Jihokorejští vojáci na tankeru Samho Jewelry zatýkají somálské piráty (21. ledna 2011) | foto: AP

Jihokorejci osvobodili unesený tanker, když si piráti odskočili zajmout jiný

  • 47
Jihokorejské námořnictvo osvobodilo v Indickém oceánu nákladní loď Samho Jewelry s 21 lidmi na palubě. Vojáci si počkali na chvíli, kdy piráty zlákala další loď, která plula nedaleko. Při přestřelce nakonec osm pirátů zabili a pět zatkli.

Jihokorejci sledovali unesené plavidlo od soboty, kdy se ho piráti zmocnili ve vodách mezi Ománem a Indií. K osvobozovací akci se rozhodli dnes nad ránem asi 1 300 kilometrů od somálských břehů.

Podle jihokorejské agentury Jonhap se vojenská loď Choi Young k unesenému plavidlu přiblížila ve chvíli, když piráti opustili loď, aby unesli mongolské plavidlo, které plulo nedaleko.

Akce trvala asi pět hodin a podařilo se při ní osvobodit všechny členy posádky. "Tři naši vojáci utrpěli lehké škrábance, když se dostali pod palbu pirátů," popsal námořní bitvu Lee Bung-woo z jihokorejského generálního štábu. "Naše helikoptéra Lynx ale palbu opětovala a několik pirátů spadlo do vody," doplnil.

Zranění utrpěl také kapitán, kterého piráti střelili do žaludku. Jihokorejci ho okamžitě převezli do nemocnice. Podle jihokorejského prezidenta I Mjong-baka jeho zranění nejsou vážná. "V budoucnosti nebudeme tolerovat chování, které ohrožuje životy a majetek našich lidí," prohlásil prezident.

Piráti zadržují 29 lodí se 700 námořníky

Supertanker Samho Jewelry o výtlaku 11 500 tun vezl chemikálie ze Spojených arabských emirátů na Šrí Lanku. Na palubě bylo osm Jihokorejců, dva námořníci z Indonésie a třináct z Barmy.

Jihokorejští vojáci na tankeru Samho Jewelry zahraňují unesenou posádku (21. ledna 2010)

Jihokorejští vojáci na tankeru Samho Jewelry zahraňují unesenou posádku (21. ledna 2010).

Jihokorejští vojáci s u tankeru Samho Jewelry připravují na zásah (21. ledna 2010)

Jihokorejští vojáci se u tankeru Samho Jewelry připravují na zásah (21. ledna 2010)

Loď patří společnosti Samho Shipping, která musela v listopadu zaplatit rekordní výkupné 9,5 milionu dolarů za propuštění své lodi Samho Dream. Somálští piráti ji drželi v zajetí sedm měsíců (více čtěte zde).

Námořní lupiči i přes přítomnost flotil z EU, USA, Číny, Indie, Ruska, Japonska nebo Jižní Koreje napadají lodě v Adenském zálivu i v Indickém oceánu. Na výkupném za unesená plavidla inkasují ročně miliony dolarů. Podle statistiky agentury Reuters zadržují v současnosti 29 větších plavidel s více než 700 námořníky.

Somálští piráti

K nejnebezpečnějším na světě patří vody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu. Země nemá od začátku 90. let funkční vládu a stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.

Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech 20. století. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Somálští piráti poblíž přístavu Harardhere (4. ledna 2010)

Somálští piráti poblíž přístavu Harardhere (4. ledna 2010)

Piráty jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí. Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci.

Zdroj: ČTK, CNN a BBC

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video