Jan Zátorský

Pane předsedo, vyměnili jste si v posledních dnech s premiérem Mirkem Topolánkem ostrá slova o zahraniční politice. On o vaší cestě do Sýrie říkal, že to bylo nestoudné, vy zase tvrdíte, že on tuto oblast nezvládá. Jde o zájmy Česka v cizině, neměli byste oba ubrat z té razance?
Pan Topolánek by měl obecně ubrat. Minulý týden nezaútočil jenom na mě, ale i na odbory. A to by mohlo mít vážné důsledky na jeho politickou kariéru.

On říká, že jen stínujete vládní zahraniční politiku a že to nekonzultujete s ministerstvem zahraničí.
Časy Národní fronty, když satelitní strany konzultovaly s komunisty své zahraniční vztahy, skončily. O všech mých zahraničních cestách ví ministerstvo zahraničí, u všech jednání, pokud chtějí, jsou naši velvyslanci. I v Sýrii tomu tak bylo. Nic neskrývám. Vždy jsem navíc říkal, že ČSSD přivedla zemi do NATO a EU a že máme zájem i na transatlantické spolupráci. Co je na tom špatného?

Proč si tedy myslíte, že o vás tak premiér hovoří?
Říká to proto, aby vzbudil dojem, že mojí zálibou jako jakéhosi českého diktátora je stýkat se s diktátory jiných zemí. Navíc on v zahraniční politice velké úspěchy nemá, protože mu k tomu chybí potřebný rozhled a také vzdělání.

Vidím, že z té razance nechcete ubrat. Podívejme se do té Sýrie. Proč by se s takovou zemí mělo jednat, když podporuje Hizballáh v Libanonu, a to je organizace, která používá i teroristické metody.
Pokud někdo okřikuje mě, měl by okřikovat hlavně Evropskou unii, protože ta se Sýrií jedná o asociační dohodě. Týden přede mnou tam byla rakouská ministryně zahraničních věcí, v květnu tam pojede ministr Kalousek. Křik pana Topolánka a jemu spřátelených novinářů odpovídá jen jejich vnitropolitickým zájmům. A i se státy, které jsou vnímány jako kontroverzní, se jednat má. Existují pak samozřejmě i zločinné diktatury, se kterými nemá žádný smysl vyjednávat.

Znamená to, že bychom mohli hrát na Blízkém východě významnější roli?
Mohli bychom tam hrát v budoucnosti roli určitého moderátora a měli bychom vyvíjet daleko větší diplomatickou aktivitu při urovnání mezi arabskými státy a Izraelem.

Vylučujete, že jste syrským představitelům řekl něco zásadně odlišného, než jaké jsou principy české oficiální zahraniční politiky?
Vylučuji. Byl u toho český velvyslanec. Poukázal jsem i na problémy lidských práv, hovořil jsem o nich i s prezidentem Asadem. Pan Topolánek byl teď ve Vietnamu a nikde jsem nezaznamenal, že by tam kritizoval porušování lidských práv. Přitom jsou tam podle mezinárodních organizací porušována hrubě. Byl jsem navíc v Sýrii na poznávací cestě, nikoho jsem tam nejel školit.

Ale Mirek Topolánek říká, že když byl šéfem opozice on, tak vás v zahraniční politice nestínoval.
Velká opoziční strana musí dělat svoji zahraniční politiku. Pamatuji se, že se pan Topolánek jednou objevil před zasedáním Evropské rady nečekaně na naší ambasádě u EU v Bruselu. Neměl tam co dělat. Vyčetl jsem mu to? Vůbec.

Většinou se objevují jen informace o zemích, jako jsou třeba právě Sýrie či Rusko, kde jste byl minulý týden. Možná jezdíte i jinam...
Byl jsem třeba ve Velké Británii na sjezdu vládnoucích labouristů. Obrátil jsem se na velvyslance Jana Winklera, zda bych mohl na cestu na sjezd a zpátky dostat auto. On mi řekl, že žádná auta úřad nemá. No, škodný byl pan Winkler a naše diplomacie. Protože pouze dvě zahraniční delegace se setkaly s premiérem Gordonem Brownem - naše a italská. Velvyslanec u toho nebyl, to jen svědčí o naprosté nekompetentnosti. A navštívil jsem v poslední době i další země - Německo, Slovensko či Rakousko. Byl jsem v USA, jednal v Kongresu a navázali jsme dobré vztahy s vedením Demokratické strany. Na rozdíl od Ruska a Sýrie se o tom nikde nepíše.

