Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jiří Machourek se nebál u soudu hájit disidenty

  12:03
DISIDENTI JIŽNÍ MORAVY - "Mám pochybnosti, zda do seriálu o disidentech patřím," napsal mi obhájce takřka všech brněnských a jihomoravských i leckterého ze vzdálenějších režimních opozičníků 70. a 80. let Jiří Machourek. "Nebyl jsem signatářem Charty 77, disidenty jsem pouze hájil," brání se. Jenomže JUDr. Machourek má své místo mezi hlavními postavami opozice právě proto.

Po revoluci: Jiří Machourek (druhý zleva) s brněnskými disidenty v prosinci 1989 | foto: archivMF DNES

Žádný další místní advokát se nijak nehrnul hájit právě disidenty. Na to hleděl režim s takovou nelibostí, že i sám obhájce patřil mezi pronásledované. Kvůli své práci pro disent byl během normalizace přinejmenším existenčně ohrožen.

Jak napsal v létě 1989 ve své obsáhlé zprávě podplukovník Leopold Kubík: "Předkládám písemné materiály, které jednoznačně dokumentují nezákonnou činnost člena advokátní poradny č. 1 v Brně JUDr. Jiřího Machourka při výkonu obhajoby zejména obviněného Petra Cibulky a dalších osob z členů tzv. Charty 77, ev. jejich přívrženců." Šéf Krajské správy SNB se u Krajského sdružení advokátů vehementně domáhal zákazu činnosti předního obhájce disidentů.

disidenti jižní moravy

K dvacátému výročí listopadu 1989 připravila brněnská redakce MF DNES unikátní seriál o disidentech jižní Moravy.
Jaké byly hlavní události protikomunistického odboje v 70. a 80. letech minulého století v kraji? Kdo byli hlavní představitelé disentu, jaké jsou jejich příběhy i názory na minulost i současnost?

Jana SoukupováČtěte seriál od bývalé brněnské disidentky a nyní redaktorky MF DNES Jany Soukupové.

Tehdejším estébákům musela ostatně stačit už jen výzdoba advokátovy kanceláře na Divadelní ulici. V době, kdy se mohlo jméno T. G. Masaryka oficiálně vyslovit jedině s odsudkem, visel na stěně Machourkovy úřadovny obrovský portrét tohoto "kapitalistického" prezidenta. Pro konsternované hlídače totality muselo jít o naprosto nepochopitelnou odvahu.

Škola, pole, kostel

Tatínek Jiřího Machourka byl takzvaný kovozemědělec. Kromě jeho zaměstnání v bance obdělávala rodina ještě polnosti propachtované od jiných zemědělců. Chovali prasata, kozy i veškerou drůbež. Budoucí advokát seděl sice ráno ve škole, ale odpoledne se činil na poli a večer chodil do kostela.

"Ministroval jsem v saleziánské oratoři v Brně-Žabovřeskách do svých osmnácti let," vzpomíná Jiří Machourek. "I když řád Saleziánů byl v té době už rozpuštěn, nadále mezi námi působili." Saleziáni z prostředí chrámu Dona Bosca v Ostravě organizovali také letní tábory. Jednoho z nich se Jiří roku 1958 zúčastnil.

Nedlouho nato byli organizátoři tábora pozatýkáni a v politickém procesu odsouzeni k mnohaletému vězení. "Šlo o mou první zkušenost s justicí, kterou jsem v té době vnímal spíše jako nepřítele než jako ochránce lidských práv," popisuje Jiří Machourek, kterému se v kádrových materiálech ocitl záznam, že se "nevyrovnal s náboženskou otázkou".

"Moje maminka byla krásná žena, myslím tím, že měla krásnou čistou duši," vzpomíná na druhého z rodičů. "Vymodlila si mne na Svatém Hostýně jako kluka po dvou dcerách, mých sestrách. Žila jen pro nás děti a naše rodina byla skutečně harmonická. Tatínek byl přísný, ale spravedlivý. Byl národní socialista, po rozpuštění strany po zbytek života bezpartijní."

