Vyzvednutí přídě jihokorejské korvety | foto: AP

Jihokorejskou loď potopila torpéda. Ponorky KLDR zřejmě oklamaly radar

  • 196
Jihokorejský ministr obrany Kim Te-Jong potvrdil, že vyšetřovatelé na potopené korvetě Čchonan našli zbytky výbušniny využívané v torpédech. Na KLDR sice přímo neukázal, ale odborníci už se ptají, jak mohly ponorky obelstít radary USA a Jižní Koreje.

O zbytcích torpéd spekulovala média už dříve a Kim Te-Jong dnes upřesnil, že se na potopené lodi, ve které zemřelo 46 jihokorejských námořníků, nacházely zbytky výbušniny RDX.

Ta se hojně využívá právě v torpédech. Zbytky trhaviny prý vyšetřovatelé našli ve vzorcích písku z mořského dna na místě nehody i v některých částech lodi. Kromě toho se v trupu našly i vzorky cizího kovu.

Dosavadní výsledky vyšetřování tak ukazují, že torpédo bylo nejpravděpodobnějším strůjcem zkázy, která se odehrála 26. března poblíž hranic s KLDR. Odborníci ale upozorňují, že RDX je obsažené i v bludných minách.

Radary ponorku nezachytily

Jihokorejští představitelé v souvislosti s vyšetřováním Severní Koreu přímo ještě nikdy neoznačili. Odborníci ale tvrdí, že je útok severokorejské ponorky více než pravděpodobný. Ale je vůbec možné, aby ji radary nezachytily, zvlášť když ve Žlutém moři operují i lodě USA?

"I když jsou ponorkové síly Severní Koreje zastaralé, v době války mohou napáchat mnoho škod především v pobřežních oblastech," uvedl ve své studii think tank Global Security z Virginie a dodal, že výroba ponorek má v KLDR prioritu i přes ekonomické potíže.

Podle odborníka na severokorejskou armádu Josepha Bermudeze může většina ponorek KLDR nést torpédo nebo minu a mohou se nepozorovaně infiltrovat do jihokorejských vod. Právě tato možnost Soul nadzvedla.

Podezřelý pohyb u pobřeží KLDR

Dosud si totiž Jihokorejci mysleli, že KLDR nemůže pod vodou spustit efektivní útok. "Ukazuje to, že jihokorejské i americké špionážní síly zklamaly nebo nebyly aktivní v místě, kde se incident odehrál," řekl Tong Kim z Korejské univerzity a doplnil, že musel být porouchaný i radar na korvetě Čchonan.

Podle listu Čoson Ilbo navíc tajné služby USA zachytily v době výbuchu u blízké severokorejské základny zvláštní vynořování a ponořování ponorek.

Ostatně nebylo by to poprvé, kdy ponorky stalinistické říše slídily ve vodách svého souseda. Jeden takový stroj s 26členným komandem zadrželi Jihokorejci v roce 1996 u Soulu. O dva roky uvázla jedna ponorka v rybářských sítích.

Severní a Jižní Korea


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video