Nejznámější vědecký podvodník konce 20. století, U-Sook Hwang v květnu 2005,...

Nejznámější vědecký podvodník konce 20. století, U-Sook Hwang v květnu 2005, kdy si ještě v plné míře užíval pozornosti a slávy. | foto: Reuters

Jihokorejský „otec klonování“ falšoval výsledky výzkumu, rozhodl soud

Jihokorejský vědec Hwang U-sok v oboru klonování se podle rozhodnutí soudu v Soulu dopustil podvodu a zpronevěry státních dotací na výzkum. O trestu soud zatím nerozhodl. Žaloba požaduje čtyři roky vězení.

"Zpronevěřil téměř 590 milionů wonů (necelých 9 milionů korun) ze státních fondů tím, že peníze ukládal na účty založené na cizí jména," citoval soudce Bae Ki-ryula deník The Korea Times. "Obžalovaný prohlašuje, že peníze použil na výzkum. Neexistuje k tomu ale žádná evidence, " dodal soudce.

Šestapadesátiletý Hwang se před třemi lety stal prvním vědcem, jemuž se podařilo naklonovat psa. - přečtěte si Vědci poprvé naklonovali psa

Kontroverzní vědec prohlásil, že se mu podařilo naklonovat lidské kmenové buňky, výsledky zkoumání svého týmu představil v roce 2004 v renomovaném časopise Science.

V Jižní Koreji ho považovali za národního hrdinu a průkopníka ve zkoumání kmenových buňek. Takový výzkum je nesmírně citlivou otázkou a Hwang byl jediným jihokorejským vědcem, který měl dovoleno provádět studie v tomto oboru.

Pokud by Hwangovy údajné vědecké úspěchy byly skutečné, pak by zvýšily naději na vývoj léků na takové nemoci, jako je například Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Kolem jeho tvrzení se ale vynořily sporné otázky, které vedly k vytvoření univerzitního výboru, který došel k závěru, že studie z roku 2004 se opírala o zfalšovaná data. Časopis Science jeho článek stáhl a v roce 2006 mu jihokorejská vláda odebrala právo provádět výzkum kmenových buněk. Hwang nakonec přiznal, že údaje byly zfalšovány, ale tvrdil, že ho podvedl jeho kolega-vědec.

Soudní proces proti němu, v němž vypovídalo více než šedesát svědků, trval déle než tři roky. Během srpnového slyšení Hwang prosil o shovívavost. Navzdory zjištění univerzitního výboru i rozhodnutí soudu má Hwang stále řadu stoupenců. I dnes se před soudní budovou sešly desítky lidí skandujících: "Věříme doktoru Hwangovi."

Kvůli podvodu kontroverzního vědce vyloučili z univerzity a v roce 2006 začalo soudní řízení. Úřady Hwanga obžalovaly z podvodu a zpronevěry dotací. O výši trestu soud rozhodne později.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video