Jiří MachourekOdmalička měl budoucí obhájce za povinnost naladit každý večer na rádiu "Líšeň", jak označoval tatínek Rádio Svobodná Evropa. "Byl jsem v tomto mistr," vybavuje si doktor Machourek. "Znal jsem všechna pásma, na kterých vysílala nejen Svobodná Evropa, ale i Londýn, Hlas Ameriky nebo Vatikán."

Po maturitě si bývalý ministrant vylepšoval ve slévárně kádrový profil jako dělník u mlýnu na písek, vytloukač, brusič či odlévač. Opakovaně se hlásil na práva, ale dostal se na ně až po pěti letech, navíc na odvolání.

"Čapek rozvrací republiku"

"K obhajobě disidentů mne přivedla kolegyně Zdena Urválková," připomíná obhájce zvláštní jméno. "Ano, byla to snacha někdejšího hlavního žalobce Josefa Urválka v politických procesech s Miladou Horákovou a Rudolfem Slánským," dodává.

V roce 1976 propustil režim z vězení Jiřího Müllera, na kterého advokátka Urválková s Jiřím Machourkem čekali už na nádraží. "Od této doby se datuje moje spolupráce s brněnským disentem," vybavuje si Jiří Machourek. "Nešlo jen o obhajoby, ale také třeba o opisování Informací o Chartě, prohlášení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a podobných tiskovin. K tomuto účelu nám Jirka Müller předal psací stroj a my jsme dokumenty s mou tehdejší ženou opisovali a kopie předávali zpět Jirkovi."

Jako prvního z disidentů se JUDr. Machourek, tehdy ještě se Zdenou Urválkovou, ujal v roce 1977 obhajoby Petra Cibulky stíhaného pro trestný čin pobuřování (spolu s Petrem Pospíchalem a Liborem Chloupkem). "Tehdy se říkalo, že Zdena Urválková napravuje hříchy svého tchána," dodává obhájce.

"Ze soudců nikdy nezapomenu na JUDr. Marii Dojčárovou, někdejší soudkyni Nejvyššího soudu," vybavuje si Jiří Machourek konkrétní jména. Tato předsedkyně odvolacího senátu se zvlášť vyznamenala v trestní věci Alberta Černého stíhaného pro trestný čin podvracení republiky. To mělo mimo jiné spočívat v rozšiřování eseje Karla Čapka Proč nejsem komunistou.

Při odvolacím jednání poukázal obhájce také na skutečnost, že je ostudné stíhat někoho za rozšiřování díla Karla Čapka. Když pak předsedkyně Dojčárová odůvodňovala, proč odvolání zamítá, vyzvala obhájce Alberta Černého, aby povstal, a obrátila se přímo na něho se slovy: "Soudruhu obhájče, aby vám bylo jasno, i dílo Karla Čapka, použité určitou skupinou lidí v určité době a určitým způsobem, je způsobilé rozvracet tuto republiku."

Jiří MachourekNa advokáta tehdy neomylně dýchla padesátá léta se svými hrdelními politickými procesy, i když ve skutečnosti už běžela léta osmdesátá.
Disidentskou knihovnu svého klienta však stačil zachránil před zabavením. S Jiřím Müllerem uložili před domovní prohlídkou u Černých knížky do kufrů a schovali je na půdě v domku Machourkovy maminky, která prý vůbec netušila, co u sebe přechovává.

"Nejstatečnější disident? Můj dlouholetý klient Petr Cibulka"

"Mým oblíbeným disidentem byl Slávek Popelka," vybavuje si klienta z druhé půlky 80. let doktor Machourek. "Byl to takový samorost, na nikoho blíž nenapojený, takže nikdo nevěděl, kdy zase v centru města rozhodí další letáky s ekologickými tématy, požadavkem za větší uplatnění žen v politice a podobně. Obhajoval jsem ho asi pětkrát, vždycky za přečin proti veřejnému pořádku podle tehdejšího zákona o přečinech."

