Jiří Čunek

Jiří Čunek | foto: ČTK

Čunek podal trestní oznámení kvůli úniku odposlechů v kauze Nagyová

  • 48
Senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku odposlechů v kauze bývalé šéfky kanceláře premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Učinil tak na základě rozhodnutí senátního podvýboru pro lidská práva, kterému předsedá.

Zveřejňování odposlechů podle Čunka narušuje hladký průběh vyšetřování a poškozuje obviněné a jejich rodinné příslušníky. Až do doby vynesení pravomocného rozsudku se na obviněné musí nahlížet jako na nevinné, připomněl senátor. V písemném prohlášení dále uvedl, že členové senátního podvýboru pro lidská chtějí, aby bylo vyšetřeno, kdo tento trestní spis předal médiím.

"Trestní řád jasně stanoví, že řízení je neveřejné, a to až do doby soudu. Teprve ten může rozhodnout o případném zveřejnění," vysvětlil senátor iDNES.cz důvod, proč podal trestní oznámení. Poukázal přitom na současnou situaci, kdy se odposlechy z vyšetřovaných kauz často dostávají do médií a tedy i k veřejnosti.

Případ řeší i ochránci údajů

Odposlechy v případu bývalé šéfky expremiérovy kanceláře se v médiích objevily před dvěma týdny. Terčem kritiky se stalo to, že byly publikovány i intimní pasáže včetně důvěrných oslovení mezi bývalým předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS) a jeho současnou manželkou (více o odposleších zde). Začal to už řešit Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle žalobců se záznamy dostaly na veřejnost přes advokáty obviněných, kteří po skončení vyšetřování mohou nahlížet do spisu a pořizovat z něj záznamy.

Právní experti, které oslovila ČTK, nicméně pokládají zveřejňování materiálů z trestního spisu vyšetřované kauzy za přípustné, pokud je to ve veřejném zájmu. Umožňuje to trestní řád, podle nějž se jinak nesmí záznamy odposlechů zveřejňovat bez souhlasu lidí, kterých se týkají.

Čunek se Nagyové zastal už v minulosti

Čunek do okolností kolem kauzy nevstupuje poprvé. Loni v červenci přijal podnět dcery zadržené šéfky premiérova kabinetu Nikoly Nagyové, která si stěžovala podvýboru na okolnosti v cele předběžného zadržení (více čtěte zde).

Ačkoliv tehdy podnět senátor označil za závažný, ani necelý rok od jeho podání jím vedený podvýbor k němu nezaujal žádné stanovisko. "Nic jsme zatím nepřijali, protože jsme provedli nějaké další dotazování. Protože to trvá hodně dlouho, zatím čekáme na výsledek. Žádné nebezpečí z prodlení tam nehrozí, takže není důvod spěchat," řekl Čunek. Nečasové se dostala z vězení loni v červenci, kdy u ní a dalších obviněných soud zrušil vazbu (více čtěte zde).

Redakce iDNES.cz v minulosti kontaktovala i další senátory, kteří s ním jsou v podvýboru. Žádný z nich však o stížnosti nijak podrobně nemluvil s tím, že celá věc je víceméně jen Čunkovou iniciativou.

Čunek tvrdí, že nyní je situace jiná a s trestním oznámením čekat nechtěl. "Není normální používat trestní vyšetřování k psaní románů a detektivek. Je to odsouzení lidí dříve, než přijdou k soudu," dodal politik.

Nečasová je podle státního zastupitelství průsečíkem několika případů. Na stopu se jí údajně dostali při prověřování spojení justice, podnikatelů a lobbistů. Podle státního zastupitelství například zneužila v roce 2012 Vojenské zpravodajství ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Čelí také podezření, že se podílela na vynášení informací z BIS (více o možných obviněních kvůli vynášení zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue