Jihomoravští policisté nehospodařili podle zákona

B r n o - Jihomoravští policisté v uplynulých letech nehospodařili tak, jak měli a jak jim ukládají zákony. Zjistili to pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří hospodaření policejních správ prověřovali. Podobně jako jihomoravští policisté dopadli také jejich kolegové na severu Moravy a v jižních Čechách. Marie Hošková z Nejvyššího kontrolního úřadu, která kontrolu na policejních správách řídila, řekla, že se jedná především o systémové chyby. "Všechny tři policejní správy vyšly z kontroly stejně. Nedostatky jsme zjistili v účetnictví, při vyplácení soudních znalců a při zadávání veřejných zakázek," uvedla Hošková.

Kontrola se týkala hospodaření jihomoravské, severomoravské a jihočeské policejní správy od roku 1998. Policie proplácela často nesmyslné faktury soudním znalcům, kteří pro ně pracovali. Ti totiž běžně policii fakturovali až dvacet čtyři hodin práce denně, přitom ještě stačili chodit do svého zaměstnání.

"Tyto faktury lidé z policejních správ tolerovali a podepisovali," uvedla Hošková. Ministr vnitra Stanislav Gross v otevřeném dopise uvedl, že bude volat k odpovědnosti pracovníky, kteří se na těchto chybách podíleli. "Tam, kde lze určit viníka, vyvodím příslušné důsledky včetně trestních oznámení," napsal Gross.

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil také pochybení při nákupu pohonných hmot a zbraní. Chyby byly také v zadávání veřejných zakázek, především na investice. "Nejde o závažná porušení zákona. Přijmeme opatření, aby se to neopakovalo. Doškolíme pracovníky," řekla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bartíková.

Jihomoravští policisté zatím odmítli výsledky kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu jakkoliv komentovat. K zastižení nebyl ani policejní ředitel, ani jeho ekonomický náměstek. "Dohodli jsme se, že zatím nebudeme dávat žádné stanovisko, vyjádříme se až příští týden," řekla mluvčí jihomoravské policejní správy Kamila Janíčková.


Video