Trestní sazba tohoto paragrafu zněla do tří měsíců, takže si Popelka vždycky odseděl několik týdnů, maximálně dva měsíce, pochopitelně nepodmíněně, poněvadž režim jeho jednání považoval za vysoce společensky nebezpečné.

"Po propuštění o Slávkovi obvykle nikdo nevěděl, bylo nám však jasné, že je někde schovaný a domácí tiskárničkou vyrábí další letáky," vzpomíná Jiří Machourek na další epizodu ze svých obhajob.

"Jednou se soudkyně Marie Minářová u dalšího ze soudů dotázala obviněného Slávka Popelky, kdo mu dal právo ke kritice společenských poměrů. Tehdy jsem se neudržel, vyskočil jsem jak čertík a paní předsedkyni upozornil, že tohle právo mu skutečně nikdo nedal, ale že se s ním už narodil." Soudkyni to zaskočilo do té míry, že obhájce ani nenapomenula za vyjádření bez dovolení soudu.

"Nejstatečnějším disidentem byl z mého hlediska Petr Cibulka," zmiňuje svého dlouholetého klienta Jiří Machourek. "Ať si o něm každý myslí, co chce, já si jej dodnes za jeho postoje v době totality nesmírně vážím. Při jeho výsleších jsem měl až husí kůži. Estébákům říkal třeba: Pánové, není daleko doba, kdy tento režim smeteme, vy budete sedět v teplácích na mém místě a odpovídat se za své činy. Ta doba pak skutečně nastala, ale do tepláků tyhle estébáky nikdy nikdo neoblékl," dodává obhájce, který Cibulkovi poskytoval právní služby až do poloviny devadesátých let, zejména při civilních žalobách na ochranu osobnosti za články v Cibulkových Necenzurovaných novinách.

"Zlomem byl až jeho exces spočívající v prohlášení na adresu tehdejšího prezidenta Vašku, jsi prase, jsi hovado," zmiňuje důvod ukončení svých advokátních služeb Jiří Machourek. "Pak jsme se rozešli. Doufám však, že nikoliv ve špatném."

Rád vzpomíná i na obhajobu básníka Magora, tedy Ivana Martina Jirouse, obviněného za trestný čin pobuřování. Při rozmluvách ve věznici měl obhájce možnost objevit za navenek drsnou slupkou výtržníka jemnou duši poety. "V této souvislosti nemohu nevzpomenout soudce Ilju Libenského, který sice Jirouse nakonec odsoudil, ale v daných poměrech mírně. Navíc projevil neobvyklou statečnost, když se mnou několikrát hovořil a sám mne informoval o zákulisí tohoto procesu i chystaných krocích," zmiňuje advokát i lidštější údy normalizační justice.

Nadstandardní služby

Někteří z brněnských disidentů měli v kanceláři JUDr. Machourka i své "pohotovostní balíčky" pro případ zadržení. To se vyplatilo třeba Evě Trúdě Vidlářové, které mohl její obhájce neprodleně dodat do vězení toaletní potřeby.

Jiří Machourek předával zprávy o svých klientech i do zahraničí. Například o vývoji trestního stíhání Petra Cibulky psal jeho matce a s pomocí Jana Šabaty se pak jeho dopisy četly na rozhlasové stanici Hlas Ameriky.

U vytrvalého hladovkáře Miloslava Marečka z Kyjova plnil navíc roli jakéhosi mediátora, když se mu snažil hladovku rozmluvit a vezl mu i osobní dopisy od Václava Havla a Vlasty Chramostové. Podobně navštěvoval ve vězeňské nemocnici hladovějícího Standu Devátého.

"Při obhajobách disidentů jsem si vybudoval jakési výjimečné postavení," myslí si Jiří Machourek. "Říkalo se, že musím mít někoho na vyšších místech, když si tohle můžu dovolovat. Pochopitelně jsem nikoho neměl, ale podobnou představu jsem všemožně podporoval." Sledování, pronásledování a tvrdé snahy o vyloučení z advokacie obhájce stejně neminuly.

Aby těch nespravedlností bylo co nejmíň

Po listopadu 1989 jmenovala tehdejší ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová Jiřího Machourka předsedou jihomoravského krajského soudu. "Přislíbil jsem jí výkon této funkce na dva roky," vzpomíná advokát na své krátké působení.

"V té době se však začala budovat nová advokacie a mne to táhlo zpět, takže jsem asi po osmi měsících požádal o uvolnění z funkce a vrátil se do advokacie."

Situaci v popřevratové justici považuje obhájce Machourek za složitou. "Na jedné straně bylo třeba očistit justici od soudců, kteří se angažovali v politických procesech," přibližuje tehdejší stav.

"Ty se nekonaly jen v padesátých letech, ale i v období normalizace. Navíc nešlo jen o trestní věci, mnohem více křivd bylo spácháno v pracovně právních věcech, zejména v sedmdesátých letech, když byly osoby 'nepoučené z krizového vývoje' vyhazovány ze zaměstnání. Jenomže bylo třeba zachovat kontinuitu soudnictví a navíc se projevovala snaha 'nebýt jako oni'. Docházelo ke kompromisům, které, viděno dnešníma očima, nebyly vždy šťastné," dodává.

Když však přijde řeč na současný režim, tvrdí, že pro něho je stále prvořadý zdánlivě prostý fakt navrácené svobody. "Je na každém z nás, jak s ní naloží," soudí.

"Při sledování procesu s Miladou Horákovou v České televizi jsem si uvědomil, jak důležitá je dělba moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní a jak je potřebné hlídat její vyváženost. A myslím si, že tato vyváženost je v současné době zachována. Že svoboda přinese množství nešvarů a dílčích nespravedlností, jsme věděli. Další možností je ale jedině totalita. Takže pokud jsme se rozhodli pro svobodu, musíme ji hlídat. Včetně toho, aby těch nespravedlností bylo co nejmíň."

Nejčtenější

Táhněte domů, ču...! Švancara urážel hráče z Ukrajiny, pak se omluvil: Blbá situace

Ve veřejném prostoru platí za komika, který zvnějšku rád glosuje třaskavé fotbalové dění. Teď má ale bývalý profesionální útočník Petr Švancara problém sám. Ve víkendovém zápase osmé ligy dle zápisu...

Případ Anička řešil Ústavní soud. Otčímovu podmínku znásilňovaná nezvrátila

Roky znásilňoval svou nezletilou nevlastní dceru, natáčel si ji při styku a vyhrožoval, že video zveřejní. Přesto muž z Vyškovska vyvázl jen s podmínkou. Dívka se obrátila na Ústavní soud, rozsudek...

Pyrotechnici zlikvidovali leteckou pumu nalezenou v Brně, byla sovětské výroby

Policisté spolu s hasiči dnes kolem poledne evakuovali víc než tisíc lidí z budov mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a Placzkova v širším centru Brna kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy na staveništi. V...

Kometa je v semifinále. Vary vynuloval skvělý Postava, rozhodl jediný gól

Hokejisté brněnské Komety slaví postup do semifinále extraligy. Na ledě Karlových Varů zvítězili 1:0 a sérii ovládli 4:2 na zápasy. Jedinou branku zápasu vstřelil ve druhé třetině Jakub Konečný,...

Invazní rybky zaplavily jižní Moravu, jejich plůdek se omylem dostává k jiným

Na jižní Moravě hrozí zaplavení nepůvodními zvířaty, která chovatelé vypustili do přírody. Velmi rychle se množí, napadají ostatní vodní živočichy a představují konkurenci v hledání potravy pro jiné,...

Dáňa dal, Dáňa vzal. Brňané své šance v prodloužení s Nymburkem nevyužili

Nymburští basketbalisté po dvou dnech opět porazili v NBL Brno. Zatímco v sobotu si počínali suverénně, pondělní dohrávku 6. kola nadstavby rozhodli v hale soupeře až v prodloužení, když zvítězili...