Kritika k Sýrii zazněla i proto, že jste si část cesty nechal zaplatit vládní stranou Baas, která skutečně není demokratická.
Copak si bude pan Kalousek platit svoji část obědů a večeří, které v Sýrii dostane? Nebude, budou to platit Syřané. Ale o Sýrii nezazněly některé dobré věci - ta země spolupracuje s mezinárodním společenstvím kvůli Iráku. V syrských věznicích je 1 600 islámských radikálů, a pokud by tomu tak nebylo, bojovali by proti spojencům v Iráku. A mají na svém území dva miliony uprchlíků z Iráku. Ať se poslankyně Hybášková, která se tak zajímala o moji cestu, věnuje v Evropském parlamentu tomu, aby těmto trpícím lidem pomohla.

Hovořil jste o větší roli Česka na Blízkém východě. Není to naivní představa? Vždyť jsme poměrně malá země bez většího vlivu.
Nejde dělat to, co dělá pan Topolánek, tedy udržovat dobré vztahy pouze s jednou stranou sporu, s Izraelem.

Vždyť Topolánek pozval palestinského premiéra a ten i přijede.
To je v pořádku. Já chci také jet do Izraele, ale pak i na palestinská území. Musíme mít přátele i na arabské straně. Pak bychom mohli vyvíjet větší diplomatickou aktivitu.

Jak se díváte na Írán, protože právě kvůli jeho jadernému a raketovému programu by u nás měl stát americký radar? Vyjednávat s Teheránem, či na něj tlačit spíše silou?
Asi před dvěma lety jsem měl dlouhou debatu s egyptským prezidentem Mubarakem. Ten byl zděšen možností, že by Spojené státy vojensky proti Íránu zasáhly. Silové řešení není možné. Liberalizovat ten režim zvenčí, to je cesta.

Američané obhajují radar u nás a rakety v Polsku právě íránskou hrozbou. Je to i podle vás reálné ohrožení?
Balistické rakety Írán zatím nemá a je otázka, zda je schopen je vůbec vyrobit. I americké bezpečnostní agentury si v tom protiřečí. Třeba už má Pákistán jaderné zbraně i rakety, vývoj tam nemusí být jednoduchý, abychom se cítili zcela bezpeční, jenže o tom se už tolik nehovoří. Rizik je ve světě řada. Ale neměli bychom se dostat do podobné situace, jako se zbraněmi hromadného ničení před válkou v Iráku, které se pak nikde nenašly.

A vy jste nebyl kdysi proti radaru? Proč se to změnilo?
Protože tehdy nebyl dostatek informací. ČSSD, to není osobní diktatura Jiřího Paroubka, a 90 procent našich členů je proti radaru. Respektuji jejich názor.

Zelení mají podmínky, aby schválili radar - v budoucnosti se musí začlenit do NATO a nepůjde jen o smlouvu mezi Českem a USA. Jaké podmínky má ČSSD?
Podobné, a navíc požadujeme referendum. Cizí vojáci jsou závažný zásah do života země.

Hmm, mnozí z těch, kteří radar tak vehementně odsuzují, neříkali nic proti letité ruské okupaci.
Byl jiný režim a lidí se na to nikdo neptal. Máme svobodu a zaplať pánbůh, lidé se mohou vyjádřit. Proto mě zlobí, když pan Topolánek při mé cestě do Moskvy tvrdí, že jednám v rozporu s národním zájmem. Je v národním zájmu, že vláda nerespektuje u radaru názor sedmdesáti procent obyvatel země?

A co jste se v Rusku tak nového o radaru dozvěděl?
Nic, co by zásadně změnilo můj negativní postoj.

Prý vám řekli, v jaké fázi je dohadování USA a Ruska o protiraketové obraně. Je to jednání o nás bez nás?
Ano, slyšel jsem tam, že USA a Rusko jsou domluveny na nějakém řešení. Ale to je věc české vlády, aby o tom informovala. A to je to selhání našich vyjednavačů, pokud podobné informace nemá. Česká vláda má mít v každém okamžiku ty nejlepší informace. Buď o tom informována je a nemluví o tom, což je špatně. Nebo není informována, a to je také špatně.

