V Pchjongjangu přivítal jihokorejského prezidenta přímo Kim Čong-il

V Pchjongjangu přivítal jihokorejského prezidenta přímo Kim Čong-il | foto: Reuters

Jihokorejský prezident přijel po sedmi letech do KLDR

  • 27
Jihokorejský prezident Roh Moo-hyun přijel na návštěvu Severní Koreje. V Pchjongjangu ho přivítal Kim Čong-il. Jde o první setkání prezidentů obou zemí po sedmi letech. Čekají je jednání o hospodářské pomoci a míru, který by technicky ukončil válečný stav z dob Korejské války.

Třídenní summit v Pchjongjangu má historický význam. Prezidenti obou zemí se setkají teprve podruhé v historii. Od první schůzky, na kterou do KLDR přijel tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung, uplynulo už sedm let.

Kim Čong-il léta sliboval, že návštěvu oplatí, ale nikdy k tomu nedošlo. S kolonou třiceti limuzín proto musel i tentokrát vyrazit na cestu jihokorejský politik, prezident Roh Moo-hyun.

Roh Moo-hyun přešel hranici se sousední Severní Koreou po svých

Hranici mezi oběma zeměmi přešel pěšky. Společně s chotí překročil žlutou pásku, která od sebe v demilitarizovaném pásmu obě země odděluje. "Tato linie postupně zmizí a zeď se zbortí," prohlásil na nejstřeženější hranici světa.

V Pchjongjangu prezidenta přivítal přímo severokorejský vůdce. Televizní stanice ukázala záběry, jak si oba politici potřásají rukama a zdraví je dav lidí s papírovými květinami.

Summit o míru
Politici budou v Pchjongjangu jednat především o hospodářské pomoci a míru, který by technicky ukončil válečný stav. Ten obě země rozděluje od dob Korejské války, kterou sice ukončilo v roce 1953 příměří, ale nikoli trvalá mírová smlouva.

Prezident Roh potvrdil, že mu půjde o "mírové urovnání spojené s ekonomickým rozvojem".

Jihorejského prezidenta v Pchjongjangu přivítaly nastoupené vojenské jednotky

O trvalém míru mluvil začátkem září na summitu APEC v Sydney americký prezident George W. Bush. Prohlásil, že k ukončení války dojde, jakmile KLDR zruší jaderný program (více zde). Ten se ale do agendy korejského summitu nedostane. Projednává se v rámci mezinárodních šestistranných rozhovorů a Severní Korea v poslední době projevila ochotu dělat ústupky.

Hlavně žádné emoce
Zatímco někteří vnímají Roh Moo-hyunovu cestu do Pchjongjangu jako historický milník, který má vydláždit cestu ke smíření obou států, domácí kritici jsou opatrní. KLDR podle nich mnoho chuti do smíření nemá a tuny hospodářské pomoci neoslabily její vůli k izolaci.

Korejská válka skončila příměřím, nikoli mírem. Fotka zachycuje diskusi amerického a severokorejského vojáka v hraniční vesnici Panmudžon

"Musí vědět, že emocionální přístup k Severní Koreji by vedl pouze ke katastrofě," uvedla na prezidentovu adresu mluvčí konzervativní opozice Na Kyung-won. Roh Moo-huyn by se podle ní měl vyvarovat ekonomických závazků přijatých pouze v zájmu dosažení dohody.

Skepticky nahlíží setkání i The Economist. Píše, že Roh Moo-hyun, který má doma mizivou podporu, schází mu charisma Kim Te-džunga a koncem roku odstupuje, si naděje na průlomové jednání dělat nemůže.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video