Jiří Brady a jeho dcera Lara na snímku z roku 2005. | foto: Jaroslav Švanda, MAFRA

Hrad vyškrtl ze seznamu vyznamenaných strýce ministra Hermana

  • 2072
Ministr kultury Daniel Herman uvedl, že na něj Hrad tlačil, aby se nesešel s dalajlámou, jinak jeho strýc Jiří Brady nedostane státní vyznamenání. Hrad to však odmítá. Tvrdí, že ministr špiní svátek 28. října. Bradyho dcera Lara nicméně pro Aktuálně.cz potvrdila, že její otec, jenž přežil nacistické koncentrační tábory, byl ze seznamu skutečně vyškrtnut.

Lara Brady řekla serveru, že ještě před týdnem jejímu osmaosmdesátiletému otci volali do Kanady, kde od roku 1949 žije, lidé z prezidentské kanceláře, aby ho o nominaci informovali. Sdělili mu i harmonogram slavnostního ceremoniálu.

„Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude možně po světě - v Německu, v Kanadě... A doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku,“ uvedla Brady. Nakonec však byl její otec ze seznamu vyřazen. Podle Lary Brady to může souviset s tím, že se ministr Herman v úterý sešel s dalajlámou. Schůzku kritizoval mimo jiné i prezident Miloš Zeman (více čtěte zde).

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k tomu iDNES.cz řekl, že nominovaných je obvykle mnohem více než lidí, které prezident nakonec vybere k vyznamenání. „Státní vyznamenání není nárokovou záležitostí, to je věc rozhodnutí prezidenta republiky,“ uvedl.

Dodal, že ani on neví, kdo vyznamenání dostane. Podle Ovčáčka seznam nyní zná jen prezident a premiér Bohuslav Sobotka, který připojuje pod vyznamenání svůj podpis. „Pochybuji, že by pan premiér do 28. října ten seznam takzvaně vyzvonil,“ dodal Ovčáček.

Herman špiní státní svátek, tvrdí Ovčáček

Herman Aktuálně.cz řekl, že informaci, že by měl být oceněn jeho strýc, obdržel. Na Twitteru později uvedl, že má důkazy o vyškrtnutí. Bylo to v reakci na tvrzení Parlamentních listů, že žádal vyznamenání pro strýce za to, že se s dalajlámou nesejde. Herman tvrdí, že to byl naopak Hrad, kdo mu hrozil vyškrtnutím a žádal zrušení schůzky.

V Událostech-Komentářích na ČT Herman večer doplnil, že o podmínce jej informoval přímo prezident Miloš Zeman. „Jestli je setkání ministra kultury s osmdesátiletým duchovním, tak je směšné a trapné,“ rozčílil se ministr proti výtkám, že se s dalajlámou setkal. „Nejsme žádnou provincií Číny,“ dodal. „Nenechal jsem koupit československými komunisty a nenechám se koupit ani čínskými,“ uvedl rázně ministr kultury.

Jeho tvrzení podpořil i ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj informoval Herman před 14 dny vedení lidovců o nátlaku, že pokud se sejde s dalajlámou, jeho strýc nebude oceněn. Později Jurečka doplnil, že vzhledem k nastalé situaci navrhne na předsednictvu lidovců, aby ministři a zákonodárci KDU-ČSL zvážili neúčast na předávání stáních vyznamenání na Hradě.

21.října 2016 v 16:50, příspěvek archivován: 21.října 2016 v 17:18

Odmítám nehoráznou lež,kterou šíří některá média.Nikdy bych se nesnížil k takovému "handlování".Fakt setkání s dalajlámou snad hovoří jasně.

Prezidentův mluvčí označil Hermanovy výroky za nevhodné. „Svým jednáním a výroky špiní státní svátek 28. října. Nebudu komentovat takové zkazky,“ řekl iDNES.cz Ovčáček. Dodal, že prezident Zeman do seznamu v pátek rozhodně nezasahoval, protože ten je už dávno uzavřen a podepsán premiérem.

Brady Aktuálně.cz sdělil, že ho o chystaném vyznamenání cenou T. G. Masaryka informoval ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Ten pro ČTK uvedl, že v uplynulých dvou, třech měsících mluvil se spoustou lidí, kteří byli ve výběru na udělení vyznamenání. Zjišťoval u nich, zda by se mohli dostavit či jaký mají zdravotní stav. Odmítl, že by komukoli z nich řekl, že dostal státní vyznamenání. Říkal jim prý, že jsou v návrhu na udělení vyznamenání.

Dodal, že pokud Brady tvrdí, že měl být vyznamenán, má se obrátit na novináře „s průkazným důkazem, což by bylo písemné vyjádření vedoucího kanceláře prezidenta republiky a ředitele odboru kanceláře prezidenta republiky, kteří více než před dvěma týdny obeslali všechny osoby, které vyznamenání v letošním roce dostanou“.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Po návratu do Československa zjistil, že všichni jeho příbuzní zahynuli. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde pomáhal ostatním emigrantům postavit se na vlastní nohy. S jedním z nich založil instalatérskou firmu a postupem času se vypracoval na váženého podnikatele a usilovně hájil lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu. Známý je zejména díky knize Hanin kufřík (více o ní čtěte zde).

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video