Jak byste vyjednával o radaru vy jako předseda vlády?
Byl bych v jednodušší situaci, reprezentuji stranu, která to nechce, takže by to šlo jiným směrem.

Existuje možnost, že byste změnil v případě radaru stanovisko?
V dohledné době ne. Až se někdy skutečně ukáže, že Írán či jiný stát má balistické rakety a ty ohrožují naši bezpečnost, tak názor mohu změnit, teď ale nemám důvod.

Když se bude hlasovat v parlamentu, jste si jistý, že všichni zákonodárci ČSSD budou proti radaru?
Nevím o nikom, kdo by hlasoval jinak. Pokud tuto otázku nezvládneme, tak nás to může velmi poškodit v jakýchkoli příštích volbách.

Selhává podle vás vláda i ve vztahu k Evropské unii? Pohledy ODS a ČSSD na vztah k Unii se liší a kabinet dnes vystupuje směrem k Bruselu daleko razantněji.
V EU je naše vláda považována tak trochu za exoty. Její politika je zbytečně vyostřená a není dobře, aby do politiky chodili lidé, kteří mají mindráky z Unie. Třeba jako pan Vondra či europoslanec Zahradil. Představují si EU jako nové RVHP, ale tak to přece není.

Projde podle vás nová Lisabonská smlouva parlamentem?
Proti jsou komunisté a část ODS, ale smlouva zřejmě projde, protože náš poslanecký klub ji podpoří. Bohužel některé členské země EU se nedívají na naše blížící se předsednictví EU s optimismem, protože naše euroskeptická vláda, která bere Unii jako nutné zlo, nemůže přinést nic nového a pozitivního.

V posledních týdnech se bouřlivě diskutuje o Tibetu, Číně a olympiádě v Pekingu. Tibeťané sice rabovali a zapalovali čínské obchody ve Lhase, ale oni považují svoji zemi za okupovanou. Tak proč stát na straně Číny?
Pokud chce čínská vláda problém řešit, tak se musí vydat cestou kulturní a politické emancipace Tibetu. Přitom Tibet je integrální součástí Číny, a proto odpovědnost za pořádek v této oblasti nese skutečně čínská vláda. Navíc ani dalajlama nechce vyhlásit nezávislost.

A kdybyste byl ve funkci premiéra, přijal byste pozvání na letní olympijské hry do Pekingu?
Nejsem premiérem, a nemám to tedy proč řešit. Pokud tam někdo z vládních politiků jet nechce, je to jeho věc. Druhou věcí je, že ministři EU řekli, že bojkotovat hry po sportovní stránce nemá smysl.

. O cestách šéfa ČSSD

"Já bych spíše řekl, že cesta (do Ruska) byla prospěšná, neboť pan předseda Paroubek slyšel v Moskvě, jak daleko už vyjednávání je, že s poplašnými výkřiky přichází poněkud opožděně, že mezitím došlo už k dalekosáhlým jednáním mezi Ruskou federací a USA a že jsme v nepřetržitém styku jak s Američany, tak s Ruskou federací."
Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí

"Pokládám alternativní zahraniční politiku (ČSSD) za smrtící pro Česko. Jejich nekonzultované výlety kamkoliv po světě a prezentování vlastních alternativ je něco, co v polistopadové historii v tomto státě nemá obdoby."
Mirek Topolánek, premiér

"(Cesta do Sýrie) je zásadně v rozporu s evropskou jednotnou zahraniční politikou. Ta požaduje po Sýrii propuštění politických vězňů, ukončení stanného práva a nevměšování v Libanonu."
Jana Hybášková, europoslankyně (SNK–ED)

"Nedostali jsme (v Rusku) se k nějakým převratným informacím. Spíš šlo o to, potvrdit, co se dozvídáme ze zahraničních médií, protože ... vláda tlačí jednání v bodech k radaru před sebou a zásadní jednání jdou nad našimi hlavami."
Lubomír Zaorálek, stínový ministr ČSSD

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...