Severní Korea

Severní Korea - Pchjongjang: pomník bývalého severokorejského vůdce Kim Ir-sena | foto: Dan Materna, MF DNES

Jihokorejský rybář po 31 letech utekl komunistům

  • 13
Jihokorejský rybář Čchoi Wook-il se jednoho dne roku 1975 rozloučil s manželkou a odešel do práce. Od té doby už ho doma nikdo neviděl. Loď, na níž tehdy šestatřicetiletý muž pracoval, totiž unesli Severokorejci. Teď, po 31 letech, to vypadá, že se Čchoi vrací do vlasti.

Alespoň to tvrdí Čchoi Sung-yong, šéf Svazu zástupců rodin unesených. Tato organizace se sídlem v jihokorejském Soulu tvrdí, že sousední komunistický režim drží až tisícovku jihokorejských vězňů a unesených. Svaz těmto lidem pomáhá s útěkem.

"Čchoi Wook-il se na sto procent vrátí domů," řekl předseda Svazu s tím, že nyní 67letý rybář se už 25. prosince dostal do Číny, kde kontaktoval jihokorejské diplomaty s žádostí o návrat do vlasti.

Čchoi byl v Severní Koreji od roku 1975, kdy byla unesena jeho loď Čchunwang i s třiatřiceti rybáři na palubě. Po úspěšném útěku se teď po jedenatřiceti letech setkal na čínském území se svou ženou.

Ojedinělé útěky
Jeho případ není zdaleka ojedinělý. Stovky lidí skončily v severokorejských věznicích už během Korejské války, která probíhala v letech 1950-53 a stala se jedním z nejvážnějších konfliktů studené války.

Únosy pokračovaly i v dekádách po válce. Utéct se pokusil jen málokdo. Nezdařený pokus totiž téměř jistě znamenal tvrdý trest, leckdy končící smrtí.

Rybář Čchoi se do Číny dostal přes hraniční řeku Tumen. Diplomaté z jeho země se prozatím k případu odmítli vyjádřit, což je plně v souladu s jejich politikou. Nic neřeknou, dokud není uprchlík v bezpečí.

Překvapivé přiznání
Únosy cizích občanů bývaly v Severní Koreji po desetiletí běžnou praxí. Na mezinárodní úrovni se o nich však většinou mlčelo. Až v roce 2006 začal Soul na svého severního souseda vyvíjet tlak a vynutil si přiznání: žije u nás deset jihokorejských vězňů a jedenáct unesených civilistů, přiznal Pchjongjang.

Ačkoliv skutečná čísla jsou pravděpodobně mnohokrát vyšší, i tak jde o bezpříkladné přiznání.

Únosy jsou také ostnem ve vztazích mezi Severní Koreou a Japonskem. Tokio je přesvědčené, že komunisté drží minimálně 17 Japonců.

Severní Korea, Jižní Korea, Japonsko, Čína

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video