Historický indicko-pákistánský summit začal

Historický indicko-pákistánský summit začal - Indický premiér Atal Bihár Vádžpéjí (vpravo) přivítal 14. července u prezidentského paláce v Dillí pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, který přicestoval na oficiální návštěvu Indie. Uprostřed přihlíží indický prezident Kočeril Ráman Nárájanan, vzadu vpravo je indický ministr zahraničí Džasvant Singh. (14. července 2001)

Jihoasijský summit vzbudil naději

Klíčový summit indického premiéra Atala Bihárího Vádžpéjího a pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa ve starobylé indické Ágře začal včera podle pozorovatelů nad očekávání dobře. Vůdci dvou znepřátelených jaderných rivalů, kteří se sešli poprvé po dvou letech, spolu jednali o několik hodin déle, než bylo původně plánováno a oba dali najevo zájem na zmírnění déle než půlstoletí trvajícího vzájemného napětí.
O obsahu rozhovorů nebylo oficiálně nic oznámeno s výjimkou toho, že jednání bylo srdečné a konstruktivní. V Ágře se však objevily spekulace, že ze schůzky, jež končí dnes, by mohla vzejít minimálně dohoda o stažení indických a pákistánských jednotek, jež proti sobě nesmyslně stojí na nejvyšším bojišti světa na ledovci Siačen. Vádžpéjí včera rovněž přijal pozvání k návštěvě Pákistánu.

Mezi oběma stranami to poněkud zaskřípalo už v sobotu, kdy k nelibosti indických hostitelů přijal Parvíz Mušaraf v Dillí vůdce některých kašmírských separatistických organizací.

Právě Kašmír, o nějž obě země svedly dvě ze tří vzájemných válek, bude prubířským kamenem summitu. Dosud veškerá jednání mezi Indií a Pákistánem si na tomto oříšku vylámala zuby.

Toto himálajské území zůstává od poslední vzájemné války v roce 1971 rozděleno mezi oba státy linií příměří. Z indické části byly i včera hlášeny boje mezi indickými vojáky a separatistickými muslimskými gerilami. Oba státníci už před summitem oznámili, že ohledně Kašmíru nepřivážejí žádné nové návrhy.

Indie nadále tvrdí, že celý region je integrální součástí jejího území, Pákistán požaduje referendum na základě rezolucí OSN. Analytici od nynějšího jednání neočekávají v záležitosti Kašmíru definitivní průlom, spíše některé dílčí dohody.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video