31. března 2025  21:12,  aktualizováno  21:36

Ještě nemíníme končit. Ani já, ani Helas, hlásí hrající futsalová legenda

Nejen o prodloužení sezony, ale také o další šanci na vstup do klubu kanonýrů bojuje v těchto dnech futsalista David Cupák z Helasu Brno. Jeho celek prohrává ve čtvrtfinále nejvyšší soutěže se Slavií...

31. března 2025  17:08

Kolapsy, alarm v hale nebo osudná noc v Brně. Měla by se Sparta bát Komety?

V novodobém play off extraligy na sebe narazily Sparta a Kometa třikrát a vždy se z postupu radoval brněnský soubor. Ať už Sparta vyhrála základní část či byla z jiného důvodu favoritem, pokaždé ji...

31. března 2025  17:01

Brněnskou školu, kterou cloumala šikana, povede ředitel odvolaný kvůli alkoholu

Novým ředitelem brněnské základní školy Kotlářská se má stát Pavel Vyhňák. Zhruba osm let vedl základku ve Šlapanicích na Brněnsku, z níž byl předloni kontroverzně odvolán radními. Nově má stanout v...

31. března 2025  16:31

Kůže z čela, chrupavka z žebra. Chirurgové v Brně vytvořili pacientovi nový nos

Plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vytvořili šestapadesátiletému pacientovi z částí jeho vlastního těla nový nos. O svůj původní přišel kvůli rakovině nosu a nosní...

31. března 2025  14:27

Nový ředitel Líšně: V Brně je dost místa pro dva profesionální kluby

Jeho vrstevníci řeší zakončení studií, nebo se teprve osamostatňují. Petr Kuba ve svých 24 letech převzal roli výkonného ředitele profesionálního fotbalového klubu SK Líšeň. Pro rodinného známého,...

31. března 2025  10:45

Potížista honil s mačetou kolemjdoucího. Rozčílilo jej, že se mu podíval na psa

Dramatické okamžiky zažily minulý týden jindy poklidné Boskovice na Blanensku, kde mladý agresor přímo na ulici honil s mačetou jiného muže. Po zadržení policisty jako důvod uvedl, že se neznámý...

31. března 2025  10:35

Invazní rybky zaplavily jižní Moravu, jejich plůdek se omylem dostává k jiným

Na jižní Moravě hrozí zaplavení nepůvodními zvířaty, která chovatelé vypustili do přírody. Velmi rychle se množí, napadají ostatní vodní živočichy a představují konkurenci v hledání potravy pro jiné,...

31. března 2025  5:56

Hvězdy nezáří, tým to zvládá. Klíčem jsou gólmani. Co ukáže Kometa v semifinále?

Pozoruhodné statistiky vykázali hokejisté brněnské Komety během čtvrtfinále extraligového play off. S tuhým odporem Karlových Varů si dokázali poradit vzdor tomu, že jejich první útok dal za šest...

30. března 2025  13:50

Sportovní hala ano, úřad ne, rozhodli lidé v referendu. Není ale platné

Z bývalé hasičské zbrojnice nechtějí nový městský úřad. A někdejší lázně se mají využít pro sportovní halu. Myslí si to občané Znojma, kteří se v sobotu zúčastnili místního referenda. Hlasování ale...

30. března 2025  11:01

Nymburk odrazil Bálintovo a Brownovo útočné snažení, Šiřina dosáhl na milník

Basketbalisté Nymburka ve 13. kole ligové nadstavby porazili 109:90 Brno. Středočeši, kteří proti Moravanům nastoupí znovu už v pondělí v dohrávce šestého kola, si čtvrtou výhrou za sebou upevnili...

29. března 2025  17:50,  aktualizováno  22:23

Žádné otálení, karvinští a lovosičtí házenkáři rychle prošli do semifinále

Házenkáři Karviné a Lovosic využili první mečbol a postoupili v nejkratším možném termínu do semifinále extraligového play off. Druhou výhru ve vyrovnaném duelu se Zubřím přidala Plzeň, Nové Veselí...

29. března 2025  22:16